×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۰ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
با همكاری فولاد مباركه به دنبال اكتشافات عمقی در ایران مركزی هستیم

به گزارش  “فرازنیوز”  رضا جدیدی افزود: اکتشاف سنگ‌آهن توسط سازمان زمین‌شناسی برای رفع نیاز و تأمین مواد اولیۀ فولاد مبارکه در قالب یک طرح و قرارداد مشارکتی با این شرکت در حال اجراست. از گسترۀ معدنی به وسعت ۱۵۰ هزار کیلومترمربع در ایران مرکزی، حدود ۱۱۰ هزار کیلومترمربع آن متعلق به فولاد مبارکه جهت تأمین سنگ‌آهن این کارخانه است.

 

وی ادامه داد: در ابتدای سال جاری تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان زمین‌شناسی‌ و اکتشافات معدنی کشور و فولاد مبارکه در زمینۀ اکتشاف، مشارکت در ژئوفیزیک هوایی و پایگاه داده‌های علوم زمین به سفارش این شرکت و طبق داده‌های آن منعقد شد که خوشبختانه در مطالعات اولیه دربارۀ این گستره‌ها به نتایج خوبی رسیده‌ایم و امید است دستاوردهای آن تا پایان سال ارائه شود.

 

جدیدی ضمن اشاره به پتانسیل زمین‌شناسی منطقۀ ایران مرکزی افزود: مرکز ایران ازلحاظ زمین‌شناسی، خاستگاه بسیاری از انواع مواد معدنی و برای اکتشاف بسیار مناسب است. مطلب مهم این است که عمق اکتشافات در کشور ما کمتر از ۲ متر است. درحالی‌که میانگین جهانی عمق اکتشافات نزدیک به ۷ متر است. این امر نشان می‌دهد ما برای کشف ذخایر بزرگ و به‌صرفه‌تر اقتصادی باید به اکتشافات عمقی بپردازیم.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: منطقۀ ایران مرکزی هم جزو مناطق برخوردار در این زمینه است و رویکرد ما نیز در همکاری با واحدهای فولادی به‌ویژه فولاد مبارکه در کنار اکتشافات سطحی، توجه جدی به اکتشافات عمقی بوده است.

 

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجۀ سازمان زمین‌شناسی با اشاره به نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم افزود: تهیۀ نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم برای اولین بار به‌صورت آزمایشی در کویر لوت انجام شد. در آنجا برای مساحتی حدود ۳۰ هزار کیلومترمربع این نقشه‌ها تهیه شد که چه در حوزۀ زمین‌شناسی و چه در حوزۀ داده‌های زیرساختی علوم زمین و اکتشاف، جواب‌های خوبی به دست آوردیم.

وی در ادامه گفت: بعد از این آزمایش و برطرف شدن خطاهای آن، پیشنهاد دادیم که تهیۀ این نقشه‌ها به‌صورت پایلوت برای اولین بار در کشور در استان اصفهان انجام بگیرد.

 

جدیدی خاطرنشان کرد: نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم ازلحاظ روش برداشت، روش آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و روش پردازش و تفسیر و تحلیل داده‌ها تقریبا شباهتی به نقشه‌های نسل اول ندارد و این روش نوینی است که در کشورهای پیشرفتۀ اروپایی از آن استفاده می‌شود. همچنین این نقشه‌ها ازلحاظ دقت و بازدهی بسیار از نقشه‌های نسل اول بهترند و هزینۀ کمتری هم نسبت‌به تهیۀ نقشه‌های کلاسیک دارند. ضمن اینکه مبتنی بر داده‌های دیجیتال و داده‌های اطلاعاتی هستند، یعنی نقشه‌ها همواره به‌روز خواهند بود.

 

وی در خاتمه گفت: اگر فولاد مبارکه در بخش هزینه‌ها مشارکت کند، ما می‌توانیم بخشی از آن ۱۱۰ هزار کیلومترمربع را مورد پایش قرار دهیم و نقشه‌های نسل دوم را برای آن تهیه کنیم. داده‌های اکتشافی حاصل از نقشه‌های نسل دوم و سیستماتیک فقط در حوزه سنگ‌آهن نیست و تمام اکتشافات فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک را در برمی‌گیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false