×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۵ تیر - ۱۴۰۱  
true
true
پتانسیل ایجاد ۵۰ هزار شغل را داریم

به گزارش  “فرازنیوز”  بهروز رحمتی با بیان این مطلب گفت: حجم ذخایر زمین‌شناسی شرکت مس با زحماتی که همکاران‌مان در حوزه اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت کشیدند بالغ بر ۱۷ میلیارد تن شده است که از این مقدار حدود ۸ میلیارد تن آن قابلیت معدنکاری و تولید کنسانتره مس را خواهد داشت.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی مس اظهار داشت: طی پانزده سال گذشته مجموع کل ذخایر شرکت کمتر از ۲ میلیارد تن بوده است این در حالی است که طی دو سال گذشته با اکتشافاتی که صورت گرفته است جمع ذخایر مس شرکت به ۱۷ میلیارد تن رسیده است و این نوید را می‌دهم که با بروز شدن اطلاعات در سال آینده شاهد اعداد بالای ۲۰ میلیارد تن خواهیم بود.

رحمتی گفت: مفهوم اقتصادی این ذخایر این است که شرکت ملی صنایع مس ایران با صنعت مس به‌تنهایی قادر به است یک میلیون تن مس کاتدی؛ که هم‌اکنون قیمت جهانی آن بیش از ۱۰ هزار دلار است؛ تولید کند.

توانایی درآمدزایی ۱۰ میلیارد دلاری صنعت مس برای کشور
وی با اشاره به اینکه حجم مس محتوی خالص شرکت بالغ بر ۴۶ میلیون تن است، افزود: با این میزان ذخیره مس محتوی، شرکت پتانسیل این را دارد که بیش از ۱۰ میلیارد دلار نه تنها برای سهامداران مس بلکه برای کل مردم ایران درآمدزایی ایجاد کند و برای بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کند.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی مس تصریح کرد: تولید، ایجاد سود، برکت پایدار، اشتغال‌زایی و توسعه عدالت اجتماعی در اقصی نقاط کشور از رویکردهایی است که ما توان تحقق آن‌ها را داریم، چرا که معادن مس در اقصی نقاط کشور پراکنده شدند.

رحمتی گفت: یکی از مشکلاتی که ما نه‌تنها در حوزه مس بلکه در حوزه تمام فلزات با آن روبه‌رو هستیم انتخاب تکنولوژی و ظرفیت است.

همه بسترهای لازم  را برای توسعه مس داریم
وی با بیان اینکه در حوزه مس تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد اظهار کرد: سهم تکنولوژی‌های چینی در سال ۲۰۰۰ صفر بوده و عمده تولید در این سال از روش «فلش» بوده است. شرکت ملی صنایع مس هم در آن دهه از تکنولوژی «فلش» به‌عنوان تکنولوژی برتر استفاده کرد ولی امروز و در دو دهه اخیر تکنولوژی‌های چینی توانستند بخش قابل توجهی از تکنولوژی‌های دنیا را به خود اختصاص دهند.

رحمتی افزود: در حوزه مس بدون شک برترین تکنولوژی‌های ذوب در شرایط فعلی و آینده متعلق به چین خواهد بود.

وی تأکید کرد: در حال حاضر، شرایط زیست‌محیطی تکنولوژی‌های چینی بسیار بالاتر از تکنولوژی‌های غربی، آمریکایی و اروپای شرقی است.

رحمتی اظهار کرد: در سونگون ما برای ایجاد ظرفیت صد هزار تن ذوب استفاده از تکنولوژی چینی sks را در دستور کار قرار دادیم که قابل قبول است و در کنار این تکنولوژی از تکنولوژی «فلش» و تکنولوژی مربوط به استرالیا در کارخانجات دیگر نیز استفاده می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بدون شک تکنولوژی‌های چینی به لحاظ کمترین هزینه سرمایه‌گذاری بهترین شرایط را دارند افزود: هزینه سرمایه‌گذاری را یک‌بار پرداخت می‌کنیم؛ اما هزینه عملیاتی باید برای ده‌ها سال و از جیب مردم و سهامدار پرداخت شود از این رو انتخاب تکنولوژی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
رحمتی اضافه کرد: همچنین در مقایسه میان شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی ذوب علاوه بر اهمیت هزینه سرمایه‌گذاری و عملیاتی باید مؤلفه زیست‌محیطی را نیز مورد ملاک قرار می‌دهیم که در مجموع مشخص می‌شود که تکنولوژی چینی در این سه آیتم نسبت به سایر تکنولوژی‌ها از شرایط بهتری برخوردار هستند.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با بیان اینکه فعالیت همه صنایع در ایران قابل تقدیر است تصریح کرد: حرکت ما در توسعه به‌هیچ‌عنوان از سرعت قابل قبولی برخوردار نیست و با پتانسیل‌هایی که کشور دارد حرکت خوبی نداشتیم؛ ازاین‌رو ما باید همفکری کنیم تا نتایج آن وارد سفره مردم شود و ایجاد برکت شود.

رحمتی گفت: در یک جمع‌بندی مشخص در حوزه ذوب باید بگویم بدون شک برای ظرفیت‌های پایین حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزارتن ، سرور تمام تکنولوژی‌های جهان متعلق به چینی‌ها است اما برای ظرفیت‌های بالای ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتن هنوز تکنولوژی خلق نشده است که بتواند جای «دبل فلش» بگیرد.

وی تصریح کرد: ما در مجتمع مس سرچشمه مجموعاً ۱۳ تجهیز و در خاتون‌آباد ۷ تجهیز داریم که در مجموع با حدود ۲۰ تجهیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتن مس می‌توانیم تولید کنیم؛ اما امروز تیپیکال دنیا این است که با ۵ تجهیز می‌توان ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن مس تولید نمود که در روند کاهش هزینه‌ها نیز بسیار تاثیرگذار است.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس گفت: اینکه ما دو واحد ۷ میلیون تنی ایجاد کنیم یا یک واحد ۱۴ میلیون تنی احداث کنیم تفاوت دارد. در ذوب هزینه سرمایه‌گذاری یک کارخانه ۲۰۰ هزارتنی ممکن است ۱۰ درصد تغییر کند اما اگر ما یک واحد ۱۴ تنی بزنیم هزینه‌ها بیشتر کاهش پیدا می‌کنند.

وی افزود: نوع تکنولوژی و ظرفیت بسیار کلیدی است اما در تمام صنایع کشور مغفول مانده است و به طور مثال در حوزه فولاد در کشور چین ده سال است که اگر تولید شرکتی پایین‌تر از ۱۰ هزار تن باشد مجوزی به آن شرکت داده نمی‌شود اما در ایران ۸ طرح کمتر از ۱ میلیونی را در یک دهه گذشته عملیاتی کردیم.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت  مس با طرح این سوال که در حوزه معدنی به جز مس کدام صنعت بیش از ۲۰ سال ذخیره دارد، تاکید کرد: معتقدم وقتی حاشیه سود مس بیشتر است باید روی مس تمرکز کرد.

رحمتی گفت: شرکت مس می‌تواند به‌راحتی تولید خود را از ۲۹۰ هزار تن به یک میلیون تن و فروش را از ۲ میلیارد دلار به بیش از ۱۰ میلیون دلار برساند و این پتانسیل وجود دارد.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس افزود: ما همه بسترهای لازم را برای توسعه مس داریم و زیرساخت‌ها آماده است و امیدواریم این مهم فراهم شود چرا که مس هیچ جایگزینی ندارد و هیچ‌وقت طلا به عنوان یک فلز رسانا جایگزین مس نمی‌شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false