لبنان هم مشتری گازمایع ایران شد

نفت و نیرو - فرازنیوز: پس از کره جنوبی، لبنان هم رسما خواستار واردات گازمایع از ایران شد ضمن آنکه مذاکرات نفتی تهران – طرابلس برای اجرای نظام عرضه هوشمند و کارتی سوخت در لبنان آغاز شده است.
کد مطلب: 33681| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۲/۲۸ ۸:۲۵:۰| نسخه چاپی
لبنان هم مشتری گازمایع ایران شد

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، دور جدید مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و لبنان با محور صادرات فرآورده های نفتی همچون نفت کوره و گاز مایع و صدور خدمات فنی و مهندسی به منظور مدیریت مصرف سوخت آغاز شده است.
همزمان با ورود به هفتمین سالگرد آغاز سهمیه بندی بنزین و عرضه کارتی فرآورده‌های نفتی، لبنان هم خواستار استفاده از این تکنولوژی انرژی به منظور مهار و مدیریت مصرف سوخت و انرژی در ناوگان حمل و نقل کشور شده است.
از این رو اخیرا مذاکراتی بین مقامات وزارت نفت ایران و جبران باسیل وزیر انرژی لبنان در بیروت انجام و مقرر شده است مطالعات مقدماتی برای ایجاد این سامانه هوشمند سوخت در لبنان انجام شود.
در شرایط فعلی در ایران بیش از 22 میلیون قطعه کارت هوشمند سوخت بین خودروهای بنزینی و گازوئیل سوز سواری و سنگین توزیع شده است که به اعتقاد مسئولان دولت چنانچه این طرح اجرایی نمی شد، متوسط مصرف روزانه بنزین ایران از مرز 110 میلیون لیتر در روز در سال 92 عبور می کرد.
پیش از این هم ایران مذاکراتی با سوریه و برزیل به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی کارت هوشمند سوخت انجام داده بود که تاکنون این مذاکرات نتایجی به همراه نداشته است.
در حال حاضر ایران علاوه بر راه اندازی سامانه هوشمند سوخت در بیش از 5000 جایگاه بنزین، گازوئیل و گازمایع، به فنآوری شخصی سازی اطلاعات و تولید کارت‌های الکترونیکی سوخت هم دست یافته است به طوری که از سال گذشته واردات کارت‌های هوشمند بنزین و گازوئیل از چین متوقف شده است.
دومین محور مذاکرات نفتی با مقامات لبنانی در طرابلس، صادرات نفت کوره و گازمایع بوده است که پیشنهاد نفتی لبنان با استقبال ایران همراه شده است.
از اسفند ماه سال گذشته تاکنون با بهره برداری از طرح‌های جدید توسعه پالایشگاه‌های نفت به ویژه توسعه پالایشگاه نفت شازند، ظرفیت تولید گاز مایع کشور به بیش از 6 هزار تن در روز افزایش یافته است و هم اکنون ایران حدود 1000 تن ظرفیت مازاد برای صادرات این محصول نفتی در اختیار دارد.
بازاریابی های گسترده ای به منظور صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی توسط ایران در سطح منطقه خاورمیانه و شرق آسیا آغاز شده است به طوری که در سالجاری برای دومین ماه متوالی صادرات این محوصل نفتی به کره جنوبی انجام شده است.
پس از کره جنوبی، لبنان دومین کشور آسیایی است که در شرایط تحریم خواستار واردات گازمایع از ایران شده است که مذاکرات در خصوص قیمت فروش، زمان تحویل و نحوه حمل دریایی بین دو کشور در حال انجام است.
ایران سال گذشته از محل صادرات و بانکرینگ فرآورده‌های نفتی همچون نفتای سبک و سنگین، گازوئیل، گازمایع، نفت سفید و نفت کوره حدود 3.6 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که پیش بینی می شود این درآمد ارزی برای سال 92 هم تکرار شود.
تاکنون ایران با لبنان تفاهم نامه‌هایی به منظور صادرات 100 مگاوات برق و گاز طبیعی از مسیر خط لوله گاز اسلامی (ایران- عراق- سوریه- لبنان) امضا کرده است که به دلیل مسائل ژئوپولیتیکی هیچ یک از این تفاهم نامه تاکنون عملیاتی نشده است.

کد مطلب: 33681| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۲/۲۸ ۸:۲۵:۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 17, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.