مازاد درآمد دولت از ۲۴۵۰ تومان در هر دلار به خزانه واریز می‌شود

اقتصاد ایران - فرازنیوز: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مازاد درآمد دولت از محل تسعیر ارز بیش از ۲۴۵۰ تومان به حساب خزانه واریز می‌شود.
کد مطلب: 33762| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۲/۲۹ ۱۱:۳۶:۰| نسخه چاپی
مازاد درآمد دولت از ۲۴۵۰ تومان در هر دلار به خزانه واریز می‌شود

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، موسی‌الرضا ثروتی افزود: قیمت ارز در اختیار بانک مرکزی قرار دارد و به میزان سهم دولت از محل فروش ارز از درآمدهای نفتی به اندازه قیمت محاسباتی هر دلار 2450 تومان به حساب دولت برای بودجه واریز می‌شود و درصورتی که نرخ تسعیر ارز بیش از این رقم باشد، افزایش آن درآمد به حساب خزانه کشور واریز می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اگر قیمت ارز بالا رود مازاد آن به خزانه واریز می‌شود، این ارز در اختیار دولت است، حال ممکن است از طریق اتاق مبادلات ارزی یا از طرق مختلف عرضه شود و در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
ثروتی افزود: یعنی یک رقم محاسباتی برای تبدیل ارز نفتی به ریال برای بودجه به اندازه هر دلار 2450 تومان در نظر گرفته شده، اما قیمت واقعی ارز طبق قانون برنامه پنجم در ماده 81 بر اساس معیار شناور مدیریت شده است، یعنی شناور برای بالا و پایین رفتن قیمت ارز و مدیریت شده، یعنی در اختیار بانک مرکزی است.
نماینده بجنورد،جاجرم،گرمه،مانه و سملقان در مجلس در مورد قیمت نفت در بودجه گفت: هر بشکه نفت 95 دلار تا این لحظه در نظر گرفته شده است، البته ممکن است پیشنهادهایی مطرح شود که این قیمت تغییر کند، اما این 95 دلار هم پیشنهاد دولت و هم مصوبه تلفیق است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: صادرات نفت برای سال 92 با معیار روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت که شامل یک میلیون و 70 هزار بشکه نفت خام و معادل 230 هزار بشکه میعانات گازی در نظر گرفته شده است.
ثروتی در پاسخ به این پرسش که آیا وابستگی بودجه دولت به نفت کاهش یافته است، گفت: لایحه بودجه دولت به لحاظ وابستگی به نفت از نظر دلاری کاهش یافته، اما به لحاظ ریالی افزایش یافته است، یعنی در قانون بودجه 91 درآمد ارزی نفت 52 میلیارد دلار بود که در لایحه 92 این رقم به 31 میلیارد دلار کاهش یافته است، اما معادل ریالی این درآمد نفتی پارسال 69 هزار میلیارد تومان با دلار 1226 تومان بود و امسال درآمد ریالی نفت 67 هزار میلیارد تومان با دلار مبادله‌ای نرخ محاسباتی 2450 تومان در نظر گرفته شده است، بنابراین وابستگی درآمد ریالی دولت به نفت بیشتر شده است.

کد مطلب: 33762| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۲/۲۹ ۱۱:۳۶:۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸  ,   April 23, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.