اوج‌گیری مصرف بنزین در آستانه انتخابات

نفت و نیرو - فرازنیوز: همزمان با فرا رسیدن تعطیلات چهار روزه خردادماه، متوسط مصرف بنزین ایران به‌طور متوسط با افزایشی حدود 10 میلیون لیتری از مرز 75 میلیون لیتر در روز گذشت و پیش بینی می‌شود پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و در آستانه تابستان سونامی جدیدی در مصرف بنزین کشور اتفاق بیافتد.
کد مطلب: 34300| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۷ ۱۵:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
اوج‌گیری مصرف بنزین در آستانه انتخابات

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 67 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است که تقاضا برای این فرآورده استراتژیک نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود 6 درصدی را تجربه می کند.

با این وجود پس از رکوردزنی‌های مصرف بنزین ایران در ایام نوروز با ورود به اردیبهشت و خرداد ماه به تدریج مصرف این محصول پرطرفدار نفتی سیر نزولی به خود گرفت و حتی آمارهای رسمی نشان می دهد که دهه اول خرداد مصرف بنزین کشور حتی تا مرز 65 میلیون لیتر در روز هم کاهش یافت.

بر این اساس همزمان با فرا رسیدن تعطیلات چهار روزه در هفته جاری متوسط مصرف بنزین کشور بار دیگر اوج گرفته است به طوری‌که پس از ثبت رکوردهای جدید سفرهای برون شهری در این تعطیلات، مصرف بنزین هم یک رکورد جدید مصرف در خرداد ماه سالجاری به نام خود ثبت کرده است.

پیگیری‌های  نشان می دهد در حدفاصل آغاز دوره تعطیلات از دوشنبه 13 خرداد ماه تا پنج شنبه 16 خرداد ماه به طور متوسط روزانه 10 میلیون لیتر به مصرف بنزین کشور افزوده شده است و مصرف بنزین ایران از مرز 75 میلیون لیتر در روز عبور کرده است.

از این رو بالا بودن میزان بنزین نیمه یارانه‌ای ذخیره سازی شده در کارت‌های هوشمند سوخت، آب پاکی مجلس بر روی دستان دولت و تثبیت قیمت بنزین دست کم تا پایان اسفند ماه سالجاری دو عاملی است که در افزایش مصرف این روزهای کشور نقش آفرینی می کند.

در شرایط فعلی بیش از 21 میلیون و 700 هزار قطعه کارت هوشمند سوخت در سراسر کشور فعال است که ذخیره بنزین 400 تومانی این کارت ها بیش از 2 میلیارد لیتر برآورده شده است و حتی تعطیلات چهار روزه هم منجر به کاهش و سقوط آزاد حجم بنزین ذخیره سازی شده در کارت های سوخت نشده است.

پیش بینی می شود همزمان با به پایان رسیدن دوره فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها و انتخابات ریاست جمهوری، متوسط مصرف بنزین کشور هم از اواسط تیر ماه به میزان قابل توجه ای افزایش یابد و حتی در آستانه ماه مبارک رمضان شاهد رکورد زنی‌های جدید بنزینی در کشور باشیم.

از سوی دیگر همزمان با پیش بینی افزایش مصرف بنزین تابستانی، سه طرح جدید پالایشگاهی با ظرفیت تولید 8 تا 10 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه های اصفهان، لاوان و تبریز راه اندازی خواهند شد که در این صورت امکان تامین افزایش مصرف بنزین در کشور فراهم می شود.

کد مطلب: 34300| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۷ ۱۵:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷  ,   November 20, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.