محمد مهدی تندگویان:

ساختار فعلی شورای شهر پاسخگوی نیازهای جامعه شهری نیست

سیاست داخلی - فرازنیوز: محمد مهدی تندگویان فرزیند شهید تندگویان با بیان اینکه قوانین و نظارت های موجود در شورای شهر جوابگوی نیازهای جامعه شهری نیست گفت: اصلاح و افزایش اختیارات شوراها باید در دستور کار مجلس قرار گیرد.
کد مطلب: 34397| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۹ ۱۷:۸:۱۰| نسخه چاپی
ساختار فعلی شورای شهر پاسخگوی نیازهای جامعه شهری نیست

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، احمد دنیامالی، محمدمهدی تندگویان و فاطمه دانشور به عنوان تعدادی از اعضای ائتلاف اصلاح‌طلبان امروز در نشستی خبری بخش‌هایی از اهداف و برنامه‌های خود برای حضور در شورای شهر چهارم را تشریح کردند.

محمد مهدی تندگویان، با اشاره به سیاسی شدن فضای شورای شهر تهران در چند سال اخیر، عنوان کرد: توهمی در کشور حاکم شده که هر کس شهردار شود، حتما بعد از آن رییس‌جمهور خواهد شد و به همین دلیل ترکیب اعضای شورای شهر و پس از آن انتخاب شهردار موضوعی کاملا سیاسی شده است، چرا که بر روند مناسبات سیاسی دولت در آینده تاثیر می‌گذارد.

وی با اعلام اینکه خود را نماینده بسیاری از خانواده‌های شهدا می‌داند، افزود: در سال‌های گذشته برخی مسوولان و گروه‌ها برای مقاصد خود از نام و جایگاه شهدا استفاده کرده‌اند، بدون آنکه نظر، سلایق و صلاحدید آنها را در موارد مشخص بپرسند، اما هیچ کس از آنها نپرسید که آیا این نامگذاری‌ها و تبلیغات کار درستی بوده است و تایید مردم را به همراه داشته و تاثیر منفی در روحیه و تصور مردم از شهدا و خانواده‌هایشان نداشته است؟ اما حالا ما می‌خواهیم نماینده و سخنگویی برای خانواده‌های شهدا داشته باشیم، تا خودمان در مورد بسیاری از این مسائل صحبت کنیم.

 

تندگویان اضافه کرد: دلایل رفتن پدران ما به جنگ این بود که ایرانی امن و دارای رفاه زیاد و شهری زیبا داشته باشیم، اما اینکه این رفاه و امنیت با چه قیمتی برای مردم تمام می‌شود، بسیار مهم است و ما به عنوان بچه‌های نسلی که برای امنیت این کشور کشته‌ شده‌اند، می‌خواهیم دوباره امنیت و رفاه را به مردم برگردانیم.

 

وی با تاکید بر اینکه حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی باید از حوزه کار دولت خارج شوند، گفت: می‌دانیم که شورا، دولت و مجلس نیست و حدود اختیاراتمان را می‌دانیم و سعی می‌کنیم در شعارها و حرف‌هایمان قول‌هایی بدهیم که بتوانیم امنیت را به مردم برسانیم.

 

فرزند وزیر نفت دوران جنگ گفت: به نظر می‌رسد آنقدرها که ارگان‌های مختلف برای امنیت و رفع مزاحمت‌ها بر سر مردم هزینه می‌کنند، به همان نسبت امنیت برای مردم حاصل نمی‌شود و در بسیاری از موارد، سیاست وارد این عرصه‌ها شده و سیاست است که حرف آخر را می‌زند. متاسفانه همانطور که سیاست وارد همه حوزه‌ها شده، اخلاق سیاسی از سوی دیگر از بین رفته است.

فرزند شهید تندگویان با تاکید بر اینکه شورای شهر بازوی نظارتی قوی ندارد، گفت: شورای شهر در سال‌های اخیر حتی نتوانسته نظارت دقیقی بر قوانین مصوب خودش داشته باشد و در بسیاری از موارد شهرداری تهران مصوبات را یا اجرا نکرده و یا انحراف از مصوبات داشته است.

این کاندیدای شورای چهارم در پاسخ به این سوال که آیا اعضای اصلاح‌طلب شورای سوم توانستند عملکرد مناسبی داشته باشند و آیا تعداد کم اعضای اصلاح‌طلب در بین 31 نفر می‌تواند وزنه مناسبی برای عملکرد مورد نظرتان باشد؟ گفت: قطعا تضارب آرا گزینه مناسب‌تری است و به نظر می‌رسد اگر پیشنهادات و طرح‌های ارائه شده، عاقلانه، قانونی و مستند بر خرد جمعی باشد، همه گروه‌ها با آن موافق خواهند بود و اگر غیر از این باشد، قطعا مردم متوجه این مخالفت‌ها می‌شوند.

وی اضافه کرد: در عین حال معتقدم اینطور نیست که یک اصلاح‌طلب، اصولگرا نباشد و یا یک اصولگرا به هیچ وجه اصلاح طلب نباشد، زمانی که هدف مشخص و بر اساس خدمت به مردم باشد، دیگر اصولگرایی و یا اصلاح‌طلبی معنی نمی‌دهد و ما باید در زمانی بلاخره این حرف‌ها را که ساخته دست خودمان است، بشکنیم و کنار بگذاریم.

همچنين در اين نشست فاطمه دانشور که یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت کاری‌اش، کارآفرینی در حوزه صنعت بوده است و در سال‌های اخیر وارد رسیدگی به حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی از جمله کودکان کار و کارتن‌خواب‌ها شده‌ است، تاکید کرد که مهم‌ترین خلاء در شهر تهران به خصوص در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، نبود و یا کمبود آموزش‌های شهروندی است.

دانشور تاکید کرد که شهرداری می‌تواند با امکاناتی نظیر فرهنگسراها، خانه‌های سلامت، سوله‌های مدیریت بحران و بسیاری از فضاهایی که در اختیار سازمان‌ها و معاونت‌های شهرداری است، در حوزه‌هایی وارد شود که بسیاری از ارگان‌های دولتی نمی‌توانند وارد شوند.

 

وی اضافه کرد: عملکرد شهرداری تهران در دوره گذشته خوب بوده اما ما تلاش می‌کنیم روی کمبودها و نقاط ضعف که باید بیشتر به آنها پرداخت، اکتفا و با ارائه برنامه و مانور بیشتر بر روی آنها، زمینه رفع کمبود و کاستی در شهر تهران را فراهم کنیم.

 

دانشور اذعان کرد که به عنوان یک کارآفرین گروه‌های مردمی و گروه‌های کارآفرینی در سال‌های گذشته بیشترین امکانات را از شهرداری تهران دریافت کرده‌اند، اما علی‌رغم همه این اقدامات، هنوز در برخی حوزه‌ها از جمله کودکان کار و خیابان خلاءهای زیادی احساس می‌شود و در این شرایط صحبت از این نقص‌ها به معنی سیاه‌نمایی کار شهرداری در گذشته نخواهد بود.

 

این کاندیدای شورای چهارم شهر تهران با اشاره به اقداماتی که در دوران غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق شهر تهران برای ایجاد فرهنگسراها انجام شده است، گفت: این اقدام خوب فرهنگی متاسفانه در مسیر اصلی خود حرکت نکرد و اگرچه امروز شهرهای دیگر کشور حسرت داشتن فضاهایی نظیر فرهنگسراهای پایتخت را دارند، اما این حرکت می‌توانست به نقاط قوت بیشتری تبدیل شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که زمینه کودک‌آزاری و کشیدن شدن پای کودکان به سطح خیابان‌ها برای کار را فراهم می‌کند، آسیب‌هایی است که از سطح خانواده و به دلیل عدم توجه به نهاد خانواده صورت گرفته است.دانشور، بخش قابل توجهی از مشکلات شهر تهران را به طور مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مسائل اجتماعی خواند و گفت: متاسفانه در اقدامات گذشته شهرداری‌ها و نیز در شعارهای امروز کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراها، جای خالی برنامه و پیش‌بینی برای حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی مشهود است.

دانشور با تاکید بر اینکه باید موانع دست و پا گیر در جهت فعالیت گروه‌های مردمی و NGOهای شکل گرفته و فعال را برداریم، افزود: شهرداری تهران می‌تواند با همراهی شورای شهر از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های متوقف و مغفول مانده شهر تهران برای حمایت و همراهی گروه‌های مردمی در جهت رفع آسیب‌های اجتماعی استفاده کند.

در ادامه این نشست احمد دنیامالی در پاسخ به این سوال که آیا مدیران شهرداری از جمله خود شما که بعضا در مورد کارنامه‌ فعالیتشان در شهر، سوال‌ها و ایراداتی وجود دارد، می‌توانند روی صندلی شورای شهر تهران و به عنوان نماینده مردم، منتقد شهرداری باشند و مفید واقع شوند؟ گفت: اگر افرادی عملکرد خوبی نداشته باشند، قطعا از سوی مردم اقبال خوبی هم نخواهند داشت و مطمئن باشید مردم خیلی خوب رفتارها و اقدامات ما را رصد کرده‌اند.

دنیامالی اضافه کرد: به نظر می‌رسد مدیرانی که با مباحث شهری آشنا هستند، می‌توانند در حوزه مدیریت شهری موثر باشند و این‌طور نیست که تنها افرادی از حوزه مدیریت شهری جدایی از حوزه اجرایی بتوانند عضو شورا باشند.

وی ادامه داد: در گروه 31 نفره معرفی شده از سوی اصلاح‌طلبان و متخصصان، از همه گروه‌ها انتخاب شده است و تلاش کرده‌ایم همگرایی بین ما شکل بگیرد، اما اگر این همگرایی تبدیل به واگرایی شود، قطعا شهر دچار آسیب خواهد شد.

کد مطلب: 34397| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۳/۱۹ ۱۷:۸:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷  ,   February 20, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.