مدیر عامل بانک کارآفرین:

اشخاص نباید نرخ ارز را تعیین کنند

بانک و بیمه - فرازنیوز: مدیر عامل بانک کارآفرین گفت: هزینه هایی که دادیم از بابت این است که عده ای فکر کردند، می توانند نرخ ارز را تعیین کنند.
کد مطلب: 35534| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۴ ۱۵:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
اشخاص نباید نرخ ارز را تعیین کنند

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، به نقل از موج، ولی اله سیف مدیر عامل بانک کارآفرین در مورد ساماندهی بازار ارز کشور، گفت: از هدف های اصلی تک نرخی کردن ارز در اوایل دهه 80 این بود که زمینه های رانت و فساد از بین برود. کماکانی که چند نرخی بودن ارز وجود داشته باشد، زمینه های رانت در اقتصاد موجود است.


وی ضمن بیان اینکه، احتمال رانت و فساد در اقتصاد ما به شدت بالا است و باید با آن مقابله شود، گفت: اولین قدم برای ساماندهی بازار ارز کشور، باور کردن نرخ واقعی ارز در اقتصاد ایران است.


مدیر عامل بانک کارآفرین در واکنش به این پرسش که نرخ واقعی ارز در اقتصاد ایران چقدر است، گفت: باید بررسی کرد که نرخ تعادلی چه نرخی است. هر کس این نرخ را فقط با حدس و بدون مطالعه اعلام می نماید، بی دقتی می کند.


سیف در عین حال با بیان این نکته که، مکانیزم بازار مبادلات می تواند مکانیزم خوبی برای کشف نرخ واقعی ارز باشد، تصریح کرد: نرخ واقعی ارز در اقتصاد ایران باید فقط در بازار تعیین شود.


وی متذکر شد: هیچکس نمی تواند نرخ ارز را تعیین کند، در واقع همه اشکالات و هزینه هایی که تا کنون دادیم، برای این است که کسانی فکر کردند، می توانند نرخ را تعیین کنند.


این کارشناس بانکی گفت: نرخ ارز توسط اشخاص تعیین نمی شود بلکه باید در بازار و براساس عرضه و تقاضا تعیین شود که می توان گفت مکانیزم بازار مبادلات ارز مکانیزم خوبی است و می تواند این نرخ در آنجا کشف شود.

کد مطلب: 35534| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۴ ۱۵:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.