اعتراضات خونین شب گذشته در مصر + تصاویر

تحولات جهانی - فرازنیوز: مقام‌های مصری می‌گویند درخشونت‌های دوشنبه شب در قاهره، میان نیروهای امنیتی و هواداران محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر هفت نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر زخمی شدند.
کد مطلب: 35549| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۶ ۰:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
اعتراضات خونین شب گذشته در مصر + تصاویر

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، خشونت‌های شب گذشته (۱۵ ژوئیه) در مرکز و حومه قاهره روی داد و پلیس با گاز اشک آور به مقابله با معترضانی پرداخت که به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کردند.

 
مصراین درگیری‌ها زمانی روی داد که معاون وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با مقام‌های دولت انتقالی به مصر سفر کرده بود. ویلیام برنز در این سفر از نیروهای امنیتی مصر خواسته تا حداکثر خویشتن‌داری را در برابر معترضان نشان دهند.
 
سفر او به مصر با مخالفت اخوان المسلمین که از محمد مرسی حمایت می‌کند، رو به رو شده است. اخوان المسلمین گفته است که هیچ برنامه‌ای برای دیدار با آقای برنز ندارد.
 
درگیری‌های شب گذشته پس از آن رخ داد که یکی از مقام های ارشد آمریکا گفت که برای به وجود آوردن دموکراسی، "فرصتی دوباره" برای مصری‌ها فراهم شده است.
 
برنز بلندپایه‌ترین مقام دولت آمریکاست که پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری به مصر سفر کرده است.
 
اعتراضات خیابانی دوشنبه شب، یک هفته پس از درگیری خونین در مقابل پادگان گارد جمهوریخواهان صورت گرفته است. هواداران مرسی هفته گذشته مقابل این پادگان که به گفته آنها محل نگهداری آقای مرسی بود دست به اعتراض زدند که در جریان درگیری با نیروهای امنیتی بیش از ۵۰ نفر از آنها کشته شدند.
 
مرسی سوم ژوئیه توسط ارتش مصر از سمت خود برکنار و بلافاصله بازداشت شد.
 
دولت آمریکا هنوز در مورد برکناری آقای مرسی از ریاست جمهوری، تصمیم گیری نکرده اما خواستار آزادی محمد مرسی شده است.
 
اگر واشنگتن به این نتیجه برسد که این برکناری کودتا بوده، آمریکا باید کمک‌های نظامی خود را به مصر که به سالی ۱.۳ میلیارد دلار می رسد کاهش دهد.
 
ارتش مصر بلافاصله پس از برکناری مرسی، عدلی محمود منصور، رئیس پیشین دادگاه قانون اساسی را به عنوان جایگزین موقت مرسی معرفی کرد.
 
اخوان المسلمین، حزب مرسی، متهم است با تحریک به خشونت، به ناآرامی‌های مصر دامن زده است.
 
دولت موقت مصر به ریاست حازم ببلاوی سوگند یاد کرده و وظیفه دارد "نقشه راهی" را که ارتش تعیین کرده پیگیری کند تا یک دولت دموکراتیک و غیرنظامی زمام امور را در دست بگیرد.
 
در دو هفته گذشته شماری از طرفداران و مخالفان آقای مرسی در اعتراض‌ها و ناآرامیهای مصر کشته شده‌اند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 35549| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۶ ۰:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶  ,   August 23, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.