احتمال مرگ کوهنوردان ایرانی قوت گرفت

ایران - فرازنیوز: رئیس فدراسیون کوهنوردی پاکستان در نامه‌ای به فدراسیون ایران از توقف عملیات جستجو برای یافتن کوهنوردان ایرانی خبر داد.
کد مطلب: 35751| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۱ ۱۸:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
احتمال مرگ کوهنوردان ایرانی قوت گرفت

به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، «منظور حسین»، رئیس فدراسیون کوهنوردی پاکستان با ارسال ایمیلی به فدراسیون کشورمان، از مراحل عملیات جست‌وجو در منطقه‌ی «برودپیک» به شرح زیر خبر داد.

"پیرو نامه 20 جولای خود، به اطلاع می‌رسانم که یک فروند هلی‌کوپتر ارتش صبح امروز یکشنبه، با «توماس لامل»، سرپرست گروه آلمانی «گاشربروم 2»، را به حداکثر ارتفاعی که از آنجا قله «برودپیک» و منطقه ی زیر قله قابل رویت باشد پرواز کرد. آنها مدت زیادی با دوربین در منطقه به جستجو پرداختند. متاسفانه باید بگویم حتی پس از این جستجوی گسترده و طولانی، «توماس» نتوانست هیچ اثری از کوه‌نوردان پیدا کند. او قصد داشت در صورت یافتن آنان در شیب‌های بالاتر از هلی‌کوپتر پیاده شود و عملیات نجات را انجام دهد. پس از آنکه هیچ اثری دیده نشد، هلی‌کوپتر در بیس کمپ فرود آمد. «توماس» هم اکنون به "اسکاردو" بازگشت.

همچنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ3 رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ 3 و حتی درست تا زیر قله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند.

شرایط ناگواری است. در حال حاضر جستجو برای یافتن کوه‌نوردان متوقف شده است."

"منظور حسین"

رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان

احتمال مرگ کوهنوردان ایرانی پس از خاتمه تجسس گروه‌های پاکستانی

به گزارش مشرق به نقل از فارس، طبق اظهارات ابوظفرصادق ، دبیر باشگاه گشت هوایی پاکستان، احتمالا باشگاه‌اش تا دو، سه روز آینده آگهی خواهد داد.
وی گفت: ما منتظر اتفاقی غیر منتظره در مورد یافتن این سه کوهنورد ایرانی هستیم.
مسئولان این باشگاه معتقدند احتمال دارد کوهنوردان حادثه دیده از طریقی دیگر برای بازگشت تلاش کنند که همین امر دلیل عدم شناسایی آنان باشد.
با این حال صادق احتمال داده در صورت کسب هیچ خبری از کوهنوردان ایرانی ،‌آنها فوت شده باشند.
وی گفت: تیم های جست‌وجو یا بالگردها نتوانستند محل کوهنوردان را بیابند. از این رو معتقدیم که کوهنوردان فوت شده اند.
پاکستان کشوری است که 5 از 14 کوه با ارتفاع بیش از 8 هزار متر  را در اختیار دارد که از جمله دومین کوه مرتفع جهان موسوم به «کی دو» در آن قراردارد. اما شرایط صعود به این ارتفاعات بسیار سخت و جان کوهنوردان همواره تهدید شده است.
از این رو است که در فصل اخیر مرگ 13 کوهنورد در پاکستان اعلام شده است.
ماه گذشته دولت پاکستان پس از مرگ 9 کوهنورد خارجی،‌صعود به دومین کوه مرتفع کشور موسوم به نانگا پاربات را ممنوع کرد. هفته گذشته یک کوهنورد آلمانی به هنگام صعود ناپدید شد و پس از جست‌وجوی بسیار جنازه‌اش شناسایی شد.

کد مطلب: 35751| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۱ ۱۸:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸  ,   March 22, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.