طراحی و ساخت وینچ تحقیقاتی آب های عمیق در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی

دانشگاه و پژوهش - فرازنیوز: پژوهشگاه ملی اقیانوس‎شناسی و علوم جوی از ساخت وینچ تحقیقاتی برای آب های عمیق خبر داد.
کد مطلب: 36229| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۲۱ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
طراحی و ساخت وینچ تحقیقاتی آب های عمیق در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی

به گزارش فرازنیوز،  دکتر اکبر شهرباف دروازهنوی عضو هیات علمی پژوهشگاه و مخترع این پروژه در این باره گفت: این وینچ تحقیقاتی که روی کشتی نصب و به وسیله آن تجهیزات میدانی و آزمایشگاهی به درون و بیرون آبهای عمیق هدایت و کنترل میشود با استفاده از فناوریهای نوین در راستای مرتفع کردن نیازهای تحقیقاتی در اندازهگیریهای میدانی با مشارکت پژوهشگاه ملی اقیانوسشناسی و علوم جوی با امکانات داخلی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه برای گرفتن و یا قرار دادن بار به روی کشتی و یا اسکله از انواع جرثقیل­ استفاده میشود؛ ولی برای کشیدن، گذاشتن و یا خارج کردن هر شی از اعماق دریا معمولاً از وینچ روی کشتی­ها استفاده می­گردد، گفت: باتوجه به ارزش و اهمیت تجهیزات میدانی و همچنین دقت و امنیت تجهیزات اندازهگیری ساخت این وینچ تحقیقاتی در دستور کار قرار گرفت.

 

شهرباف با اشاره به اینکه این اولین وینچ تحقیقاتی است که با کلیه تجهیزات مدرن از قبیل کنترل سرعت برای آب عمیق در ایران طراحی و ساخته شده است، اظهارداشت: با استفاده از این وینچ در ابتدا تجهیزات آزمایشگاهی برای تنظیم شدن با شرایط محیطی دریا باید به آرامی و با سرعت خاصی وارد آب شود و پس از آن به تدریج این وینچ قابلیت افزایش سرعت ارسال تجهیزات به عمق آب را دارد و توسط کاربر کنترل میشود.

وی اضافه کرد: این وینچ برای کاربری در زمان طولانی، با سرعت قابل کنترل و سرعت عملیات بالا و همچنین برای کاربری در فواصل زمانی کوتاه یعنی حداقل ده ساعت در طی روز کاربری دارد.

 

مخترع این وینچ تحقیقاتی، یکی از مشکلات عمده محققان در بهکارگیری تجهیزات نمونه­برداری و اندازه­گیری در هر عملیات میدانی را زمان رفت و برگشت دستگاهها به اعماق آب، کنترل سرعت و ایمنی تجهیزات و افراد عنوان کرد.

وی وزن سیم بکسلی که برای این منظور به کار گرفته می­شود را چند برابر وزن دستگاه ها عنوان کرد و گفت این مشکل دیگری از نمونهبرداری در آب عمیق است. بنابراین در همین راستا، این دستگاه با توجه به قابلیتهای فراوان در مدیریت زمان، سرعت عمل، قدرت دستگاه، ارزش و امنیت افراد و تجهیزات در عملیاتهای میدانی در آبهای عمیق طراحی و ساخته شده است.

وی سرعت وینچ­ برای باز و جمع­کردن کابل روی درام و کنترل سرعت برای به کارگیری بعضی از تجهیزات اندازه­گیری را از برتریهای مهم این وینچ عنوان کرد.

 

این عضو هیات علمی ویژگی این وینچ را در مقابل نمونه خارجی مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این وینچ دارای ویژگی‎هایی از قبیل: ظرفیت بیشتر درام برای 2000 متر کابل (سیم بکسل) قطر 12 میلیمتر، حداقل سرعت باز و جمع کردن کابل 1 متر بر ثانیه و حداکثر 9/2 متر بر ثانیه، کنترل سرعت توسط کارور، طراحی سامانه کنترل الکتریکی این وینچ برای جلوگیری از ایجاد شوکهای الکتریکی در زمان روشن و خاموش کردن آن، صرفهجویی در مصرف برق روی شناور و کنترل سامانه توسط کارور در شروع با 25 درصد دور نامی الکتروموتور، و در سرعت بالا 25 درصد بیشتر از دور نامی الکتروموتور و همچنین صرفجویی ارزی است که آن را از مشابه خارجی آن متمایز میکند.

شهرباف با اشاره به این که اختراع این وینچ در اداره مالکیت­های ثبت اختراعات  به ثبت رسیده است، گفت: در آینده نزدیک در نمونه­برداری از آب­های عمیق از این وینچ استفاده خواهد شد.

وی، ارزش ریالی این وینچ را در مشابه با نوع خارجی حدود 225000 یورو عنوان کرد و گفت: در پی استعلامی که از سازنده داخلی گرفته شده است هماکنون مشابه این پروژه با قابلیت کمتر در کشور، حدود 149 میلیون تومان تولید میگردد.

 

کلید واژه ها: اقیانوس شناسی
کد مطلب: 36229| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۵/۲۱ ۱۵:۳:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.