رئيس انجمن وارد‌کنندگان سم و بذر خبر داد:

واردات سموم کشاورزي از چين و هندوستان

جهاد اقتصادي، كشاورزي - فرازنیوز: رئيس انجمن وارد‌کنندگان سم و بذر گفت: 40 تا 50 درصد توليدات غذاي کشور با استفاده از نهاده هاي وارداتي به دست مي آيد.
کد مطلب: 38368| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۹/۱۸ ۱۵:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
واردات سموم کشاورزي از چين و هندوستان

به گزارش فرازنیوز، سيد مهدي حسيني يزدي، رئيس انجمن وارد‌کنندگان سم و بذر درجمع خبرنگاران گفت: سالانه 120 تا 150 ميليون دلار سموم 50 تا 70 ميليون دلار بذر و 200 تا 300 ميليون دلار کود وارداتي به کشور وارد مي‌شود.

وی اظهار داشت: سالانه 120 تا 150 میلیون دلار سموم 50 تا 70 میلیون دلار بذر و 200 تا 300 میلیون دلار کود وارداتی به کشور وارد می‌شود.

رئیس انجمن وارد‌کنندگان سم و بذر گفت: این میزان نهاده وارداتی 40 تا 50 درصد در تولید غذای کشور نقش دارد.

وی همچنین گفت: سالانه 18 تا 20 هزار تن سم شیمیایی در کشاورزی کشور استفاده می‌شود که 80 درصد آن در داخل کشور فرموله شده و 20 درصد وارداتی است.

به گفته حسینی این مواد تکنیکال از نوع درجه یک بوده و سموم تولید داخل کشور قابل رقابت با سموم کشورهای خارجی است.

طی دو سال گذشته کشاورزان داخلی از بی‌کیفیت بودن سموم مورد استفاده گلایه داشته‌اند و آن را بی‌تأثیر می‌دانستند.

رئیس انجمن وارد‌کنندگان سم و بذر گفت: بی‌کیفیت بودن سموم حقیقت ندارد، زیرا در تأثیرگذاری سموم کشاورزی عوامل موثری مانند شرایط سم پاشی، تجهیزات، دُز (واحد سنجش غلظت) مصرفی، زمان استفاده تأثیرگذار است و اینها دلیلی بر بی‌تأثیربودن سموم استفاده شده در داخل نیست.

وی گفت: 14 قلم ماده مؤثره سموم در داخل کشور امکان تولید دارد که به دلایل مختلف بحث‌های رقابتی، تحریم غیر فعال شده و تولید نمی‌کنند.

رئیس انجمن وارد کنندگان  سم و بذر در پاسخ به این  سئوال  مبنی بر اینکه سالانه چه میزان بذر وارد کشور می‌شود و آیا بذرهای وارداتی از نسل یک است؟ گفت: سالانه 50 تا 70 میلیون دلار بذر سبزی و صیفی وارد کشور می‌شود و بذور وارداتی از نسل یک (اف یک) است.

حسینی ادامه داد: طی سالهای گذشته واردات بذور کیفی باعث شده است عملکرد محصولات کشاورزی افزایش چند برابری داشته باشد.

وی گفت: مثلا تولید گوجه فرنگی در سالهای گذشته 10 تا 15 تن در هکتار بود که اکنون بذور وارداتی امکان تولید تا 120 تن در هکتار را نیز دارند.

رئیس انجمن وارد کنندگان  سم و بذر تاکید کرد از آنجایی که عدم مبارزه با آفات و بیماری‌ها 30 تا 70 درصد تولید را کاهش می‌دهد، دولت معافیت مالیات را برای سموم وارداتی در نظر گیرد.

در ادامه این نشست علی‌محمد عرب رئیس انجمن تولید‌کنندگان سم نیز اظهار داشت: 79 شرکت وارد‌کننده در کشور وجود دارد و طی سال‌های گذشته تلاش شده است بهترین ماده مؤثره وارد شود و در شرایط ایده‌آل فرموله شوند.

عرب گفت: در نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی ایران که 26 تا 29 آذر در محل دائمی نمایشگاه‌ها در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود روش‌های استفاده از سموم کشاورزی برای تأثیرگذاری بیشتر به کشاورزان آموزش داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر چه ماده مؤثره سموم تولیدی کشور وارداتی است اما نحوه تولید و فرمولاسیون نیز بیشترین تأثیر را در کیفیت سموم دارد و به همین دلیل فرمولاسیون بهتری انجام می‌شود.

عرب در پاسخ به این سؤال که دلیل بی‌کیفیت بودن سموم طی دو سه سال اخیر چه بوده است؟ گفت: کیفیت سموم پایین نیامده بلکه روش استفاده از سوی کشاورزان در مسیر علمی نیست.

عرب گفت: طی سالهای گذشته کشاورزان کشور بیشترین ضربه را از سموم تقلبی که وارد بازار می‌شود دیده‌اند.

اولین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی ایران 26 تا 29 آذر در نمایشگاه بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه 67 شرکت داخلی و نمایندگان شرکت‌های خارجی حضور خوا هند داشت.

جدیدترین دستاوردها در زمینه سم، کود و بذر در این نمایشگاه ارائه می‌شود و در برنامه‌های جانبی کشاورزان در زمینه استفاده صحیح سموم شیمیایی آموزش داده می‌شود.

کد مطلب: 38368| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۹/۱۸ ۱۵:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 17, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.