درخواست محترمانه جان کری از ایران

سیاست خارجی - فرازنیوز: وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از دولت ایران خواسته به تحقیقات برای یافتن «رابرت لوینسون» با واشنگتن همکاری کند.
کد مطلب: 40385| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ ۲۲:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
درخواست محترمانه جان کری از ایران

به گزارش فرازنیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از دولت ایران خواسته به تحقیقات برای یافتن «رابرت لوینسون» با واشنگتن همکاری کند.

در بیانیه کری که به مناسبت هفتمین سالگرد ناپدید شدن لوینسون منتشر شده، آمده است: «ما با احترام از دولت ایران درخواست می‌کنیم که با ما در تحقیقات در مورد ناپدید شدن وی همکاری کند، تا بلکه بتوانیم از بازگشت سالم وی اطمینان یابیم.»

لوینسون کارمند بازنشسته اف‌بی‌آی است که گفته می‌شود در سال 2007 در جزیره کیش ناپدید شده است. از زمان گم شدن لوینسون تنها چند قطعه عکس و یک نوار ویدئویی از وی منتشر شده است. منابع اطلاعاتی آمریکایی با توجه به این تصاویر گفته‌اند که وی احتمالا در افغانستان یا پاکستان نگهداری می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک‌تایمز چندی قبل با انتشار گزارشی از مأموریت لوینسون از سوی سازمان سیا برای حضور در ایران پرده برداشتند. البته این دو رسانه مدعی شده‌اند که اعزام لوینسون به ایران از سوی گروهی از کارکنان سیا که اختیار لازم برای این کار را نداشته‌اند، انجام گرفته است.

ناپدید شدن لوینسون در ایران به رسوایی بزرگی برای سازمان سیا تبدیل شده، تا جایی که این سازمان چند تن از کارکنان خود را اخراج و تبعید کرده و به خانواده وی 2.5 میلیون دلار غرامت پرداخت کرده‌ است.

پیش از این رسانه‌ها و مقامات آمریکایی مدعی می‌شدند که لوینسون به صورت شخصی و به عنوان کاراگاه خصوصی و به منظور بررسی پرونده‌ای مربوط به سیگارهای تقلبی راهی ایران شده بوده. این در حالی است که آسوشیتدپرس اذعان کرده است که از سال 2010 از رابطه لوینسون و سازمان سیا اطلاع داشته، اما به درخواست دولت آمریکا از انتشار این گزارش خودداری کرده است. روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی اعلام کرد از همان سال 2007 از ارتباط لوینسون با سیا مطلع بوده است.

با این وجود امروز کری در بیانیه خود بار دیگر مدعی شده است که لوینسون برای یک سفر کاری به ایران سفر کرده است.

 

کد مطلب: 40385| زمان انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ ۲۲:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶  ,   August 24, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.