احتمال رسیدن طلا به کف قیمت بازار

اقتصاد ایران - فرازنيوز: پنج‌شنبه و جمعه هم روزهای کاهش بهای اونس طلا بودند تا چشم همه به آغاز هفته کاری جدید باشد. هفته‌ای که انتظار می‌رود آمار اقتصادی منتشرشده در آن، تاثیر بیشتری از بحران‌های ژئوپلیتیک بر قیمت فلز زرد داشته باشند. این روزها آمارهای اقتصادی مثبت آمریکا و آمارهای اقتصادی منفی چین، اثری دوگانه بر جهت‌گیری قیمت طلا داشته‌اند.
کد مطلب: 41386| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱/۳۰ ۱۳:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
احتمال رسیدن طلا به کف قیمت بازار

به گزارش فرازنيوز،‌ طلا روز پنج‌شنبه را در بازارهای آمریکا با قیمتی پایین‌تر از روز چهارشنبه؛ یعنی 1293 دلار برای هر اونس به پایان برد. هفته گذشته با افزایش قابل‌توجه بهای طلا به‌خاطر بحران اوکراین شروع شد؛ اما بعد قیمت این فلز با توجه به آمارهای خوب اقتصادی روندی کاهشی در پیش گرفت که به جز چهارشنبه در بقیه روزها تداوم داشت. توافق انجام شده بین روسیه و آمریکا بر سر اوکراین می‌تواند اثرات اقتصادی بحران دیپلماتیک شرق و غرب را بیش از پیش کاهش دهد تا معامله‌گران طلا حتی بیش از هفته گذشته، گوش‌به‌زنگ تاثیر داده‌های اقتصادی دولت‌ها و بنگاه‌ها به‌ویژه اطلاعات آمریکا و چین باشند.

 
با این حال پنج‌شنبه بازار طلا از داده‌های اقتصادی آمریکا شامل گزارش نرخ بیکاری هفتگی و گزارش بانک مرکزی فیلادلفیا تاثیر بزرگی نپذیرفت و طلا چند دلار از قیمت چهارشنبه پایین آمد. تا اینجای کار، ماه آوریل قیمت 1277 دلاری و همین چند روز پیش قیمت 1331 دلاری را برای اونس طلا به همراه آورده است تا در نهایت، بازار روز جمعه هم با ادامه تاثیر سیاست و اقتصاد درگیر باشد. روز جمعه با ادامه خوش‌بینی‌ها به آمار اقتصادی طلا تغییر عمده‌ای را تجربه نکرد و در بازارهایی که باز بودند، قیمت حول و حوش 1292 دلار ماند. بهای اونس طلا در بازار لندن تا 1295 دلار (تا لحظه تنظیم این خبر) هم رسید.
 
به این ترتیب می‌توان گفت افت‌وخیزهای هفته گذشته در روزهای تعطیلی بازارهای عمده مالی جهان با ثباتی نسبی پایان یافت تا دوشنبه بازارها با نگاه به آمار چین و آمریکا آغاز به‌کار کنند. بیشتر تحلیلگران به وب‌سایت کیتکو گفته‌اند که این روزها آمار اقتصادی چین و ایالات‌متحده که انتشارشان از هفته گذشته آغاز شده بیشترین تاثیر را بر بازار طلا خواهند داشت؛ گرچه اوکراین نیز همچنان مورد توجه خواهد بود. از 33 کارشناسی که در گزارش‌های هفتگی «کیتکو نیوز» درباره طلا شرکت می‌کنند، این هفته 21 نفر به تحلیل بازار طلا پرداخته‌اند که هفت نفر از آنان افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند؛ درحالی‌که 12 نفر گفته‌اند که قیمت‌ها پایین خواهد آمد و دو نفر هم ثبات تقریبی را برای قیمت طلا محتمل دانسته‌اند. تحلیلگران مورد پرسش کیتکو شامل معامله‌گران شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران طلای آتی و تحلیلگران بازار هستند.
 
این پیش‌بینی‌ها برای هفته پیش رو در حالی بیان می‌شود که هفته گذشته شاهد افت طلا تا حدی بود که تمام خیز گرفتن قیمت در ماه آوریل را خنثی کرد. افزایش رشد اقتصادی چین نسبت به پیش‌بینی‌ها گرچه خبر خوبی بود، اما ادامه رشدهای پایین دومین اقتصاد بزرگ جهان همچنان نگران‌کننده است. نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضای طلای چین به‌خاطر رشد ضعیف در کوتاه‌مدت و همچنین ادامه این رشد پایین در ماه‌های آینده، باعث شده تا برخی از ادامه کاهش قیمت طلا در ماه‌های آینده خبر دهند؛ درحالی‌که چهارشنبه طلا روی میانگین 200 روزه‌اش؛ یعنی حدود 1300 دلار مقاومت می‌کرد، فعلا از آن مرز هم پایین‌تر آمده است.

دنیل پاویلونیس، دلال کالا در آرجیاو فیوچرز، می‌گوید: «پس از سقوط قیمت طلا در روز سه‌شنبه قیمت‌ها کمتر دست خورده‌اند، اما اگر آمار بد بیشتری از چین منتشر شود، این می‌تواند بر طلا اثرگذار باشد؛ تنها دلیلی که ممکن است این حرف‌ها را نقض کند، اوکراین است.»

کیتکو می‌نویسد داده‌های اقتصادی ایالات‌متحده و چین احتمالا این هفته مهم‌ترین اخبار بازار طلا خواهند بود. تحلیلگران به کیتکو گفته‌اند احتمال زیادی وجود دارد که با توجه به آمار خوب اقتصادی آمریکا قیمت‌ها باز هم پایین‌تر رود و به کف قیمت 2014 برسد و تا 1277 دلار افت کند؛ اما با توجه به آمار بد اقتصادی چین، کف قیمت ممکن است تست بازار برای تعیین قیمت باشد و قیمت‌ها بالاتر برود.

در میان آمارهای اقتصادی آمریکا که بناست منتشر شوند، آمار فروش مسکن از مهم‌ترین داده‌ها است که پیش‌بینی می‌شود بهبود جزئی در وضعیت بخش مسکن را بازتاب دهند. در مورد آمار چین هم شاخص خرید مدیران بانک HSBC مهم است که پیش‌بینی می‌شود برای چین بدتر از داده‌های پیشین باشد. تحلیلگران می‌گویند اگر قیمت اونس طلا این هفته افت را تجربه کند، باید منتظر بود و دید که آیا این کاهش قیمت‌ها بر تقاضای فیزیکی اثر خواهد گذاشت یا خیر؟
کلید واژه ها: قيمت بازار،‌قيمت طلا
کد مطلب: 41386| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۱/۳۰ ۱۳:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸  ,   April 26, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.