تصاویر پنجاه بدر در قزوین

محیط زیست گردشگری - فرازنیوز: پنجاه بدر از آیین‌های باستانی و مذهبی در بین مردم قزوین است، که هرساله با فرارسیدن نوزدهم اردیبهشت به محل مصلی شهر قزوین به پاس تشکر ازنعمات الهی از جمله بارش باران دور هم جمع می شوند.
کد مطلب: 42196| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۲/۲۰ ۱۲:۲:۱۰| نسخه چاپی
تصاویر  پنجاه بدر در قزوین
به گزارش فرازنیوز، دیروز قزوینی‌ها بویژه ساکنان محله های قدیمی با تمام مشغلاتی هم که دارند در مصلای قدیمی شهر، مصلی آب انباری در خیابان "راه ری” واقع در جنوب  شهر قزوین واقع شده است، مردم در باغ های منطقه مصلی ضمن نیایش به درگاه خدواند به صله رحم بایکدیگر می پردازند این مراسم مشابه سیزده بدر است اما در ابعادی کوچکتر از آن برگزار می شود.
 
مراسم پنجاه بدر که تنها به قزوینی ها تعلق دارد، یکی از این آیین‌ها و شاید مهمترین آنها برای حاجت‌خواهی ازخداوند برای بارش باران است که در آن نماز شکر هم خوانده می شود.
 
مراسم سنتی پنجاه بدر چیزی شبیه همان سیزده به در است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجاست و قزوینی ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می زنند و به دامان طبیعت می روند تا از خداوند به خاطر نعمت هایش تشکر کنند و در واقع پنجاه بدر رسم دینی، آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات آیینی و سنتی شان سروکار دارد.
 
اگر از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین ” پنجاه به در” نماز شکر به جا می آورند و چنانچه باران نباریده باشد مردم با دعا و نیایش و اقامه نماز باران از خدا طلب باران می کنند.
 
مراسم شهر قزوین در این مراسم به طبخ و خوردن غذاهایی از جمله آش رشته و دُیماج و انواع تنقلات چون شیرینی باقی مانده از عید، خوردن هندوانه، آجیل مشگل گشا و میوه بخشی از رسوم پنجاه بدر در قزوین است. عکس های میر حسین میر کمالی از پنجاه بدر قزوین را در زیر می بینید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پ
 
 
 
کد مطلب: 42196| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۲/۲۰ ۱۲:۲:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 21, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.