سنگی که سر امام حسین(ع) بر آن مهمان شد

دين و مذهب - فرازنیوز: کاروان اسیران کربلا، پس از واقعه عاشورا در امتداد رود فرات از سرزمین‌های مختلفی رد شدند تا اینکه به منطقه "حلب" رسیدند و سر مبارک امام حسین(ع) را مدتی در آن موضع قرار دادند، سنگی که میهمان رأس حسین بن علی (ع)بود، امروز به سنگ کبود معروف شده است.
کد مطلب: 43192| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۲ ۰:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
سنگی که سر امام حسین(ع) بر آن مهمان شد

 

 

به گزارش فرازنیوز، در "مشهد النقطه" شهر حلب که محل زیارت عاشقان اهل‌بیت است، سنگی است که سر مبارک امام‌حسین(ع) روی آن قرار داده شده و قطره خونی روی آن ریخته شد.

 
سنگ کبود امام حسین
 
 
روایت شده است که پس از اتمام جنگ "طَف" در کربلا، کاروان ابن‌زیاد به همراه اسرای واقعه "طف" به سمت شام حرکت کرد و در امتداد رود فرات از سرزمین‌های مختلفی رد شدند تا اینکه به منطقه "حلب" رسیدند و سر مبارک امام حسین(ع) را در آن موضع قرار دادند و مدتی را آنجا توقف کردند.
 
 
اهل شام که تا قبل از حکمرانی معاویه، تحت حکومت روم بودند، نه تنها شناخت درستی از اسلام نداشتند، بلکه با پیامبر و خاندان ایشان و بزرگان اسلام نیز آشنا نبودند. آنها طبق معمول برای پیروزی سپاهشان جشن گرفته و برای تماشای اسیران و غنایم تجمع کرده بودند، اما با مشاهده وقار و متانت کاروان کربلا و شنیدن سخنرانی افشاگرانه خواهر و فرزند امام (ع) به سرعت منقلب شده و به ناسزاگویی و ملامت یزید و عمالش پرداختند.
 
یکی از بزرگان مسیحی خطاب به درباریان یزید گفت: آنسوی دریا و صحرا، زیارتگاهی است که در آن سم الاغی نگهداری می شود. آن سم، برای ما عزیز است چون منسوب به الاغی است که عیسی بر آن نشسته. شما چگونه مردمی هستید که با فرزند پیامبر خویش چنین می کنید؟
 
آن راهب، با پرداخت مبلغ چشمگیری، سر امام (ع) را به امانت گرفت و عزاداری کرد.
 
اهل شام نیز در شهر حلب، با گرایش به فرزندان علی (ع) و ابراز انزجار از بنی امیه، سنگی را که راس الحسین (ع) را پذیرا بود گرامی داشتند.
کد مطلب: 43192| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۲ ۰:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷  ,   February 20, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.