حمله بوکوحرام به تماشاچیان بازی برزیل -مکزیک

دانش و فن آوری - فرازنیوز: انفجار انتحاری در شمال نیجریه تعدادی تماشاگر مسابقات جام جهانی را زخمی کرده است. بوکو حرام پیشتر هم به محل تماشای مسابقات فوتبال حمله کرده بود.
کد مطلب: 43955| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲۸ ۱۴:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
حمله بوکوحرام به تماشاچیان بازی برزیل -مکزیک
به گزارش فرازنیوز، روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن)، پلیس ایالت یوبه، واقع در شمال نیجریه، تایید کرد که در محلی که تعدادی از طرفداران فوتبال برای مشاهده مسابقه بین برزیل و مکزیک گرد آمده بودند، انفجاری روی داده است.
 
این حادثه در شهر نایی‌نوا، مرکز ایالت یوبه، روی داد و به گفته منابع پلیس، عامل انفجار یک وانت بمب‌گذاری شده بوده است.
 
براساس این گزارش، پس از خاتمه مسابقه بین برزیل و مکزیک، راننده خودرو آن را در کنار محل نمایش تلویزیونی مسابقه برزیل و مکزیک منفجر کرد و خود در این انفجار کشته شد.
 
شاهدان عینی و منابع بیمارستانی از انتقال تعداد نامعلومی زخمی حادثه به مراکز درمانی خبر داده و پلیس نایی‌نوا نیز این گزارش را تایید کرده است.
 
برخی از شاهدان عینی از مشاهده وانت‌های حامل زخمی‌های این انفجار سخن گفته‌اند. هنوز از آمار کشته شدگان احتمالی این انفجار خبر موثقی در دست نیست.
 
ماموران پلیس منطقه محل انفجار را به محاصره درآورده و از رفت و آمد عادی در این محل جلوگیری می‌کنند و نفرات ارتش احتمالا به منظور بررسی محل انفجار و خنثی کردن مواد منفجره‌ای که ممکن است باقی مانده باشد به محل انفجار اعزام شده‌اند.
 
این انفجار پس از آن روی داده که مقامات دست‌کم دو ایالت شمالی نیجریه به دلیل خطر حمله گروه اسلامگرای بوکو حرام هرگونه اجتماع به منظور مشاهده مسابقات فوتبال را ممنوع اعلام کرده بودند. پیشتر، انفجار دیگری در محل مشاهده مسابقات فوتبال در استان بویه روی داده بود.
 
بویه یکی از سه ایالت واقع در شمال شرقی نیجریه است که به دلیل فعالیت نفرات گروه اسلامگرای بوکو حرام، از ماه مه گذشته در آنها وضعیت اضطراری شامل منع اجتماعات برقرار شده است.
 
اوایل ماه جاری میلادی، در جریان برگزاری یک مسابقه فوتبال در شهر موبی در استان آداماوا دست کم چهل نفر کشته شدند. عاملان این انفجار هنگام خروج تماشاچیان از استادیوم محلی، بمبی را ذر محل خروجی استادیوم منفجر کردند تا حداکثر تلفات را برجای گذارد. در ماه قبل از آن هم، افراد مسلح بوکو حرام به محل برگزاری مسابقه فوتبال در شهرک پوتیسکوم، در ایالت یوبه حمله کردند و با تیراندازی به سوی تماشاچیان، سه نفر را کشتند.
 
ابوبکر شکاو، ملقب به دار التوحید، رهبر گروه اسلامگرای بوکو حرام در فتاوی خود فوتبال را خلاف قوانین اسلامی دانسته و آن را تحریم کرده است. به گفته رهبر بوکو حرام، فوتبال و موسیقی از ابزار استعمارگران غربی است تا باعث غفلت مسلمانان از وظایف دینی آنان شوند.
در عین حال، فوتبال از ورزش‌های مورد علاقه مردم نیجریه محسوب می‌شود و در جریان رقابتهای جام جهانی، هزاران تن از طرفداران این ورزش برای مشاهده مسابقات از تلویزیون در محل‌های عمومی اجتماع می‌کنند. در عین حال، بسیاری از ساکنان ایالت‌های شمالی نیجریه گفته‌اند از بیم حملات بوکو حرام، ترجیح داده‌اند مسابقات را در خانه خود ببینند.‌
 
گروه "جماعت اهل سنت برای تبلیغ و جهاد" هدف خود را مبارزه برای استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن حدود شرعی اعلام داشته و از سال ۲۰۰۹، عملیات مسلحانه را عمدتا در منطقه مسلمان‌نشین شمال نیجریه آغاز کرده است. این گروه معمولا با نام بوکو حرام شناخته می‌شود که از دو واژه بوکو در زبان هوسایی، و حرام که واژه‌ای عربی است تشکیل می‌یابد.
 
به گفته پژوهشگران، واژه بوکو، که به معنی "مهمل و جعلی" است از زمان پایه‌گذاری مدارس جدید در دوره استعمار بریتانیا کاربرد داشته و مسلمانان سنتگرا از آن به عنوان اصطلاحی تحقیر آمیز برای نامیدن علوم غربی به جای علوم شرعی اسلامی و کاربرد الفبای لاتینی به جای عربی در نوشتن مطالب به زبان بومی استفاده می‌کردند. گروه بوکو حرام نیز مدارس و موسسات علمی را یکی از هدف‌های مجاز برای حملات خود می‌داند.
 
کشور نیجریه، که از جمله اعضای سازمان اوپک نیز هست، در ساحل خلیج گینه در غرب آفریقا واقع شده و با کشورهای بنین، چاد، کامرون و نیجر همسایه است. روند استعمار نیجریه از اوایل قرن نوزدهم آغاز شد و این کشور سرانجام در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را بریتانیا از کسب کرد.
نیجریه با جمعیتی حدود ۱۷۵ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی است.
 
در مورد ادیان رایج در نیجریه، آمار متفاوتی منتشر شده اما عموما درصد مسلمانان این کشور بین ۴۹ تا ۵۰ درصد و جمعیت مسیحیان بین ۴۰ تا ۴۸ درصد تخمین زده شده و بقیه پیرو ادیان بومی هستند. نواحی شمال نیجریه عمدتا مسلمان نشین و نواحی جنوبی عمدتا مسیحی نشین است. مردم نیجریه از گرو های قومی مختلف تشکیل شده و بروز درگیری‌های قومی و مذهبی در این کشور پدیده‌ای ناشناخته نیست.
کد مطلب: 43955| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۳/۲۸ ۱۴:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶  ,   December 17, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.