بهمن نامور مطلق:

مردم پول به لوازم آرایش می‌دهند به صنایع‌دستی نه!

فرهنگ و هنر - فرازنیوز: قیمت تولیدات صنایع‌‌دستی درحالی نسبت به‌سالهای گذشته افزایش تقریبا چشمگیری داشت که بسیاری از بازدیدکنندگان نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی که چندی پیش برگزار شد را در صف تماشاچیان قرار داد. موضوعی که وقتی با معاون صنایع‌دستی کشور در میان گذاشته شد به آن پرداخت و گفت:« مردم بابت هر خرید هر کالا و تزیینات و مصارفی از جمله لوازم آرایش پول می‌دهند جز به صنایع‌دستی».
کد مطلب: 44151| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۴ ۱۶:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
مردم پول به لوازم آرایش می‌دهند به صنایع‌دستی نه!

به گزارش فرازنیوز، قیمت کالاها و تولیدات صنایع‌دستی در حالی نسبت به سالهای قبل رشد بالایی پیدا کرده که حتی بسیاری از تولیدکنندگان و هنرمندان این حوزه نیز معتقدند که مردم عادی در شرایط کنونی توان خرید کالاهای صنایع‌دستی را ندارند. تولیدات در نمایشگاه صنایع‌دستی امسال نیز با وجود نرخ گذاری کارشناسانه از قیمت بالایی برخوردار بود به‌طوری که بسیاری از بازدید‌کنندگان از خرید تولیدات غرفه‌ها خودداری می‌کردند.
 
«بهمن نامور مطلق» معاون صنایع‌دستی کشور اما در رابطه با این موضوع به CHN گفت: «درحال‌حاضر افزایش قیمت یکی از مشکلات اصلی در حوزه صنایع‌دستی است که سبب شده این هنر ـ صنعت از عرصه رقابت عقب بماند».
 
او با بیان اینکه بالارفتن قیمت‌ها یک معادله چند وجهی است تاکید کرد: وضعیت حوزه صنایع‌دستی به گونه‌ای است که نمی‌توان به هنرمندان و صنعتگران درخصوص افزایش قیمت خرده‌ای گرفت. مصطحلک شدن تجهیزات و نبود نیروی انسانی از یک سو و موضوعات مربوط به حمل‌ و نقل و فروش اندک از سوی دیگر سبب شده که تاحدودی قیمت تولیدات افزایش پیدا کند.
 
به‌گفته نامور مطلق، اما باید این نکته را نیز توجه داشت که اگر تمام مشکلات صنایع‌دستی هم حل شود باید این موضوع را فراموش نکنیم که صنایع‌دستی اصیل قیمت خود را دارد و این درحالی است که قیمت صنایع‌دستی اصیل در ایران نسبت به شبه صنایع‌دستی دیگر کشورها بالا نیست.
 
او گفت: دو عامل سبب می‌شود که تصور شود که قیمت تولیدات این حوزه بالا است. در وهله اول مقایسه صنایع‌دستی با شبه تولیدات دیگر کشورهاست. دوم اینکه برخی از مردم هنوز به اهمیت صنایع‌دستی پی نبرده‌اند. ‌آنها پول بابت خیلی از مسائل از جمله لوازم آرایش و دیگر تزئینات و مصارف خانگی می‌دهند اما به صنایع‌دستی نه.

منبع: میراث فرهنگی

کلید واژه ها: صنایع‌دستی هنرمندان
کد مطلب: 44151| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۴ ۱۶:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.