پس از رشد 3.3 درصدی در هفته گذشته

طلا در بازار جهانی مهیای صعود بیشتر می‌شود

اقتصادی - فرازنیوز: اکثر شرکت کنندگان در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز با در نظر گرفتن عوامل جئوپلیتیکی که یکی از پشتیبان‌های اصلی قیمت این فلز زرد بوده است، پیش بینی کردند طلا در هفته جاری بالاتر خواهد رفت.
کد مطلب: 44368| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۸ ۱۳:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
طلا در بازار جهانی مهیای صعود بیشتر می‌شود

به گزارش فرازنیوز، از میان 37 شرکت کننده در نظرسنجی هفتگی کیتکو 25 نفر پاسخ دادند که از این تعداد 13 نفر افزایش قیمت، 9 نفر کاهش و سه نفر ثابت ماندن قیمت طلا را پیش بینی کردند.

 

در هفته گذشته که شرکت کنندگان نسبت به افزایش قیمت اظهار خوش‌بینی کرده بودند، طلا برای تحویل در اوت در بازار کامکس نیویورک حدود سه دلار رشد داشت.

 

رشد قیمت طلا در هفته گذشته باعث شد برخی از سرمایه گذاران از این واهمه داشته باشند که قیمت طلا مجددا عقب نشینی کند اما این نگرانی‌ها بی‌پایه و اساس بود. مواضع ملایم بانک مرکزی آمریکا، تحرکات گروه داعش در عراق و تجدید تنش‌ها در اوکراین موجب شد قیمت معاملات فوری طلا در یک هفته گذشته به بالای 1300 دلار صعود کند.

 

قیمت 1315 دلار هر اونس طلا برای تحویل فوری، رشد حدود پنج درصدی این فلز در ژوئن و رشد 10 درصدی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون را نشان می‌دهد. عوامل رشد اخیر قیمت طلا با رویدادهای هفته گذشته تقویت شدند.

 

اقتصاد آمریکا در بازبینی سوم و نهایی آمار سه ماهه تا پایان مارس، با تنزل بزرگی روبرو شد. اگرچه اقتصاددانان روند نزولی را به دلیل سرمای شدید زمستان پیش بینی کرده بودند اما هیچ کس انتظار نرخ منفی 2.9 درصد را نداشت. با وجود اینکه بهبود عمده رشد اقتصادی در سه ماهه دوم پیش بینی می‌شود اما آمارهای دیگر قوی شدن کافی اقتصاد آمریکا را زیر سوال می‌برد. این وضعیت در کاهش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای بزرگ دیگر بویژه پوند انگلیس منعکس شد.

 

این فلز هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری نزدیک صفر نگه می‌دارد، 3.3 درصد رشد کرد. نرخ بهره پایین عامل مثبتی برای طلا است و از تقویت قیمت آن پشتیبانی می‌کند.

 

در نقاط دیگر بحران در عراق تشدید شد و بی‌ثباتی در این کشور با این اعتقاد که در صورت گسترش بحران طلا همچنان ارزشش را حفظ می‌کند در حالیکه دارایی‌های دیگر دچار سقوط می‌شوند، سرمایه گذاران را تشویق می‌کند طلا خریداری کنند. از سوی دیگر رییس جمهور جدید اوکراین اقدام به امضای پیمان تجاری و اقتصادی با اتحادیه اروپا کرد که رد آن از سوی دولت قبلی ناآرامی‌ و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی را در این کشور به دنبال داشت.

 

رشد اخیر قیمت طلا با وجود تقاضای مصرفی ضعیف بویژه در چین حاصل شد. مقامات چین که شاهد تقاضای قوی برای طلا در ابتدای سال جاری میلادی بود، اعلام کرده اند بیش از 15 میلیارد دلار وام با پشتوانه مبادلات جعلی طلا بوده است. تایید این اتفاق ممکن است منجر به مقابله چین با استفاده از طلا به عنوان وثیقه برای دریافت وام شود و در نتیجه میزان واردات این کشور را بزرگ‌ترین مصرف کننده طلا در جهان به شمار می‌رود، کاهش دهد.

 

در هند که دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان است، بهبود تقاضای برای این فلز گرانبها برخلاف انتظارات محقق نشد زیرا همچنان مردم این کشور در انتظار کاهش تعرفه واردات طلا هستند.

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: طلا قيمت صعود
کد مطلب: 44368| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۴/۸ ۱۳:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶  ,   September 24, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.