زنگ خطر قلیان به صدا درآمد! + تصاویر

آسیب های اجتماعی - فرازنیوز: روز گذشته مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات از تصمیم‌های اولیه جهت ممنوعیت عرضه قلیان در قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراهای بدون مجوز خبر داد.
کد مطلب: 47032| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۶/۲ ۱۲:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
زنگ خطر قلیان به صدا درآمد! + تصاویر

به گزارش فرازنیوز، این تصمیمات پس از آن اتخاذ شده است که چندی پیش جمعي از استادان، اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي علوم پزشكي و متخصصين آمار، پيشگيري و درمان ‏سرطان ‏ضمن ابراز نگراني از گسترش ‏مصرف قليان در كشور، خواستار اجراي كامل قانون جامع كنترل و مبارزه ‏ملي با دخانيات شدند.

 
مطابق اين قانون كه در سال 1385 تصويب و در سال 86 آيين‌نامه اجرايي‌اش ابلاغ شد، ممنوعيت عرضه قليان در ‏اماكن عمومي از جمله ‏قهوه‌خانه‌ها با صراحت مورد تأكيد قرار گرفته است.
 
به گواهي آمار و ارقام، كشور ما ‏بالاترين ‏روند رشد ابتلا به سرطان را در ‏دنيا داراست كه 30 تا 35 درصد علت سرطان‌ها به عوامل خطري باز مي‌گردد كه ‏علت اصلي آن ‏دخانيات است و 30 درصد مرگ‌هاي ناشي از سرطان نيز مستقيماً با ‏دخانيات در ارتباط است.
 
همچنین مطابق آخرين آمار منتشر شده از سوي وزارت بهداشت، ‏‏15 درصد جوانان 13 تا 15 سال در كشور مصرف‌كننده قليان هستند و سالانه در مجموع 35 هزار ‏تن تنباكو در كشور دود مي‌شود. از سوی دیگر قليان پاي زنان را هم به بساط دود باز كرده است به طوري كه هم اكنون بالاي 7 درصد زنان در کشور قلياني هستند. خبرگزاری مهر در همین رابطه گزارشی تصویری از روند رو به رشد مصرف قلیان در کشور تهیه کرده است که مصرف این دخانیات را در بین پیر و جوان زن و مرد و کوچک و بزرگ نشان می دهد. حیدری، رزاقی، عنصرسیار، استوار، موسوی و نوعی این مجموعه را عکاسی کرده‌اند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
کد مطلب: 47032| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۶/۲ ۱۲:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 19, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.