عطر بزنید تا خوشگل تر شوید

تازه های علمی - فرازنیوز: پژوهش صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، بو بر نحوه درک ما از یکدیگر اثر گذاشته و یک رایحه دلپذیر باعث زیباتر دیده شدن چهره انسان می‌شود.
کد مطلب: 47036| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۶/۲ ۱۲:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
عطر بزنید تا خوشگل تر شوید

به گزارش فرازنیوز، طی قرن‌ها از عطر و سایر محصولات خوشبو کننده بعنوان راهی برای بهبود ظاهر کلی فرد استفاده می‌شود؛ در مطالعات قبلی عنوان شده بود که درک جذابیت صورت تحت تأثیر استفاده از یک رایحه دلپذیر یا ناخوشایند قرار دارد.

با این حال مشخص نشده بود که آیا بو بر درک تصویر واقعی از صورت فرد تأثیر می‌گذارد و چگونه مغز تحت تأثیر یک رایحه خوش قرار می‌گیرد.

محققان مرکز حواس شیمیایی مونل (Monell) در دانشگاه پنسیلوانیا در این مطالعه با دو روش پردازش ادارکی مجزا، میزان جذابیت و سن را تحت تأثیر رایحه دلپذیر مورد ارزیابی قرار دادند و از روغن ماهی بعنوان یک بوی ناخوشایند و از اسانس گل رز بعنوان یک رایحه دلپذیر استفاده شد.
جذابیت بعنوان یک فرآیند احساسی و قضاوت در خصوص سن بعنوان یک فرآیند شناختی مبتنی بر عقل در نظر گرفته شدند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، نشانه‌های بویایی و بینایی بصورت مستقل، جذابیت چهره فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بر این اساس، نشانه‌های بویایی مانند عطر خوش چهره را جذاب‌تر می‌کند، اما تأثیر چندانی بر جوان‌تر نشان دادن چهره ندارد.

نشانه‌های بصری سن مانند چین و چروک یا لکه‌های پوستی باعث پیرتر نشان دادن فرد می‌شوند؛ این نشانه‌ها در هنگام تحریک با رایحه‌های دلپذیر، بر درک افراد از سن تأثیر گذاشته و باعث پیرتر نشان دادن یک فرد پیر و جوان‌تر نشان دادن یک جوان می‌شود.

به گفته «یانینا زویبرت» سرپرست تیم تحقیقاتی، لذت از بوی خوش و افزایش جذابیت چهره در یک ارزیابی عاطفی مشترک ادغام می‌شوند که احتمالا یک سایت مشترک پردازش عصبی در مغز را نشان می‌دهند.

کد مطلب: 47036| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۶/۲ ۱۲:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.