با 160 رای مخالف و 79 رای موافق؛

مجلس به نیلی احمد آبادی رای نداد

مجلس و دولت - فرازنیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح روز چهارشنبه صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت علوم به او رای اعتماد نداد.
کد مطلب: 48683| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۸/۸ ۷:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
مجلس به نیلی احمد آبادی رای نداد

به گزارش فرازنیوز، محمود نیلی احمد آبادی در جلسه علنی امروز مجلس با 160 رای مخالف، 79 رای موافق و 7 رای ممتنع از مجموع 246 رای، نتوانست اعتماد نمایندگان مجلس را برای تصدی پست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کند.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی با دستور بررسی صلاحیت محمود نیلی احمد آبادی برای وزارت علوم و تحقیقات از صبح امروز اغاز شد حسن روحانی رییس جمهور نیز برای دفاع از وزیر پیشنهادی در مجلس حاضر بود.

این سومین بار بود که رئیس جمهور برای دفاع از وزیر پیشنهادی علوم در مجلس حضور یافت. پیش از این دولت جعفر نیلی منفرد و رضا فرجی دانا را به عنوان وزرای پیشنهادی علوم معرفی کرده بود که میلی منفرد موفق به کسب رأی اعتماد مجلس نشد و فرجی دانا بعد از گذشت چند ماه از فعالیتش از سوی مجلس استیضاح شد.

در آغاز جلسه علنی مجلس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور، فانی وزیر اموزش و پرورش، نعمت زاده وزیر صنعت، رحمانی فضلی وزیر کشور و تعدادی دیگر از اعضای کابینه حضور داشتند.

دولت یازدهم در زمان معرفی کابینه جعفر میلی منفرد را به عنوان اولین گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کرد که وی موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نشد. پس از آن رییس جمهور جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست وزارت علوم انتخاب کرد و در مهلت سه ماهه رضا فرجی دانا به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شد و موفق به جلب نظر نمایندگان شد.

با استیضاح رضا فرجی دانا در مردادماه سال جاری رییس جمهور محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی کرد و نهایتا چهارشنبه هفته گذشته محمود نیلی احمدآبادی را به عنوان سومین گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرد.

دفاع رییس جمهور از وزیر پیشنهادی:

 

 • خوشحالم که بار دیگر فرصتی پیش آمد تا در محضر نمایندگان محترم ملت راجع به یکی از عزیزان و کارگزارانی که بناست بار مسئولیت سنگین آموزش عالی را بر دوش گیرد، با هم به بحث و گفت‌وگو بنشینیم.
 • دولت همانطور که بارها اعلام کرده در برابر مجلس، راهش، ادب و اخلاق و قانون است. بین ما و شما حکم و حاکم قانون اساسی است و داور اصلی بعد از خداوند بزرگ، افکار عمومی است. این افکار عمومی است که قضاوت خواهد کرد و همیشه از ما وحدت را می خواهد. افکار عمومی ملت ما، نه فاصله را می‌پسندد و نه خدای ناکرده لجبازی را می‌پسندد.
 • این دولت اهل لجبازی نیست؛ در برابر تصمیم مجلس شورای اسلامی، برای سوال از وزرا و برای استیضاح وزرا، به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی احترام می‌گذارد.
 • پارسال شاید در یک همچون ایامی بود که در جمع شما نمایندگان محترم، وزیر مودب و دانشور ما از جمع شما رای اعتماد گرفت. یکسالی از آن رای اعتماد گذشته است؛ گرچه نمایندگان محترم در مقطعی دیگر در چارچوب حق قانونی، اعتمادشان را پایدار نساختند و در مقطعی اعتماد خود را در حد لازم به آن وزیر ندادند و بناچار وزارت بسیار مهم علوم، تحقیقات و فناوری، از سال گذشته تا امروز دو نوبت با سرپرست اداره شد و امروز برای سومین بار است که برای این وزارتخانه من در جمع شما حاضر شدم و وزیری که به اعتقاد ما می‌تواند این بار سنگین را به دوش گیرد به محضر شما معرفی خواهم کرد.
 • وزارت علوم از حساسیت خاصی آنهم با یک جمعیت دانشجویی بالای 4 میلیون نفر برخوردار است، آنهم با محققین و اعضای هیئت علمی حدود 70 هزار نفر، جمعیت بسیار بزرگ، فرهیخته، تاثیرگذار و امید برای آینده کشور.
 • امروز دانشگاه‌های ما از لحاظ کمیت وضع خوبی دارند؛ از لحاظ تاسیسات و ساختمان شاید امروز با صندلی خالی و فضای خالی هم در دوره کارشناسی مواجه باشیم، اما نیاز داریم از لحاظ کیفیت دانشگاه‌ها را در مسیر توسعه بیشتر قرار دهیم. چه در علوم تجربی و چه در زمینه بهداشت و درمان و چه در علوم انسانی که برایمان بسیار حائز اهمیت است.
 • دانشگاه‌های ما امروز نیاز به فضای آرام دارند که یک مرکز اندیشه، علم، تحقیق و دانش باشند. ما نمی‌خواهیم بگوییم دانشگاه‌های ما از سیاست فاصله داشته باشند و از مسائل سیاسی بی‌خبر باشند اما حتما هم نمی‌خواهیم دانشگاه باشگاه سیاسی باشد.
 • ما دانشگاهی می‌خواهیم که مرکز دانش و علم باشد و آگاه از مسائل سیاسی باشد؛ اما شعارهایش را از سیاسیون نگیرد و دنبال آن نباشد که گوشش بدهکار شعارهای گروه‌های سیاسی باشد، اگر گروه‌های سیاسی می‌خواهند فعالیت سیاسی کنند، از طریقش که طریقش حزب و تشکیلات سیاسی است. در عین حال از تشکل‌های دانشجویی استقبال می‌کنیم و به نظرات آنها احترام می‌گذاریم؛ می‌خواهیم دانشگاه محیطی آرام باشد.
 • ومن بسیار خوشحالم که از آغاز دولت یازدهم تا امروز چه وزیر محترمی که مسئولیت آموزش عالی را بر دوش داشت و چه دو سرپرستی که در دو مقطع این مسئولیت را بر دوش گرفتند، تلاش کردند محیط دانشگاه محیط آرامی باشد. ما می‌خواهیم دانشگاه ما به تولید متصل باشد. ما می‌خواهیم پیشرفت علمی ما در کتاب‌ها و مقالات علمی منحصر نماند. ما می خواهیم زنجیره علم و دانش تا تولید و فتح بازار و برندهای جدید ادامه یابد.
 • ما نیاز به دکترین جدید در آموزش علمی و برنامه ریزی جدید نیاز داریم. نمی‌خواهیم دانشگاه مرکز سیاست بازی باشد. ما نمی‌خواهیم دانشگاه ما جولانگاه این یا آن جناح باشد.
 • می‌خواهیم اعتدال در دانشگاه ما حاکم باشد. آرامش حاکم باشد و هر کس مسئول آموزش عالی است باید بداند مبنا شایسته سالاری است. نه این جناح و نه آن جناح، فرقی برای ما وجود ندارد.
 • من اولین سخنم با هر سه وزیر، وزیر اولی که نتوانست به اندازه کافی رای بگیرد، وزیر دومی که گرفت و امروز وزیر سوم، به هر سه آنها سفارشات مساوی داشتم و عرض کردم که می‌خواهیم کیفیت علمی دانشگاه‌های ما افزایش یابد. ما دنبال توسعه علمی توام با توسعه اخلاقی و فرهنگی در دانشگاه هستیم.
 • من به آنها گفتم که می‌خواهیم دانشگاه ما یک دانشگاه مومن، پایبند به اصول نظام و انقلاب و خدمتگزار به ملت بزرگ ایران باشد.
 • به همه آنها عرض کردم کسی باید مسئولیت را بپذیرد که مدیریت لازم و لیاقت لازم و علم و دانش کافی و تعهد اخلاقی لازم را دارد و معتدل است و افراطی نیست. این جناح یا آن جناح فرقی ندارد.
 • دولت ما هم امروز دولت فراجناحی است و از هر دو جناح در دولت حضور دارند اما به حمدالله معتدلین هر دو جناح هستند. همان طور که دولت فراجناحی است، امروز خواهش من از شما رای فراجناحی ملی است، تا هر چه زودتر دانشگاه‌های ما بتواند بر مبنای مسیر استوار و پایدار و بلندمدت برنامه‌ریزی لازم در دانشگاه‌های ما انجام گیرد. همه شما می‌دانید چه مقدار برای ما دانشگاه و آموزش عالی و برای پیشرفت و توسعه کشورمان اهمیت دارد.
 • آقای نیلی جزو دانشمندان کم ادعا با آنهمه مقالات علمی است و 80 مقاله آی اس آی، 90 مقاله علمی و آنهمه پژوهش که زیر نظر او انجام گرفته است، اظهار داشت: خوشحالم که نیلی احمدآبادی شخصیتی است که دانشگاه را با صنعت در کنار هم مدیریت کرده است. به گزارش تسنیم، روحانی گفت: آنجا که دانشگاه و صنعت باید دست به دست هم دهند، در بخشی از کار مدیریت این هماهنگی و اتصال را بر دوش داشته است.
 • نیلی احمدآبادی پژوهش‌های بسیار تاثیرگذاری را برعهده داشته و در دانشگاه‌های معتبری همچون دانشگاه شیراز، شریف، دانشگاه ژاپن درس خوانده و در مراکز علمی توانسته استعداد درخشان خود را به نمایش بگذارد.
 • نیلی احمدآبادی مدیریت را از رده‌های پایین شروع کرده تا بالا، ولی مراحل را طی کرده و خوشبختانه فردی انقلابی و حاضر در صحنه دفاع مقدس بوده است. برای ما بسیار مهم است، کسانی امروز بار مسئولیت را بر دوش بگیرند که هم انقلاب را باور داشته باشند و هم پایبند به اصول نظام باشند و هم ولایی باشند و ولایی بیندیشند و هم آماده فداکاری برای ملت باشند.
 • من یکی از افتخاراتم این است که در دولت بسیاری از وزرا میدان جنگ و جهاد را تجربه کردند و با برخی از آنها آشناییم به دوران دفاع مقدس مربوط می‌شود، می‌بوسیم آن کفشی که بر روی آن غبار جبهه و جنگ و میدان نبرد نشسته باشد و ما بحمدالله امروز با کاندیدایی در این زمینه مواجه هستیم که حدود 7 سال از زندگی دوران جوانی‌اش در میان نهاد انقلابی و مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش علمی، صنعتی نیروی هوایی سپاه، مسئولیتی را بردوش داشته است و این برای ما افتخار است که همه آنهایی که سوابق آنها سوابق انقلابی، حضور در میدان جنگ، دفاع مقدس، ایثار و فداکاری بوده است.
 • نیلی احمدآبادی فردی اخلاقی و معتدل است، خیلی مهم است، مسئول امروز بتواند اخلاق حسنه اسلامی را داشته باشد، آرام باشد و معتدل و بتواند با اعتدال بار مسئولیت را به مقصد برساند. اینجا نکته‌ای می‌خواهم عرض کنم که مخاطب من نه نمایندگان محترم ملت هستند و نه ملت بزرگ ایران. مخاطب من برخی رسانه‌هایی هستند که گاهی نکات اخلاقی را مدنظر قرار نمی‌دهند. بسیار مهم است که ما امروز اصل صداقت و راستگویی را در همه جا مدنظر قرار دهیم.
 • اگر می‌خواهیم راجع به فردی قضاوت کنیم، از آقای دکتر نیلی مهمتر و از وزارت علوم مهمتر و از دولت و نظام مهمتر، اخلاق است، اخلاق هم در رأسش راستگویی و امانتداری است؛ فرمود لاتنظروا الی طول الرکوع الرجل و سجوده، ولکن انظرو الی صدق الحدیث و اداء الامانت، بعضی عادت کردند به نماز و سجده و رکوع طولانی، راستگویی و امانتداری دو اصل مهم برای قضاوت افراد است. نسبت به افراد، نسبت به فردی چه موافقیم و چه مخالفیم، آنچه راست و درست است بگوییم.
 • در برخی رسانه‌ها آمد که دکتر نیلی مطلوب واقعی رئیس جمهور برای آموزش عالی نیست. ایشان را برای دستگرمی به مجلس می فرستد و بعد فرد دیگری را می‌خواهد معرفی کند؛ این دروغ است. صدق الحدیث و اداءالامانت؛ منتخب من ایشان است و از وی دعوت و با او صحبت کردم.
 • همه تحقیقات به من گفته که نیلی احمدآبادی لیاقت‌های لازم را برای این مسئولیت بر دوش دارد، خیر، هدف و مطلوب نهایی و همه چیز ایشان(نیلی احمدآبادی) است. از نظر ما وی فردی شایسته است و می‌تواند به خوبی بار این مسئولیت را به دوش بگیرد. تجربیات و سوابق ایشان این را می‌گوید.
 • شما الان به شرح حال و زندگی و برنامه‌اش نگاه کنید، می‌بینید که شخصیت فرهیخته‌ای است. نسبت به گذشته چرا به افراد اتهام بزنیم؛ والله بالله تالله باید همه اینها را روزی عندالله پاسخگو باشیم. آقای رسانه محترمی که هر چیزی را تو آزاد می‌دانی بنویسی، چرا اینکار را می‌کنید، کسی که کاری را انجام نداده، چرا اتهام؟ به چه مناسبت؟
 • ما بررسی کردیم، همان حساسیت‌هایی را که شما نمایندگان عزیز دارید آن را ما و دولت هم داریم، بزرگان ما هم دارند. همه ما یک‌جور و یک مسیر هستیم. مگر دولت و مجلس از هم فاصله دارند؟
 • آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادی فردی لایق، با تجربه، شایسته از لحاظ علمی، توانمند از لحاظ مدیریتی، پایبند به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، پایبند به فرامین و دستورات رهبری و ولایت و انسانی آماده برای فداکاری و تلاش،‌ و فردی معتدل و اخلاقی برای این وزارتخانه مهم است. از نمایندگان محترم درخواست می‌کنم با رای قوی‌شان و با رای قاطع‌شان هم مردم را و هم دانشگاه‌ها و دولت را خوشحال کنند.
 • انشاءالله در این خوشحالی رضای خداوند و حضرت ولی عصر(عج) هم خواهد بود. والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

اظهارات نمایندگان مخالف و موافق

پس از سخنان رییس جمهور عزیز اکبریان در مخالفت با وزیر پیشنهادی سخنان خود را آغاز کرد. اکبریان از سکوت نیلی احمد آبادی درباره مسئله "فتنه" انتقاد کرد.

پس از عزیز اکبریان نبویان نماینده تهران سخنانش را در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم آغاز کرد.

نبویان از عملکرد نیلی در دورانی که ریاست پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران را بر عهده داشت انتقاد کرد. نبویان در بخشی از سخنان خود با اشاره به یکی از معاونان زن نیلی در ان زمان اشاره کرد و گفت این معاون با مردان "دست می داده است." نبویان از برخی اردوهای برگزار شده در دوران نیلی احمد آبادی در دانشکده فنی دانشگاه تهران انتقاد کرد و گفت هنوز عکس های آن اردوها زبانزد دانشجوهای دانشکده فنی است. نبویان گفت: که نیلی در زمان مدیریتش مجوز برگزاری کنسرت مختلط داده است.

نبویان همچنین با گلایه از رییس جمهور گفت هیچ کدام از گزینه هایی که تاکنون برای تصدی وزارت علوم معرفی شده اند معتدل نبوده اند.

پس از سخنان نبویان ابراهیم نکو نماینده شهریار به دفاع از وزیر پیشنهادی علوم پرداخت و اخبار منتشر شده درباره وزیر پیشنهادی را در رسانه ها رد کرد.

او نیلی احمد آبادی را بی حاشیه و غیر سیاسی خواند.

نکو اخبار منتشر شده در باره نظر منفی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نیلی احمد آبادی را رد کرد و گفت این اخبار صحت ندارد.

ابراهیم نکو گفت که برنامه های نیلی احمد آبادی کاملترین برنامه برای اداره وزارت علوم است و می تواند انقلابی در زمینه در کشور برپا کند.

پس از سخنان ابراهیم نکو محمد قسیم عثمانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی سخنرانی کرد او ارتباط نیلی احمد آبادی با "فتنه" را رد کرد و گفت اگر او با مسئله فتنه ارتباط داشت رییس جمهور او را معرفی نمی کرد.

عثمانی با انتقاد از سخنان نبویان درباره دست دادن یکی از زیر دستان زن نیلی با مردان گفت این موضوع چه ربطی به وزیر دارد مگر در زیر مجموعه های هیچ مدیری تخلف صورت نمی گیرد مگر این موضوع چیز جدیدی است و تابه حال سابقه نداشته است.

او گفت: نگاه سیاسی را از وزیر پیشنهادی بردارید او هیچ مشکلی ندارد. با این رویکرد و نگاه سیاسی مجلس، دولت هر کس را معرفی کند رای اعتماد نمی گیرد.

عثمانی تاکید کرد که مشکلات دولت را نباید نادیده گرفت این دولت فشار زیادی را تحمل می کند.

این نماینده گفت اگر به پاسدارهای قدیمی هم اعتماد نداشته باشیم کسی در این مملکت باقی نمی ماند که به او اعتماد کرد.

عبدالکریم جمیری نماینده بوشهر دیگر نماینده مخالف بود که به انتقاد از معرفی نیلی انتقاد کرد.

پس از او الیاس نادران نماینده تهران در مخالفت با وزیر پیشنهادی سخنرانی اش را آغاز کرد.

نادران با انتقاد از رییس جمهور گفت شما حرفهایی که باید اینجا بزنید جای دیگر می زنید و حرف هایی که باید در جایی دیگر بزنید اینجا می گویید. کاش حرف هایتان در اینجا نیز شبیه به حرف هایتان در زنجان و در جمع نخبگان بود.

او از مشاوران روحانی انتقاد کرد و گفت امان از دست این مشاوران، آیا مطالب مطرح شده در استیضاح فرجی دانا به بورسیه ها ربط داشت؟

نادران هم از اردوهای برگزار شده در زمان ریاست نیلی بر دانشکده فنی دانشگاه تهران مخصوصا اردوی خارج از کشور ترکیه را زیر سوال برد.

او خطاب به نیلی گفت شما با ضد انقلاب مرزبندی ندارید.

نادران گفت اگر کاندیدای روحانی نیلی احمد آبادی بود چرا پس از استیضاح فرجی دانا او به عنوان سرپرست معرفی نشد.

این نماینده تهران درباره نقش وزیر پیشنهادی در بحث "فتنه" گفت که ما موضع نمی خواهیم عملکرد مهم است.

جعفر زاده ایمن آبادی نماینده دیگری بود که به دفاع از نیلی احمد آبادی وزیر پینهادی علوم پرداخت.

جعفر زاده با بیان این که در سخنان مخالفان هیچ دلیلی مستندی برای شایسته نبودن نیلی وجود نداشته است، گفت: او از نیروهای شایسته انقلاب و نظام است.

جعفر زاده گفت: گویا آقای احمد آبادی پاسخگوی رفتار دیگران باشد. یک فردی شب گذشته حرفی زده است الان باید احمد آبادی پاسخگوی آن باشد؟

او گفت وزارت علوم نباید با سرپرستی اداره شود و باید هر چه سریعتر وزیر بر کرسی وزارت بنشیند.

جعفر زاده گفت: ما هنوز نتوانستیم برای استیضاح فرجی دانا پاسخی به افکار عمومی دهیم. احمد آبادی همه امتیازات لازم برای وزارت را دارد. ما وظیفه داریم به دولت کمک کنیم. به همه دولت ها.

او خطاب به لاریجانی گفت اسم شما را به عنوان مخالف اعلام کرده اند شما توضیح دهید در این باره لاریجانی با خنده گفت: فکر می کنم آقای رجال الغیب اند و از آن جهت آن سخن را گفتند.

پس از جعفر زاده مهرداد لاهوتی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی سخنان خود را آغاز کرد.

لاهوتی گفت: آیا سکوت در جریان "فتنه" به معنای همراهی با فتنه است.

او با انتقاد از سخنان یکی از نمایندگان که گفته بود "اگر نیلی در جنگ بوده آیا یک بسیجی در کنار او به شهادت رسیده است!" گفت: آقای نیلی یکی از فرماندهان جنگ بودند، او در دفاع مقدس نقش داشت آیا نیلی احمد آبادی هم باید به شهات می رسید؟ ایشان هفت سال در جبهه بودند.

لاهوتی گفت: وزارت اطلاعات آقای نیلی را تائید کرده است. 

لاهوتی از نمایندگان در خواست کرد که با رای بالا از نیلی احمد ابادی حمایت کنند.

پس از پایان سخنان نمایندگان موافق و مخالف دکتر نیلی احمد ابادی دافاع خود را آغاز کرد. 

سخنان وزیر پیشنهادی علوم

 

 • از حسن نظر رئیس محترم جمهوری برای معرفی خودم به عنوان وزیر پیشنهادی تشکر می‌کنم.
 • متاسفم مدت محدودی را دراختیار داشتم که خدمت نمایندگان برسم ولی خوشبختم که با روی گشاده و با دقت نظر نمایندگان محترم روبرو شدم و توانستم برنامه‌های خودم را تقدیم کنم و نقطه نظرات و دغدغه های عزیزان را هم بشنوم. همواره معتقد بودم که مجلس در راس امور است و در این یک هفته، بیش از پیش بر این نکته واقف شدم.
 • آنچه خالق اصلی ثروت است و قدرت اصلی کشورها را می‌سازد، دانش و علم است و این گفتمان مقام معظم رهبری و دیدگاه ایشان به خوبی نشان می‌دهد که کشور باید در چه جهتی گام بردارد و این یکی از وظایف اصلی وزارت علوم است.
 • تحقق نقشه جامع علمی کشور و سند اسلامی دانشگاه‌ها و ارتقای علوم انسانی به عنوان یک راهبرد محوری در توسعه کشور و مشارکت در توسعه و حل مسائل کشور، از جمله وظایف این وزارتخانه کلیدی است اما تحقق این وظایف منوط به اجرای شرایط زیر است.
 • جلوگیری از غوغاسالاری و سیاست بازی در دانشگاه‌ها؛ دانشگاه‌ها نباید باشگاه سیاسی جریان‌ها اعم از چپ و راست باشند، ایجاد فضای با نشاط علمی، شاداب و پرانگیزه در محیط‌های دانشگاهی، اعتماد به فرهیختگان، نخبگان دانشگاهی و بهره‌گیری از توانمندی آنها و مشارکت آنها در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و توسعه کشور و تعادل میان نیازهای جامعه و رشته های تحصیلی، ارتقای دانشگاه‌ها از دانشگاه های نسل اول و دوم به دانشگاه های کارآفرین، سازوکار فعلی اداره دانشگاه ها تحقق مطالبات مقام معظم رهبری را بسیار مشکل ساخته است.
 •  اولین نکته درباره توان مدیریتی من است که جناب آقای دکتر نادران از همکاران ما در دانشگاه تهران هستند و به خوبی در این چهار ماه، حتما مدیریت من را تحت نظر داشتند؛ اداره دانشگاه تهران با آن وسعت و حساسیت‌ها بدون یک سابقه مدیریتی لازم، امکان‌پذیر نیست و دوستان مستحضرند که بیشترین مشکل در مدیریت معمولا در همان شروع کار رخ می‌دهد.
 • دانشکده فنی دانشگاه تهران به لحاظ وسعت، عده و عُده، از بسیاری از دانشگاه های کشور بزرگتر است، دارای شعب مختلف در حتی شمال کشور است. بیش از 8 هزار دانشجو و بیش از 300 عضو هیئت علمی در دانشکده فنی دانشگاه تهران مشغول به کار و تحصیل هستند. مدیری که برای دو دوره و بر اساس نظر اعضای هیئت علمی انتخاب می‌شود، نمی‌تواند دارای ضعف مدیریتی خاصی باشد.
 • رئیس دانشگاه تهران که با نظر بیش از 2100 هیئت علمی به این منصب به وزیر علوم پیشنهاد می شود، نمی‌تواند سابقه مدیریتی ضعیفی داشته باشد. نکته دیگری که عزیزان فرمودند، درباره اردوی آشنایی دانشجویان در پردیس کرج بود. من خدمت آقای اکبریان هم عرض کردم، اگر خلافی بر خلاف آنچه که مجوز داشته شده باشد، صورت گرفته باشد، حتما دانشگاه برخورد می کرد و خواهد کرد.
 • جناب آقای اکبریان هیچ سندی را من درباره مواردی که ذکر کردند، ندیدم. از ایشان هم خواهش کردم هر سندی دارند در اختیار من قرار دهند و تا به امروز هیچ سندی ندیدم. تنها چیزی که دارم به عنوان سند، گزارش مکتوب معاون فرهنگی دانشگاه تهران است که بسیاری از عزیزان ایشان را می شناسند و رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران است. گزارش مکتوب این عزیزان وجود دارد و در سایت دانشگاه تهران هم موجود است. هیچ‌گونه تخطی از مجوز داده شده، صورت نگرفته و مراسم در کمال آرامش و برابر مقررات برگزار شده است. بله، عزای عمومی بوده و به همین دلیل مراسم در شروع با ادای احترام به حضرت آیت الله مهدوی کنی شروع شده است؛ با قرائت فاتحه برای ایشان شروع شده و هیچ‌گونه موضوعی که خلاف شرع مقدس و قوانین دانشگاه باشد، صورت نگرفته است. این گزارش مکتوب و مستند است.
 • اگر چیزی خلاف این هست، به من ارائه کنند وظیفه دارم برابر مقررات حتما اقدام کنم. ولی من به دانشجویان و اساتید و مدیران دانشگاه اعتماد و ایمان دارم که هرگز برخلاف مصالح کشور و مصالح انقلاب و خطوط قرمز ترسیم شده از طرف رهبر معظم انقلاب عمل نخواهند کرد. اصل آنها حفظ نظام و خدمت در دانشگاه است.
 • درباره نامه 88 عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران صحبت کردند، اولا شما عزیزان زمان و مکان را در نظر بگیرید، در سال 88 دوبار به دانشگاه تهاجم شد که مورد تقبیح مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت. در 16 آذر به دانشکده فنی دانشگاه تهران به شکل بسیار بدی تهاجم شد و تاثیر بسیار منفی در روحیه جوانان و دانشجویان داشت.
 •   گفته شده که من از جمع کنندگان و تهیه کننده این نامه بودم، خیر، من یکی از امضاکنندگان بودم. نه تهیه کننده بودم و نه جمع کننده امضا.
 • همینطور که عرض کردم، اقدامی بسیار موثر و مفید در جهت مصالح انقلاب بود. درباره اردوهای مختلط صحبت کردند؛ دوستان عزیز، احتمالا این اردو که می‌گویند زمانی است که من مسئول دانشکده فنی بودم، اصلا مجوز اردوهای خارج کشور به عهده رئیس پردریس فنی نیست. به عهده رئیس دانشگاه است؛ اگر آنگونه که می‌گویند اتفاق افتاده باشد، مجوزش را دانشکده فنی صادر نکرده است.
 •   درباره شورای انقلاب فرهنگی هم که نمایندگان ناطق توضیح فرمودند. ولی حتما اگر به متوسط معرفی سرپرستان دانشگاه به شورای انقلاب فرهنگی توجه فرموده باشید، معمولا یک دوره چند ماهه لازم است. آنگونه که من شنیدم این تقاضای خود شورای انقلاب فرهنگی است که فرصتی داده شود تا مدیر، سرپرست، عملکرد خود را به شورا نشان دهد و شورا بتواند تصمیم بگیرد. اگر نیاز به این زمان نبود که از همان آغاز حکم ریاست را برای سرپرست صادر می‌کردند.
 • بدیهی است که دانشگاه تهران با آن وسعت و حساسیتی که به آن هست، اعضای محترم شورا نیاز دارند تا عملکرد مدیر را مورد بررسی قرار دهند و بر اساس آن تصمیم بگیرند. من هم مشمول این موضوع مستثنی نبودم. قانون اجازه می‌دهد که تا 6 ماه سرپرست مسئولیت اداره دانشگاه را داشته باشد. اگر چه درباره ادامه آن بعد از 6 ماه خاموش است ولی 6 ماه قطعی است.
 • از زمانی که مسئولیت سرپرستی دانشگاه را گرفتم بیش از 4 ماه نمی‌گذرد لذا مسیر منطقی و روال متداول طی شده است. اما یکی از نمایندگان محترم فرمودند برای ما بیش از آنکه بیان مطلب مهم باشد، عملکرد مهم است. اتفاقا می‌خواهم به همین نکته دوستان را توجه دهم. من هشت سال در دفاع مقدس با شروع و پایان جنگ در خدمت این کشور و انقلاب بودم. از بورسیه تحصیلی که به من داده شد، به منظور شرکت در دفاع مقدس صرف‌نظر کردم و به این افتخار می‌کنم.
 •  عملکرد هشت ساله من در این مدت به خوبی بیانگر دیدگاه‌ها و نظریات من است. من هفت سال مسئولیت پردیس دانشکده‌های فنی را داشتم. خیلی ساده است، دانشکده فنی که هست، اعضای هیئت علمی هم که هستند، دانشجویان هم که هستند، گزارش‌های متعددی هم که درباره عملکرد من هست و می‌شود رفت و سراغ گرفت.
 • در بیان منتقدان محترم موضوع خاصی درباره ضعف عملکردم ندیدم که بخواهم پاسخ دهم. گرچه می‌توانم بگویم تحولات زیادی در این حوزه شکل گرفت. من یک مدیر اجرای صرف نیستم و اگر نتوانم تحولی در حوزه مدیریت خودم ایجاد کنم، هرگز مسئولیتی نمی‌پذیرم . آموزش عالی نیازمند تحول است و به روال موجود آن انتظارات برآورده نمی شود.
 • اما درباره اینکه همکاران من مرتبط با فتنه بودند؛ تا به امروز هیچ یک از همکاران و خود من چه در گذشته و تا به امروز خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری را زیر پا نگذاشتند و نخواهند گذاشت. یک مورد را شما پیدا نمی‌کنید که همکاران من یا خود من خارج از این چارچوب در زمان مسئولیت‌شان این اتفاق افتاده باشد و خطوط قرمز نظام را زیر پا گذاشته باشند.
 • همکارانی که در دانشگاه تهران انتخاب کردم، اولا حداقل تغییرات رخ داده و فقط کسانی تغییر کردند که مدت مسئولیت‌شان تمام شده غیر از یک یا دو مورد. درباره مدیران فعلی هم می‌توانید بررسی کنید؛ همه در چارچوب انقلاب و منویات رهبری عمل کردند و انشاءالله خواهند کرد.
 • اما سخن پایانی من، با توجه به اتمام وقت؛ نمایندگان محترم، اگر افتخار خدمت در سمت وزارت نصیبم شد، که خدا را شاکرم و اگر مصلحت دیگری شما اندیشیدید، باز خدا را شاکرم که همه امور در دستان با اراده اوست و تنها او می‌داند که خیر و صلاح ما در چیست. و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد.

دفاع وزیر دکتر محمود نیلی احمد آبادی وزیر پیشنهادی علوم به پایان رسید و رای گیری برای تائید صلاحیت نیلی احمد آبادی انجام شد که در نهایت نمایندگان به وزیر پیشنهادی اعتماد نکردند.

کد مطلب: 48683| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۸/۸ ۷:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶  ,   September 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.