سقوط چشمگیر طلا در بازار جهانی

اقتصاد جهانی - فرازنیوز: طلا در بازار جهانی به دنبال کاهش قیمت نفت خام به پایین‌ترین حد در چهار سال گذشته که دورنمای پایین ماندن تورم را افزایش داده و تقاضا برای این فلز ارزشمند را محدود کرده است، برای سومین روز کاهش یافت و به سوی نخستین کاهش هفتگی در یک ماه گذشته پیش می‌رود.
کد مطلب: 49669| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۹/۷ ۱۱:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
سقوط چشمگیر طلا در بازار جهانی

به گزارش فرازنیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح جمعه بازار سنگاپور با حداکثر 0.9 درصد کاهش، به 1181 دلار رسید که پایین‌ترین قیمت از اواخر هفته قبل بود.

 
در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه 1.3 درصد یا بیش از 13 دلار کاهش یافت و به 1181 دلار رسید. این بازار روز پنج شنبه به دلیل جشن شکرگزاری تعطیل بود از این رو معاملاتی که روز گذشته انجام گرفت روز جاری ثبت خواهند شد.
 
این فلز ارزشمند در یک هفته گذشته 1.6 درصد نزول کرده در حالیکه جمعه گذشته تحت تاثیر انتظار بازار برای روشن شدن همه پرسی طلا در سوییس، به 1207 دلار صعود کرده بود.
 
معامله گران طلا در آستانه همه‌پرسی طلای سوییس که یکشنبه برگزار می‌شود، محتاط مانده‌اند. هدف از این همه‌پرسی جلوگیری از کاهش ذخایر طلای بانک مرکزی این کشور و ملزم کردن آن به نگهداری 20 درصد از ذخایرش به طلا است. بازارها معتقدند رای آری در این همه پرسی ممکن است قیمت طلا را افزایش دهد با این همه نظرسنجی هفته گذشته نشان داد که اکثر مردم سوییس با این پیشنهاد مخالف هستند اما عده ای هنوز تصمیم نگرفته‌اند.
 
به گفته تحلیلگران، قیمتهای نفت خام بر انتظارات تومی و رشد اقتصادی جهانی تاثیر می‌گذارد، بنابراین قیمت طلا را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. نفت روز پنج شنبه با تصمیم اوپک برای کاهش ندادن تولید، به حدود 70 دلار در هر بشکه رسید. کاهش قیمت نفت که از ژوئن بیش از 30 درصد نزول داشته، به همراه قوی شدن ارزش دلار به موقعیت طلا به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه در برابر تورم لطمه زده است.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا پس از اینکه سال گذشته با اعلام آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی از سوی بانک مرکزی آمریکا 28 درصد سقوط کرد، امسال با دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا و پایین ماندن فشارهای تورمی به سوی دومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود.
 
تحلیلگران بانک سوسیته جنرال هفته گذشته قیمت طلای مورد پیش‌بینی را کاهش داده و اعلام کردند متوسط قیمت هر اونس طلا در سه ماهه چهارم امسال به 1150 دلار و در سال آینده به 1025 دلار خواهد رسید.
 
در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری حداکثر 1.2 درصد کاهش یافت و به 16.0507 دلار رسید. هر اونس پلاتین با 0.7 درصد کاهش، به 1209 دلار رسید و پالادیم نیز با 0.8 درصد کاهش، 799 دلار معامله شد.
کد مطلب: 49669| زمان انتشار: ۱۳۹۳/۹/۷ ۱۱:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 19, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.