فابیوس: ضرب‌الاجل جدید برای مذاکرات تعیین نمی‌شود

سیاست خارجی - فرازنیوز: لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید که طرف‌های مذاکره در وین روز یکشنبه توافق کرده‌اند که تاریخ جدیدی برای پایان مذاکرات هسته‌ای ایران تعیین نکنند.
کد مطلب: 51907| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۹ ۳:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
فابیوس: ضرب‌الاجل جدید برای مذاکرات تعیین نمی‌شود

به گزارش فرازنیوز، ضرب‌الاجلی که قبلاً برای رسیدن به توافق جامع با ایران تعیین شده بود، فردا ۳۰ ژوئن، ۹ تیرماه به پایان می‌رسد. اما نمایندگان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک تأیید کرده‌اند که مذاکرات در مهلت تعیین‌شده تمام نمی‌شود و احتمالاً تا چند روز بعد از آن ادامه خواهد داشت.

فابیوس که روز یکشنبه محل مذاکرات را ترک کرده بود، در نیویورک به خبرنگاران گفت که این هفته دوباره به وین بر خواهد گشت.

او درباره روند مذاکرات گفت: "ایرانی‌ها به طور مشخص درباره جزییات دقیق رفع تحریم‌ها سؤال دارند، این که چطور کار می‌کند، به چه معناست... و ما هم در طرف ۱+۵ سؤالات دقیقی از آنها داریم."

او افزود: «تمام طرف ها این اصل را قبول کرده اند که در مورد هیچ چیز توافق نشده تا زمانی که درباره همه چیز توافق شده باشد.»

وزیر خارجه فرانسه گفت: «مذاکره کنندگان روز یکشنبه توافق کردند که مذاکرات از روز 30 ژوئن فراتر برود تا منتظر پاسخ برای پرسش های باقی مانده بمانند.»

قرار است فردا محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عازم وین شود. گفته می شود علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز در این سفر او را همراهی خواهد کرد.

صبح امروز مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه به تیم مذاکره کننده هسته ای در وین پیوست.

ظریف روز گذشته محل مذاکرات را ترک کرد و به تهران بازگشت. او گفت که این بازگشت طبق برنامه از پیش تعیین شده بوده است، اما برخی رسانه ها این بازگشت را برای مشورت تفسیر کردند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات گزارش داد که وزیر خارجه ایران در بازگشت از وین با شورای عالی امنیت ملی جلسه داشته است.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست عباس عراقچی و مجید تخت روانچی امروز مذاکرات با گروه 1+5 را ادامه داد.

مذاکره کنندگان ایران در چند دور با هلگا اشمید معاون موگرینی و نماینده آمریکا برگزار کردند. جلساتی که برای ادامه روند نگارش توافق نهایی بود.

امروز همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا که وین را ترک نکرده است با یوکیا آمانو رییس آژانس انرژی اتمی دیدار و گفت و گو کرد. آمانو همچنین با اشتاینمایر وزیر خارجه المان نیز مذاکره کرد.

کری امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت که هنوز خیلی زود است که بخواهیم نتیجه را پیش‌بینی کنیم.

او همچنین  در وین با بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دیدار داشت؛ کری این دیدار را «خوب» توصیف کرده و از «سخت‌کوشی بان گی‌مون در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران تقدیر کرد.

وزیر خارجه آلمان در پی دیدار امروز با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که با وی مذاکرات مهمی درباره مسئله راستی‌ آزمایی برنامه هسته‌ای ایران داشته است.

گمانه زنی رسانه‌ها
از چند روز گذشته گمانه زنی های رسانه ای در مورد مذاکرات آغاز شده است، اما از متن مذاکرات چیزی منتشر نشده است.

خبرگزاری مهر امروز نوشت که وزیران امور خارجه و انرژی ایالات متحده آمریکا جمع‌بندی نهایی خود از مذاکرات هسته‌ای و نقاط اختلاف را به کاخ سفید منتقل کرده و در انتظار دستور و فرمان نهایی باراک اوباما هستند.

برخی گزارش ها نیز از این حکایت می کند که طرف‌‌‌های مذاکرات در زمینه جدول زمان‌بندی رفع تحریم‌ها علیه ایران به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده‌اند.

همچنین رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داده است که  مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هنوز بر رسیدن به توافق هسته‌ای در همین دور مذاکرات هسته‌ای متمرکز هستند.

طبق گزارش رویترز، این مقام ارشد آمریکایی که اشاره‌ای به نامش نشده مدعی شده ایران و ۱+۵ به سر سازو کاری برای دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مشکوک دست یافته‌اند.

کد مطلب: 51907| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۹ ۳:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸  ,   April 19, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.