وزیر اقتصاد در اجلاس صندوق اوپک تاکید کرد :

استفاده از تسهیلات صندوق اوپک برای پروژه های سرمایه گذاری کشورهای عضو

اقتصاد ایران - فرازنیوز: وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران که برای شرکت در شورای وزیران صندوق اوپک در وین بسر می برد بر استفاده از تسهیلات صندوق اوپک برای پروژه های سرمایه گذاری در کشورهای عضو تاکید کرد.
کد مطلب: 52008| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۳۱ ۱۱:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
استفاده از تسهیلات صندوق اوپک برای پروژه های سرمایه گذاری کشورهای عضو

به گزارش پایگاه خبری"فراز"  علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در نشست شورای وزیران صندوق اوپک در وین با اشاره به اینکه هدف اصلی صندوق اوپک تامین مالی برنامه های توسعه وکمک به از بین بردن فقر در کشورهای غیر عضو اوپک است،گفت :درجلسه امروز برنامه های سالانه ،سیاست ها و برنامه بلند مدت ده ساله صندوق اوپک مورد تصویب شورای وزیران اوپک  قرار گرفت که بر اساس آن فعالیتهای این موسسه توسعه ای برای 10 سال آینده مشخص خواهد شد.


طیب نیا در ادامه از برگزاری همایشی در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران در روزهای 5شنبه و جمعه هفته جاری در وین خبر داد.
وی افزود: همزمان با برگزاری اجلاس وزرای صندوق اوپک ، همایشی در شهر وین در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران برگزار می شود .


 وی گفت: با توجه به فضای جدید ایجاد شده پس از موفقیت مذاکرات هسته ای ،سرمایه گذاران و تجار و فعالان اقتصادی در کشورهای اروپایی علاقه مندند فعالیت های خودشان را در ایران توسعه بدهند و برگزاری این همایش کمک خواهد کرد که فرصت های موجود در ایران به سرمایه گذاران اروپایی شناسانده شود و زمینه مناسبی برای حضور آنها در ایران فراهم شود.


طیب نیا در ادامه با اشاره به مزیتهای قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران در خصوص برنامه ها و اقدامات ویژه وزارت امور اقتصاد ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران گفت :محدودیت های ناشی از تحریم ها برطرف خواهد شد و شرایط برای استفاده از سرمایه های خارجی و ورود فناوری های پیشرفته به کشور فراهم می شود .


وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در باره پول های بلوکه شده ایران در خارج و مطرح شدن رقم های مختلف در این خصوص از 25میلیارد دلار تا 175میلیارد دلار ،گفت: علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد به تعاریف مختلف افراد از این پول ها است.ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به 100میلیارد دلار باشد.


وی افزود: آنچه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رییس کل بانک مرکزی است ،حدود 35میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی نزد شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران در گذشته سپرده گذاری شده و این پول در پروژه ها و یا هزینه های شرکت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته است و اکنون قابلیت استفاده را ندارد.همچنین حدود 22میلیارد دلار از این منابع نزد شرکت بیمه کشور چین بصورت وثیقه برای طرح های تامین مالی ایران مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین قابل استفاده نیست و رقم قابل استفاده ،کمتر از 30میلیارد دلار است که جزء منابع مالی بانک مرکزی است.

کد مطلب: 52008| زمان انتشار: ۱۳۹۴/۴/۳۱ ۱۱:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸  ,   May 23, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.