مدير عامل سازمان مديريت صنعتي اظهار داشت :

تعقل و خردورزي پشتوانه بهره وري است

نفت و نیرو - فرازنیوز: هدف از بهر وري ، تربيت انسان هاي شايسته كه از توان و ظرفيت هاي فكري خود به نحو احسن استفاده مي كنند در اين راستا با توجه به محدوديت توان فيزيكي انسان ، با بسط و توسعه قواي نامحدود فكري او ، فرايند بهره وري تحقق مي يابد
کد مطلب: 54830| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۰ ۱۰:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
تعقل و خردورزي پشتوانه بهره وري است

به گزارش فرازنیوز، دكتر محمد علي محمدي مدير عامل سازمان مديريت صنعتي با حضور در جلسه هم انديشي برنامه هاي IMS ، تحول اداري و نظام مشاركت در شركت نفت مناطق مركزي ايران با اشاره به اهميت خردورزي در همه جنبه هاي زندگي و محيط هاي كاري تصريح كرد : انسانها اگر خردورزي را در دستور كار خود قرار داده و به صورت يك عادت مالوف در آيد مي تواند به جنبه هاي ناشناخته وجودي خود پي برده و براي ساختن يك جامعه متعالي قدم بردارد.

دكتر محمدي در تبيين تفاوت هاي قواي بالقوه و بالفعل انسانها و رسالت خودشكوفايي و اهميت مسئوليت پذيري در انسان خاطرنشان كرد : با توجه به آموزه هاي ديني و انسان شناختي مي توان سير حركتي انسانها از توان بالقوه به فعل را مشاهده كرد . اين رسالت از بودن تا شدن و كشف استعدادهاي دروني مهمترين رسالت انسان است و در قبال اين صيرورت و حركت دروني است كه جايگاه ويژه مسئوليت پذيري براي انسان معنا پيدا مي كند و شايستگي اشرف مخلوقات را بر جبين خود به وديعت مي گذارد. و اين تعالي و تكامل باعث مي شود كه هرلحظه و روز انسان ، متفاوت از روز قبل باشد و در اين حركت جوهري به فيض و بركت دانش و معرفت دست يابد. خلاف اين قاعده باعث غبن و حسرت انسان وماندن در جايگاه بشر است و خسران دنيا و آخرت ، پيامد اين ركود وسكون است.

مدير عامل سازمان مديريت صنعتي در بخش ديگر از سخنان خود با اشاره به اين تقسيم بندي و استفاده از توانمندي ها و فرصت ها پيش روي افراد ، سازمانها و كشورها اظهار داشت : در جوامع انساني نيز اين حس مسئوليت پذيري باعث تغييرات مهمي در سرنوشت آنها شده است. بر اين منوال گروهي از انسانها رسالت انساني خود را پذيرفته و شهامت قبول خطاها ي خود و اصلاح آنرا دارند. اما گروه ديكر انسانها به خاطر بي مسئوليتي ، ترس و ضعف دروني از مواجه با انجام كارها خودداري مي ورزند. اين خط قرمز رشد و كمال افراد ، شركتها و كشورهاست كه با وجود تلاش ، ممارست ومسئوليت پذيري مي توان مرزهاي ترقي را طي نمود.

دكتر محمد ي در توضيح جنبه هاي مختلف بهره وري و استفاده از فرصت ها براي تكامل فردي و جمعي افزود : در مقوله بهره وري به دنبال كار بيشتر نيستيم بلكه با استفاده از شيوه هاي هوشمندانه ، فعاليت ها به سمت و سوي كارمطلوب تر و فايده بيشتر گرايش مي يابد. انسان هاي با خصوصيات بهره وري بيشتر ، به عنوان موتور محركه پيشرفت جامعه خود هستند و باعث ايجاد ارزش افزوده بيشتر مي شوند.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت مناطق مركزي ايران ، دكتر محمدي در توضيح اختلاف بين درآمد سرانه كشورهاي توسعه يافته و عقب مانده طي حدود سه قرن اخير و 400 برابر شدن اين اختلاف تصريح كرد : بر اساس نظريات نويسنده كتاب ثروت و فقر ملل اثر ديويدس .لندز شاهد هستيم كه كه تا حدود 250 سال گذشته اختلاف سرانه پردرآمدترين كشورهاي دنيا پنج برابر مردم كمتردرآمد بوده است اما امروز اين اختلاف به مرز 400 برابري رسيده است. اين تفاوت فاحش از بهره مندي و همراهي با قافله علم و تكنولوژي نشات مي گيرد. جايي كه حتي علم اقتصاد به عنوان علم تمشيت امور ، جاي خود را به علم ثروت آفرين داد.

وي افزود : در دنياي امروز داشتن منابع طبيعي به تنهايي باعث خوشبختي يك جامعه نمي شود بلكه مالكيت و شيوه هاي استفاده وتبديل حداكثري مواد اوليه به كالا ، باعث كسب ثروت خواهد شد.

دكتر محمدي پيش شرط استفاده از سرمايه گذاري خارجي براي توسعه را دو عامل ايجاد زيرساخت هاي مناسب و وجود نيروهاي ماهر ذكر كرد و اظهار داشت : در دنياي رقابتي جديد براي انتفاع از دانش ، تكنولوژي و سرمايه كشورها ، بايد كشور مقصد زيرساخت هاي خود از حيث سخت افزاري و نرم افزاري را مهيا ساخته تا سرمايه و دانش به سمت آن كشور سرازير شود كه در بخش نرم افزاري وجود انسانهاي شايسته و توانمند ، كمك شاياني در اين فرايند مي نمايد. قرن بيست و يكم قرن تهديدهاي بزرگ و فرصت هاي بزرگ تر است و كساني مي تواند دوام و قوام يابند كه قابليت رقابت در اين عرصه را كسب نموده باشند.

وي در پايان با ارائه آماري از سهم افزايش بهره وري در كشورهاي توسعه يافته منسوب به 12 كشور با كشورهاي در حال توسعه با حضور 20 كشور گفت : با بررسي نمودار توسعه يافتگي 12 كشور توسعه يافته با رشد اقتصادي 5/4 درصد متوجه مي شويم كه سهم آنها از نيروي كار و سرمايه 51 درصد و در بخش افزايش بهره وري 49 درصد را شامل مي شود كه اين در مورد 20 كشور در حال توسعه با رشد اقتصادي 6/3 درصد شامل 69 درصد رشد در نيروي كار و سرمايه 31 درصد افزايش بهره وري است.

شایان ذکر است با توجه به اهمیت جایگاه بهره وری نزد مجموعه مدیریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران , همواره از نظرات کارشناسان و اساتید دانشگاه در رابطه با تبیین این مقوله دعوت به عمل می آید تا از نظرات صائب آنها در سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

 

کد مطلب: 54830| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۰ ۱۰:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 20, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.