آخوندي در مراسم رونمايي از نخستين هواپيماي فلايت چك عنوان كرد:

حضور جدي در صحنه بين‌المللي با توسعه صنعت هوانوردي

راه و مسکن - فرازنیوز: وزير راه و شهرسازي در مراسم رونمايي از اولين هواپيماي فلايت‌چك كشور با تاكيد بر اهميت صنعت هوانوردي در كشور اعلام كرد: ما در تدارك گام و اقدامي بزرگ در جهت توسعه صنعت هوانوردي ايران هستيم.
کد مطلب: 54837| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۱ ۱۶:۹:۱۰| نسخه چاپی
حضور جدي در صحنه بين‌المللي با توسعه صنعت هوانوردي

به گزارش فرازنیوز، در مراسم رونمايي از اولين هواپيماي فلايت‌چك كشور كه امروز سه‌شنبه ۱۱ خرداد در آشيانه ياس فرودگاه مهرآباد برگزار شد با تاكيد بر اهميت صنعت هوانوردي در كشور گفت: به عقيده من اين صنعت قطعا در مجموعه صنعت‌هاي حمل ونقلي صنعتي پيشران بوده و مي‌تواند موجبات توسعه منافع در اقصي نقاط كشور را با سرعت بسيار زياد فراهم كند، به همين دليل است كه ما توجه بيشتري در اين حوزه نسبت به ساير بخش‌هاي حمل و نقلي داريم.علي‌رغم تمامي گرفتاري‌ها و مشكلات موجود از زيرساخت‌هاي مناسبي به صورت توزيع شده در فرودگاه‌ها و بخش‌هاي هوانوردي كشور برخوردار هستيم كه به دليل كمبود ناوگان و ساير مشكلات از آن‌ها استفاده بهينه نمي‌شود بنابراين سرمايه‌گذاري در اين صنعت مي‌تواند در جهت افزايش بهره‌وري از مجموعه ثروت‌هاي ايران تاثير گسترده‌اي داشته باشد.


وي با تاكيد بر تاثير چشم‌گير توسعه صنعت هوانوردي در رفت وآمد سرمايه‌گذاران، فعاليت‌هاي تجاري و گردشگري و همچنين ارتقاي سطح امكانات رفاهي در داخل و خارج از كشور اعلام كرد: صنعت هوانوردي از حيث ناوبري، فرودگاه‌ها، ناوگان و انواع سيستم‌هاي الكترونيك كه در اين صنعت استفاده مي‌شود، در لبه و مرز توسعه فناوري جهان است. بنابراين توسعه آن در كشور نوعي حضور در صحنه بين‌المللي محسوب شده و باعث افزايش قدرت و رقابت‌پذيري جمهوري اسلامي ايران در جهان مي‌شود.


وزير راه وشهرسازي در ادامه سخنانش با اشاره به تمدن و نقش مركزي ايران چه از لحاظ جغرافيايي و چه سياسي بين مجموعه كشورهاي منطقه افزود: اين نقش براي ما نه تنها يك ظرفيت محسوب مي‌شود بلكه مسئوليتي بزرگ را براي ما در سطح جهاني رغم مي‌زند. ما بايد در كنار اين ظرفيت مسئوليت بين‌المللي خود را به خوبي ايفا كنيم به گونه‌اي كه تمامي كساني كه بخواهند از آسمان كشور ايران عبور كنند از سفري ايمن برخوردار باشند.


آخوندي در اين خصوص اضافه كرد: اگر به اين مسئله با ديد مسئوليت يا انديشه برد برد نگاه كنيم، به اين نتيجه مي‌رسيم كه بدون شك بايد زمينه سرمايه‌گذاري‌هاي بسياري را در اين صنعت فراهم كنيم. با نگاهي كوچك به ظرفيت‌هاي حمل ونقلي در ساير كشورهاي جهان مي‌بينيم كه آن دسته از كشورهايي كه شايد مانند ايران از مزيت‌هاي جغرافيايي و رقابتي برخوردار نيستند داراي ترافيكي چندين برابر نسبت به كشور ما هستند. ما قطعا نمي‌توانيم نسبت به اين موضوع بي‌توجه باشيم، كشور ما بايد اين مسئوليت را به نحو احسن ايفا كند.


عضو كابينه دولت تدبير و اميد گرفتن سهم در صنعت هوانوردي از بازار جهاني را اصلي‌ترين ماموريت فعلي وزارت راه و شهرسازي دانست و گفت: ما بايد از بازار هوانوردي جهان سهم ايران را به دست آوريم كه لازمه آن نيز فعاليت در تمامي جهات و سرمايه‌گذاري خواهد بود.


وي با بيان اين پرسش كه چرا صنعت هوانوردي بايد در كانون توجه توسعه ايران قرار بگيرد گفت: در همين شرايط سخت كشور طي سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ فرودگاه مهرآباد داراي رشدي ۶.۳ درصدي ترافيك و حمل ونقل بوده است، اين در حالي است كه گزارش‌هاي مربوط به ۲ ماه ابتدايي سال جاري نسبت به ۲ ماه اول سال ۹۴ رشدي ۲۰ درصدي را نشان مي‌دهد. اين ارقام حاكي از آن است كه تقاضاهاي موجود تخيلي نبوده و واقعي هستند و ما بايد به آن‌ها پاسخ دهيم.


آخوندي با اشاره به شرايط تنگنا و ركودي دهه گذشته در سطح جهاني اعلام كرد: ما در اين مدت زماني كه كل دنيا شاهد ركود اقتصادي بود ديديم كه تنها صنعت رشد يافته در بين ساير صنايع، بخش حمل ونقل هوايي بوده پس اين امر نشان مي‌دهد كه اين صنعت آينده كشورها را تشكيل داده و از اهميت بسياري برخوردار هستند.


عضو كابينه دولت يازدهم با بيان اينكه با وجود اقدامات بسياري كه در حوزه سخت‌افزاري و نرم‌افزاري انجام شده است بايد بار ديگر توسعه صنعت هوايي را در كانون توجه قرار دهيم افزود: با تدوين مقررات مختلف و اجراي قانون مجلس شوراي اسلامي در جهت آزادسازي حوزه هوانوردي كه بيش از ۳۰ سال از سوي اين بخش دنبال مي‌شد و همچنين ابلاغ آيين‌نامه حقوق مسافر به تدريج اقدامات لازم براي ايجاد زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري در اين حوزه را آغاز كرديم.


وي در ادامه در خصوص بحث اصلاح ساختار بنگاه‌داري در اين صنعت بيان كرد: ما براي اين كه بنگاه‌هايي داشته باشيم كه بتوانند خدمات با استانداردهاي لازم را به مردم ارائه دهند، تصميم گرفتيم ميزان كفايت مالي، فني و مديريتي اين بنگاه‌ها را مورد توجه قرار دهيم. در حال حاضر كساني كه مي‌خواهند دراين بخش پرونده‌اي كامل داشته باشند بايد تا اول مرداد سال جاري مبلغي بالغ بر ۳۵۰ ميليارد تومان را در پشتوانه نظام بنگاه خود داشته باشند و خود را به اين استاندارد برسانند. اين امر، اتفاقي بزرگ در صنعت هوانوردي است كه در صورت تحقق باعث افزايش سطح رقابت كشور در حوزه بين‌المللي مي‌شود.


وزير راه و شهرسازي اين اقدام را در حوزه اصلاح ساختاري در بازار هوانوردي بسيار مهم دانست و افزود: پس از اين اتفاق مي‌توانيم شاهد سرمايه‌گذاري گسترده در جهت توسعه ناوگان در ايران باشيم.


آخوندي ضمن اشاره به اقدامات انجام گرفته در حوزه نوسازي و توسعه فرودگاه‌ها و بازتعريف كريدورهاي هوايي در كشور بيان كرد: باانجام اين اقدامات كريدورهاي موجود از جهت طول پرواز و رفع موانع آسماني بسيار بهتر و كم‌هزينه‌تر از قبل مي‌شود.


وزير راه و شهرسازي درباره نوسازي سيستم ناوبري ايران نيز اعلام كرد: ما در اين مدت سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در اين راه انجام داده‌ايم تا در سطح دنيا پروازي ايمن بر فراز آسمان ايران ايجاد كنيم. از آنجا كه صنعت هوانوردي همواره با دو اصل ايمني و استاندارد همراه است نبايد هيچ‌گاه از اين دو اصل چشم‌پوشي كنيم، متاسفانه حادثه‌اي تلخ در خصوص سقوط هواپيماي فلايت‌چك در سال ۹۲ در جنوب كشور رخ داد ولي بلافاصله تمامي تلاش‌ها صورت گرفت كه سيستم وارسي و فلايت‌چك كاملا مدرن‌تري را ايجاد كنند.


وي افزود: ما بايد هواپيماهاي دوم و حتي سوم فلايت‌چك را نيز داشته باشيم تا فرودگاه‌ها و بخش حمل ونقل هوايي كشور همواره از سيستم‌هاي پشتيبان و جايگزين برخوردار باشند. مسئله‌اي كه در بحث توسعه صنعت هوانوردي مارا بسيار رنج مي‌دهد توسعه نيروي انساني است. در پايان كار تمامي اين ابزارها وقتي كارآمد مي‌شوند كه نيروي انساني با دانش و معتقد به توسعه كشور در اين بخش فعال شود. اينكه پس از مدت‌ها مركز آموزشي مربوط به صنعت هوانوردي در كشور شروع به كار كرده است باعث خوشحالي بوده و مي‌تواند در توسعه نيروي انساني در كلاس جهاني موثر باشد.


آخوندي با بيان اينكه اگر مي‌خواهيم ناوگان افزايش پيدا كند مفهوم آن اين است كه بايد نيروي انساني لازم را در تمامي بخش‌ها افزايش دهيم گفت: من از متخصصان اين حوزه مي‌خواهم تا در جهت تربيت نسل جديد كه قادر به بالا بردن تراز بخش هوانوردي كشور در سطح جهان است گام بردارند. در حال حاضر مقدمات و مذاكرات اوليه براي نوسازي ناوگان هوانوردي در خصوص جزئيات موتورها، بدنه، سيستم‌هاي دكوراسيون، ايمني، مراقبت، قطعات يدكي، اورهال و تعمير و نگهداري انجام و بخشي از آن نيز هم‌اكنون در دست اقدام است. اميدوارم در آينده‌اي نزديك از صنعت هوانوردي كه درخور ملت جمهوري اسلامي ايران بوده و قدرت رقابت در منطقه را داشته و در نهايت شايستگي سيستم هوانوردي ايران را نشان دهد برخوردار شويم.

کد مطلب: 54837| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۱ ۱۶:۹:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.