طي 2 ماهه ابتداي سال 95:

بالغ بر يك ميليون و 338 هزار تن كالا از مرزهاي كشور ترانزيت شد

راه و مسکن - فرازنیوز: طي 2 ماهه ابتداي سال 95، بيش از يك ميليون و 338 هزار تن كالا از 32 مرز فعال زميني و آبي كشور ترانزيت شد .
کد مطلب: 54849| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۲ ۱۵:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
بالغ بر يك ميليون و 338 هزار تن كالا از مرزهاي كشور ترانزيت شد

به گزارش فرازنیوز، به نقل از روابط‌ عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، محمدجواد عطرچيان مديركل دفتر ترانزيت و حمل نقل بين المللي اين سازمان با اعلام اين خبر، افزود: موضوع ترانزيت نه تنها براي جمهوري اسلامي ايران داراي اهميت مي‌باشد بلكه براي تجار و بازرگانان منطقه نيز عبور از قلمرو كشورما به لحاظ زيرساخت‌هاي مناسب، پايانه‌هاي مرزي داراي امكانات و تجهيزات و دسترسي به آبهاي آزاد و كوتاهي مسير در بسياري از موارد، همواره مورد استقبال بوده و هست.


 وي افتتاح دو پايانه مرزي پلدشت و ماهيرود را در سال جاري به عنوان تقويت كريدورهاي ترانزيتي از مسير جمهوري اسلامي ايران ياد كرد و گفت :  هماهنگي با سازمانهاي ذيربط و برنامه‌ريزي و فعال نمودن مناسبات ترانزيتي و حمل و نقلي با كشورهاي منطقه، همچنين تعامل و همكاري بخش خصوصي فعال در حوزه حمل و نقل بين‌المللي در كشور طي مدت مذكور از مجموع كالاهاي ترانزيت شده، 359 هزار  تن را مواد نفتي و 979 هزار تن را مواد غيرنفتي تشكيل داده‌اند كه عمده‌ترين بخش مواد غيرنفتي كالاهايي نظير مواد سوختي، انواع پنبه، محصولات كشاورزي و مواد غذايي بوده است.


مديركل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي افزود: در مدت زمان مذكور، از ميان مرزهاي كشور بندرعباس با 487 هزار تن معادل 4 / 36  درصد فعال‌ترين مرز در زمينه ترانزيت ورود كالا به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي پرويزخان با  2 / 17  درصد و بازرگان با  2 / 15 درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند.


وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: در زمينه ترانزيت خروج كالا از كشور، بندر امام با 281 هزار تن معادل  21 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهاي بازرگان با  5 / 10 درصد،دوغارون با 4 / 8 درصد ، لطف‌آباد با  4 / 8 درصد و سرخس با  8 / 7  درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند.


عطرچيان بيشترين حجم تردد كاميون‌هاي حامل بار ترانزيتي را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: از 64 هزار دستگاه تعداد سفر كاميون‌هاي حمل كننده كالاهاي ترانزيتي، 41 هزار دستگاه معادل 64 درصد توسط كاميون ايراني و مابقي توسط ساير مليت‌ها از كشور حمل شده است.


وي خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران به دليل موقعيت استراتژيك و ژئو پلتيك خود به عنوان چهار راه ترانزيتي آسيا و اروپا داراي پتانسيل‌هاي كافي براي افزايش ترانزيت كالا و مسافر از طريق شيوه‌هاي گوناگون حمل و نقل مي‌باشد.​

کد مطلب: 54849| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۳/۲۲ ۱۵:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶  ,   September 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.