شایعه پیرامون "استاد شجریان"

شعر و موسیقی - فرازنیوز: محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی درحال طی کردن مراحل درمانی است و هیچ یک از شایعه‌های مطرح‌شده در مورد وضع جسمی او صحت ندارد.
کد مطلب: 56026| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۴ ۱۰:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
شایعه پیرامون
محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی درحال طی کردن مراحل درمانی است و هیچ یک از شایعه‌های مطرح‌شده در مورد وضع جسمی او صحت ندارد.

استاد شجریان در روز عید نوروز‌ سال ٩٥ مطابق سنت چند‌ سال اخیرش پیام ویدیویی منتشر کرد و در آن ‌سال نو را به مردم ایران تبریک گفت. شجریان در آن پیام نوروزی پرده از بیماری‌ای برداشت که سال‌هاست با او همراه است. براساس سخنان شجریان و توضیحات تکمیلی که بعدا از سوی پزشک معالج او صورت گرفت، مشخص شد خواننده شهیر آواز ایرانی مبتلا به سرطان است و برای طی مراحل درمانی به آمریکا رفته است.

در همین بین خبر بستری شدن زنده‌یاد عباس کیارستمی، کارگردان بزرگ ایرانی هم منتشر شده بود و خیلی از علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران از همنشینی این دو خبر در کنار هم ناراحت بودند. بعد از گذشت مدتی کیارستمی از دنیا رفت و عده‌ای که یکی از دلایل مرگ کیارستمی را اختلال در سیکل درمانی او می‌دانستند، معتقد بودند بهتر است شجریان مراحل درمانی‌اش را در خارج از کشور طی کند. مخابره انتقادهای خانواده زنده‌یاد کیارستمی و بسیاری از هنرمندان از یک‌سو و عدم حضور شجریان در ایران فضایی ایجاد کرد که در آن بازار شایعه داغ و داغ‌تر شد. با در نظر گرفتن جایگاهی که شجریان در میان مردم ایران دارد، می‌توان دلایل این شایعه‌پراکنی‌ها را حدس زد.

برخی از نزدیکان شجریان معتقد بودند طرح شایعات ناگواری که برخی از آنها خبر از به کما رفتن شجریان می‌دهد و برخی نیز گاه و بیگاه از دست رفتنش را نشانه می‌گیرد، فرآیندی است فکرشده که با طرح شایعات مشابه در مورد دیگر هنرمندان پا به سن گذاشته نیت یکسانی در طرحشان نیست.
این افراد می‌گفتند: عده‌ای هستند که مایلند مرگ استاد محبوب آواز ایرانی را در میان جامعه ایران عادی‌سازی کنند و طرح چنین شایعاتی هم دقیقا در همین راستا صورت می‌گیرد.

با این حال، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و یکی از نزدیکان خسرو آواز ایران از یک‌سو و همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان از سوی دیگر از طریق مجاری خبری و اطلاع‌رسانی مختلف علاقه‌مندان را تشویق به پیگیری اخبار از منابع رسمی کردند.

نخستین‌بار که خبر به کما رفتن شجریان در شبکه‌های مجازی و برخی از خبرگزاری‌های خاص منتشر شد، همایون شجریان با نوشتن یادداشتی بلند در صفحه اینستاگرامش به این خبرها واکنش نشان داد و از ادامه مراحل درمانی محمدرضا شجریان سخن گفت.

از سوی دیگر حمیدرضا نوربخش و عده‌ای دیگر از نزدیکان شجریان هم شایعه‌ها را تکذیب کردند. با این وجود بعد از تقریبا دو ماه سکوت در مورد وضع خسرو آواز ایران، چند روزی است دوباره بازار طرح شایعه در مورد وضع سلامتی شجریان داغ شده است.

درپی انتشار شایعه‌هایی درباره سلامتی محمدرضا شجریان، روز گذشته اعلام شد حمیدرضا نوربخش پس از تماس با خانواده او، از ادامه مراحل درمانی‌ خبر داد.

به نقل از روابط‌عمومی خانه موسیقی، درپی انتشار شایعه‌هایی درباره سلامتی استاد محمدرضا شجریان، حمیدرضا نوربخش با خانواده او تماس گرفت و جویای احوال «استاد آواز ایران» شد.
حمیدرضا نوربخش درباره سلامتی استاد شجریان گفت: در روزهای گذشته پس از انتشار شایعه‌هایی، با خانواده استاد شجریان تماس‌هایی داشتم و آن‌طور که خبردار شدیم، مراحل درمانی او همچنان ادامه دارد و خوشبختانه هیچ‌کدام از شایعه‌ها صحت ندارد.

او ادامه داد: به گفته تیم پزشکان معالج استاد در آمریکا، مرحله نخست شیمی‌درمانی او به پایان رسیده و پس از گذراندن دوران نقاهت، مراحل درمانی‌اش ادامه پیدا می‌کند. امیدواریم مراحل درمانی این استاد برجسته موسیقی ایران با موفقیت انجام شود و در آینده نزدیک شاهد حضور او در کشور باشیم.

نوربخش با اشاره به انتشار شایعه‌های بی‌اساس درباره سلامتی استاد شجریان گفت: از همه علاقه‌مندان و مردم هنردوست ایران می‌خواهم فقط از مراجع رسمی پیگیر سلامتی استاد شجریان باشند و به شایعه‌های منتشرشده در فضای مجازی توجه نکنند.

با توجه به وضع نابسامانی که در بخشی از شبکه‌های اجتماعی در جریان است، نمی‌شود در مورد فروکش کردن شایعات اظهار نظری انجام داد. احتمالا باید مثل حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، امیدوار باشیم در آینده‌ای نزدیک و بعد از طی کردن مراحل درمانی، شجریان به ایران بیاید و بخشی از شایعات فروکش کند.

 
 

 

کلید واژه ها: استاد شجریان موسیقی
کد مطلب: 56026| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۴ ۱۰:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶  ,   February 21, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.