آیین دوشاب پزان در جشنواره انگور ارومیه به اجرا در می آید

محیط زیست گردشگری - فرازنیوز: مسئول زیرساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور ارومیه اعلام کرد: در ایام برگزاری این رویداد فرهنگی آیین دوشاب پزان به اجرا در می آید.
کد مطلب: 56202| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۸ ۱۴:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
آیین دوشاب پزان در جشنواره انگور ارومیه به اجرا در می آید

به گزارش"فرازنیوز" بهروز فریورنیا گفت: برای تهیه دوشاب پس از اتمام چیدن انگور، محصول جمع آوری شده در مکانی که برای له کردن انگور و پختن دوشاب آماده شده، قرار داده می شود و پس از خنک شدن هوا و در هنگام عصر مردان جوان خانواده اقدام به له کردن انگورها درون چاله ای به نام چرز کرده و سپس مراحل پخت طی می شود که تمامی این اقدامات در محوطه این جشنواره به صورت عملی به نمایش در می آید.

وی افزود: در محوطه محل برگزاری جشنواره انگور ارومیه همچنین مراحل تولید شیره انگور، کشمش و سایر محصولات انگور به صورت سنتی به نمایش در می آید و در کنار آن آیین رب پزان، تهیه عرق بادرشبو و غذاهای سنتی با مشتقات انگور و زندگی مردمان آذربایجان غربی به نمایش گذاشته می شود.وی از آماده سازی 90 درصدی زیرساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور خبر داد و بیان کرد: محوطه سنتی چهارمین جشنواره انگور برای برگزاری این رویداد فرهنگی به وسعت چهار هزار متر مربع در حال آماده سازی نهایی است.

وی با اشاره به نمایش حیاط ساده روستایی در گوشه ای از محوطه برگزاری این جشنواره اظهار کرد: این حیاط با نمادهایی چون خانه کوچک گلی (کند ائوی) با درهای چوبی آبی و تله ای از هیزم ها، درخت سبز، حوضچه کوچک آب و قفسه نگهداری مرغ (به زبان محلی نین) و قالاخ (انباشته پهن خشک شده گاو و گوسفند) آراسته شده است.

مسئول زیرساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور با بیان اینکه مردمان آذربایجان در هنگام برداشت انگور، محصولات انگور را در زمین شیب دار به نام ورزن برای تهیه کشمش پهن و آن را بعد از خشک شدن روانه بازار می کنند، اظهار کرد: امسال نمای ورزن با هدف آشنایی جوانان با صنایع دستی فراموش شده استان به گلیم ارومیه مزین شده است.

 

فریورنیا همچنین گفت: پشت ورزن، کلبه چوبی کوچک از شاخ و برگ درختان ساخته شده که از آن آونگ های انگور (در زبان محلی میلاخ) آویزان شده است.

وی با اشاره به ساخت نماد دریاچه ارومیه در محوطه حیاط سنتی جشنواره انگور بیان کرد: در وسط محوطه، نمایی از دریاچه ارومیه با هدف حمایت و احیای آن ساخته شده است.مسئول زیرساخت های سنتی چهارمین جشنواره انگور با بیان اینکه امسال در محوطه این جشنواره مکانی برای معرفی غذاهای سنتی مردمان آذربایجان تعبیه شده است، افزود: در این مکان غذاهای سنتی به ویژه غذاهای سنتی تهیه شده از انگور چون قیقاناخ به نمایش گذاشته می شود.

وی افزود: جشنواره انگور حرکتی عظیم در راستای شناساندن ارومیه، انگور ارومیه و محصولات حاصل از آن است.وی اظهار کرد: جشنواره ملی انگور ارومیه در چهارمین سال برگزاری با برگزاری آیین ها و رسوم مردمان آذربایجان غربی درباره نحوه داشت و برداشت و نمایش مشتقات و فرآورده های انگور، گردشگران زیادی را برای دیدن جشنواره به خود جلب خواهد کرد.گفتنی است، چهارمین جشنواره انگور از روز 23 شهریورماه به مدت یک هفته در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می شود.

کد مطلب: 56202| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۸ ۱۴:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 18, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.