تصویرگران صاحب موزه و نشان «آبان» می‌شوند

ادبیات و هنر - فرازنیوز: دبیر علمی هفته تصویرگری ۱۳۹۵ از اهدای نشان «آبان» به چهار تصویرگر و اختصاص یک روز در تقویم به این رشته‌ی هنری خبر داد.
کد مطلب: 57248| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۴ ۱۳:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
 تصویرگران صاحب موزه و نشان «آبان» می‌شوند

به گزارش "فرازنیوز" کیانوش غریب‌پور در نشست خبری این رویداد که چهارم آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، اظهار کرد: رویداد مهم امسال در هفته‌ی تصویرگری، اهدای نشان «آبان» است. انجمن از امسال قصد دارد به چهار نفر در چهار شاخه نشانی را اهدا کند که شأن حرفه تصویرگری است. کسانی که این نشان را می‌گیرند، لزوما آرتیست شاخصی نیستند و این جایزه تأکیدی بر برتری تصویرگرانه آن‌ها ندارد، بلکه این نشان به کسانی داده می‌شود که در چهار شاخه به ارتقای حرفه تصویرگری کمک کرده‌اند. طراحی این نشان انجام شده و پوستر امسال هم معرفی این نشان است.

او افزود: در هفته تصویرگری ۱۴۸ اثر از ۱۴۸ هنرمند به‌نمایش گذاشته می‌شود. این آثار برای فروش نیستند، چون برنامه تصویرگری با رویکرد فروش اورجینال یک کار تخصصی است و نباید در دل چنین رویدادی اتفاق بیفتد.

این تصویرگر همچنین بیان کرد: هفته تصویرگری رویدادی است که سال‌های قبل هم در برنامه انجمن بود. در این هفته نمایشگاهی با عنوان «ما تصویرگر هستیم» ‌که از سال ۸۵ به‌عنوان برند انجمن و با تأکید بر حرفه تصویرگری برگزار می‌شد، برپا خواهد شد. حرفه‌ی تصویرگری با وجود داشتن اعضای فعال مغفول است و شناسایی این حرفه یکی از وظایف اصلی انجمن است.

غریب‌پور ادامه داد: امسال هفته تصویرگری مفصل‌تر از همیشه برگزار می‌شود. ما در خانه هنرمندان برنامه داریم. در این هفته پنج نمایشگاه، چهار نشست و یک برنامه اکران همراه با اختتامیه و افتتاحیه برگزار خواهد شد. «ما تصویرگر هستیم»، «جهان دیزاین»، «جهان افسون» و «جهان کمیک» که در بخش جهان تازه تصویرگری تعریف شده‌اند همراه با «کلانتری که تصویرگر بود» نمایشگاه‌های هفته‌ی تصویرگری امسال هستند. برای نمایشگاه «ما تصویرگر هستیم» تأکید کردیم که اعضا جدیدترین کارهای‌شان را ارائه دهند. در دو فیلم «چ» و «بادیگارد» از استوریبوردهای هنرمندان تصویرگر استفاده شده بود که در هفته تصویرگری و در نمایشگاه‌های ما می‌توانید آن‌ها را ببینید. یکی از صحنه‌های «چ» مو به مو براساس کار تصویرگر فیلمبرداری شده است.

او همچنین بیان کرد: در جهان تازه تصویرگری دو موضوع دنبال می‌شود؛ یکی شرایط جدیدی که برای حرفه تصویرگری در جهان به‌وجود آمده و دیگر این‌که انجمن باید بازارهای جدید را به تصویرگران معرفی کند و این قصد را دارد که فضاهای جدیدی را به سوی تصویرگران باز کند.

این هنرمند درباره‌ی دلیل انتخاب پرویز کلانتری برای یکی از نمایشگاه‌های هفته تصویرگری، اظهار کرد: پرویز کلانتری جزو تصویرگران خوب ما بود. گرچه او در سال‌های اخیر بیشتر نقاش بود، اما بخش عمده‌ای از خاطره جمعی تصویری ما را تصویرهای او در کتاب‌های درسی تشکیل می‌دهد. انجمن تصویرگران تصمیم داشت بعد از درگذشت او نمایشگاهی از آثارش را برپا کند، اما گالری‌ای که در شأن نمایشگاه او باشد، پیدا نکردیم و تعداد کارها هم امکان برگزاری یک نمایشگاه بزرگ را به ما نمی‌داد. بنابراین تصمیم گرفتیم به‌عنوان بخشی از هفته تصویرگری، نمایشگاهی را به این هنرمند اختصاص دهیم.

غریب‌پور در ادامه به دلایل برگزار نشدن دوسالانه تصویرگری اشاره کرد و گفت: دوسالانه متعلق به وزارت ارشاد است. می‌تواند خودش برگزار کند یا آن را به انجمن‌های هنری بدهد. در حال حاضر اگر معاونت هنری ارشاد و فضای تجسمی مشکلات روزمره‌شان را بتوانند حل کنند شاهکار کرده‌اند! ما هم دل‌مان می‌خواهد دوسالانه منظم برگزار شود، اما شرایط برای این اقدام حرفه‌ای مناسب نیست. ما هم نمی‌خواهیم در شرایط غیراستاندارد، این رویداد برگزار شود و به همین دلیل اصرار نکرده‌ایم.

این تصویرگر در ادامه به برنامه‌های دیگر انجمن تصویرگران اشاره و اظهار کرد: متاسفانه دانشگاه‌های ما در همه رشته‌ها ناکارآمد هستند و دانشگاه‌های «علمی - تخیلی» محسوب می‌شوند! کار انجمن گوشزد کردن، فضاسازی و سرنخ دادن به اعضاست. قرار است انجمن در حوزه‌های تخصصی هم کلاس برگزار کند و امیدواریم بعد از این نمایشگاه دوستان دیگر هم به ما محلق شوند.

غریب‌پور درباره‌ی برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای اختتامیه نیز گفت: در اختتامیه امسال، ‌انجمن به ۱۰ نفر از کسانی که به‌طور طبیعی تصویرگر نیستند، اما حضورشان برای اعضا مهم است عضویت افتخاری اهدا می‌کند. همچنین قرار است علاوه بر اهدای نشان «آبان» یک روز را به‌عنوان روز تصویرگر معرفی کنیم. شعار امسال هفته تصویرگری «آداب حرفه‌ای، پیمان مشترک» است که در آن حقوق حرفه‌ای تصویرگر و اخلاق حرفه‌ای که تصویرگران بین خود و در مواجهه با سفارش‌دهنده باید رعایت کنند، تأکید شده است.

در بخش دیگری از این نشست، کمال طباطبایی - مدیرعامل انجمن تصویرگران - اظهار کرد: سعی کردیم از طریق انجمن، هفته تصویرگری را خیلی گسترده‌تر و در شاخه‌های متنوع‌تری برگزار کنیم. اتفاقی که مایل هستیم بیفتد این است که روزی را با عنوان «روز تصویرگر» به‌صورت نمادین در ماه آبان داشته باشیم و در سال آینده آن را مصوب کنیم تا بتوانیم روز تصویرگر را هر سال جشن بگیریم.

او افزود: برای موزه تصویرگری فعالیت‌های مختلفی انجام شده و از طرف وزارت ارشاد و شهرداری این موضوع را پیگیری کرده‌ایم. امیدوارم در تحولات امسال با صحبت‌هایی که با شهرداری منطقه ۱۲ شده، جایی به‌عنوان حوزه تصویرگری به ما بدهند. تا کنون جلساتی با شهردار منطقه ۱۲ که در آن مکان‌های تاریخی زیادی وجود دارد داشته‌ایم، اما هنوز مکانی به ما معرفی نشده است.

 افتتاحیه هفته تصویرگری هفتم آبان‌ماه از ساعت ۱۶ در خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود. اختتامیه و اهدای نشان «آبان» نیز روز جمعه، ۱۴ آبان‌ماه در تالار شهناز خانه هنرمندان خواهد بود.

کد مطلب: 57248| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۴ ۱۳:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.