برنامه‌های دومین همایش ملی ظرفیت‌های تمدنی اربعین حسینی تشریح شد؛

معینی‌پور: اربعین نقطه آغازین سلوك ما به سوی جامعه مهدوی است

دين و مذهب - فرازنیوز: نشست رسانه‌ای دومین همایش ملی ظرفیت‌های تمدنی اربعین حسینی با حضور مسعود معینی‌پور دبیر علمی و سید شهاب لاجوردی دبیر اجرایی همایش، چهارشنبه پنجم آبان‌ماه در حوزه هنری برگزار شد.
کد مطلب: 57279| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۵ ۱۴:۱:۱۰| نسخه چاپی
 معینی‌پور: اربعین نقطه آغازین سلوك ما به سوی جامعه مهدوی است

به گزارش "فرازنیوز" مسعود معینی‌پور دبیر علمی همایش ملی ظرفیت‌های تمدنی اربعین حسینی در نشست رسانه‌ای این همایش كه چهارشنبه پنجم آبان‌ماه در حوزه هنری برگزار شد، با اشاره به برگزاری این همایش در تاریخ 12 آبان ماه، اظهار كرد: این همایش در روز یاد شده، از ساعت 13:30 تا 17:30 در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

وی در سخنانی با اشاره به علل برگزاری همایش ملی اربعین گفت: با گذر از نگاه تقلیل گرایانه به تمدن و بسط آن به دو عرصه فردی و اجتماعی در لایه های بینشی - معرفتی ، گرایشی -اخلاقی  و رفتاری- عملی می بینیم كه راهپیمایی اربعین در تمام این عرصه ها و لایه های دارای ظرفیت های بی‌بدیلی نسبت به آیین ها و مناسك دینی دیگر است .آیینی كه در بستر آن هم داده‌های معرفتی و اخلاقی و هم داده‌های رفتاری بسیار زیادی خلق می‌شود و هم اجتماع عظیمی را با محوریت حب ولی خدا و در مسیر رسیدن به او شكل می دهد كه كنش‌های فردی و جمعی نیز با محوریت او سامان می‌یابد.

معینی‌پور با اشاره به این نكته كه بازشناسی رمز و راز عقلانی و معرفتی آیین ها و مناسك برای تعمیق و بهره برداری فردی و اجتماعی هرچه بیشتر آن است، عنوان كرد: بدون شك توسعه آداب و رسوم و مناسك بدون این بازشناسی عقلانی و علمی آفاتی را به همراه خواهد داشت كه ما را از رمز و راز و اهداف این آیین ها و مناسك دور می‌كند.

دبیر علمی همایش ملی ظرفیت های تمدنی اربعین حسینی همچنین گفت: راهپیمایی اربعین تمام این ظرافت ها و ظرفیت ها اعم از معرفتی و عقلانی و حماسی و عاطفی و احساسی را همزمان در خود دارد و لذا بایستی با نگاه موشكافانه علمی و با رویكردی درون دینی و برون دینی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و با رویكردی فردی و اجتماعی بازشناسی شود تا برای بهره برداری هرچه بهتر از آن آماده شویم به این امید كه این همایش و اجتماع حسینی متصل به اجتماع بر گرد مهدی موعود منتَظَر شود.

معینی پور با تاكید بر اینكه اربعین در دنیای امروز ما نقطه آغازین سلوك ما به سوی جامعه مهدوی است، عنوان كرد: بایستی با تمام توان آن را قدر دانست و از بروز آسیب هایی مثل تبدیل شدن به راهپیمایی های تفریحی یا كارناوال های تبلیغی احتراز شود و روز به روز محتوای آن غنی تر شود.

وی خاطرنشان كرد: از منظری دیگر اربعین گرانیگاه وحدت آفرین مكاتب و مذاهب و ادیان است و زمینه‌ساز تحقق امت واحده و تمدن نوین اسلامی و نمایش دهنده قدرت و اقتدار جامعه جهانی حسینی در مقابل جامعه استكباری مدرن است.

او همچنین با اشاره به اینكه همایش امسال دومین همایش ملی اربعین است كه تلاش می كند ابعاد علمی راهپیمایی اربعین را بازشناسی كند، عنوان كرد: در این دوره، پیش نشست های تخصصی داشتیم و اساتید و اندیشمندان كشورمان در این پیش نشست ها به ارائه مقالات و پژوهش‌های خود پرداختند.

معینی‌پور گفت: روز گذشته  وحید یامین‌پور رئیس پژوهشكده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری به همراه شورای علمی همایش ملی اربعین در سفری به شهر قم با مراجع عالی قدر اسلام همچون آیت‌الله العظمی محمدتقی مصباح یزدی و آیت الله العظمی حاج سید سجاد علوى گرگانى دیدار داشتند و در پایان دیدار مراجع عالی‌قدر، به همایش ملی اربعین پیام دادند.

دبیر علمی همایش ملی ظرفیت های تمدنی اربعین حسینی تصریح كرد: در مراسم اختتامیه این دوره از همایش اربعین حسینی، آیین رونمایی از جلد دوم كتاب «عقلانیت، مدنیت، معنویت در بستر اربعین» هم برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: روز 25 آبان ماه نیز در حرم اباعبدالله الحسین (ع) دومین همایش «لقاء الحسین» نیز با شركت اندیشمندان داخلی و خارجی و با مشاركت «همایش ملی اربعین حسینی» برگزار می‌شود. البته در همایش ملی اربعین نیز برگزار كنندگان همایش «لقاء الحسین» با ما مشاركت خواهند داشت.

معینی‌پور همچنین گفت: گفتار آیت الله العظمی محمدتقی مصباح یزدی كه به صورت پیامی برای همایش ارسال كرده‌اند، در برنامه خوانده خواهد شد. سخنرانی آیت الله میرباقری، حجت الاسلام پناهیان از دیگر بخش‌های برنامه است. سال گذشته، تمام 10 سخنرانی را در همایش برگزار كردیم، اما امسال پیش نشست‌های قبل از همایش اصلی برگزار كردیم. این برنامه با حضور طلاب، دانشجویان، اساتید دانشگاهی و عموم مردم برگزار می‌شود.

کد مطلب: 57279| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۵ ۱۴:۱:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶  ,   February 21, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.