نظرسنجی: پیشتازی قاطع کلینتون در مجمع‌ گزینندگان

تحولات جهانی - فرازنیوز: کمتر از یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها از پیشتازی قاطع هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، در میان مجمع گزینندگان (الکترال کالج) حکایت دارد.
کد مطلب: 57722| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۸ ۱۳:۱:۱۰| نسخه چاپی
نظرسنجی: پیشتازی قاطع کلینتون در مجمع‌ گزینندگان

مرکز نظرسنجی امرسون کالج روز دوشنبه پیش‌بینی کرد که کلینتون 323 رأی مجمع گزینندگان به دست آورد. همچنین دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، نمی‌تواند بیش از 215 رأی به دست آورد.

 هر یک از نامزدها که 270 رأی مجمع گزینندگان (الکترال کالج) به دست آورد، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا خواهد شد.

هر کدام از 50 ایالت امریکا، یک عدد مختص به خود دارند که نشان‌دهندۀ تعداد اعضای مجمع گزینندگان این ایالت است. براساس قانون اساسی امریکا، تعداد اعضای مجمع گزینندگان در هر ایالت معادل مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان و مجلس سنای امریکا است. بنابراین هر چه ایالتی پرجمعیت‎تر باشد، تعداد اعضای مجمع گزینندگان آن نیز بیشتر خواهد بود.

شهروندان امریکایی مستقیماً رئیس‌جمهور و معاونش را انتخاب نمی‎کنند، بلکه در حقیقت با آراء خود، اعضای مجمع گزینندگان را  که معمولاً متعهد به رأی دادن به نامزد خاصی هستند، برمی‌گزینند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، انتظار می‌رود کلینتون در ایالت‌های چرخشی کلرادو، فلوریدا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین به پیروزی برسد.

همچنین انتظار می‌رود ترامپ در ایالت‌های آیووا و اوهایو به پیروزی برسد.

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا (عکس از خبرگزاری فرانسه)

مرکز نظرسنجی امرسون همچنین پیش‌بینی کرد که دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنا بیش از 50 کرسی را به دست آورند و اکثریت را از آن خود کنند؛ هم‌اکنون جمهوری خواهان اکثریت کرسی‌های مجلس سنای امریکا را در اختیاردارند.

بر اساس نتایج نظرسنجی امرسون در آستانۀ برگزاری انتخابات، انتظار می‌رود کرسی‌های مجلس سنا ایالت‌های ایلینویز، میزوری، ویسکانسین و پنسیلوانیا به نفع دموکرات‌ها تغییر کند.

بر اساس اعلام موسسه ریئل کلیر پالیتیکس، کلینتون حمایت 47.2 درصد و ترامپ حمایت 44.3 درصد از مردم امریکا را دارند.

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا قرار است بامداد چهارشنبه به وقت تهران برگزار شود.

منبع:پرس تی وی فارسی

کد مطلب: 57722| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۸ ۱۳:۱:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸  ,   March 22, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.