به مناسبت اولین بازی دوران حرفه ای کرویف

روزی که اسطوره متولد شد

جهان - فرازنیوز: یوهان کرویف، روند و شکل بازی آژاکس و بارسلونا را تغییر داد و ایده های نبوغ گرایانه او در عرصه مربیگری نیز الهام بخش فوتبال نوین شد.​​​​​​​
کد مطلب: 58004| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۶ ۱۳:۹:۱۰| نسخه چاپی
روزی که اسطوره متولد شد

به گزارش "ورزش سه"، در تاریخ 15 نوامبر 1964 و در جریان شکست 1-3 آژاکس در برابر گرونینگن، یوهان کرویف به دنیای فوتبال معرفی شد و فلسفه ماندگاری را در دنیای فوتبال به یادگار گذاشت.

 

 

پیش از حضور یوهان در آژاکس، این تیم طی 19 سال تنها 2 بار موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ هلند شدده بود. اما با کرویف و تا قبل از پیوستن او به بارسلونا، روند تغییر کرد و آنها فاتح 6 دوره از 8 دوره لیگ هلند شده و 3 بار نیز جام باشگاه های اروپا را به ارمغان آوردند.

 

 

 

 

 

 

با هدایت رینوس میشل، سرمربی نامدار فوتبال هلند و با سرکردگی کرویف، آنها سبک جدیدی را به دنیای فوتبال معرفی کردند که توتال فوتبال نامیده شد. در فلسفه رینوس میشل، تمام 11 بازین حاضر در میدان باید قادر به ارائه توتال فوتبال در تمامی ابعاد زمین بوده و در این سبک، آژاکس زمانی که مالکیت توپ را در اختیار داشت، فضای بازی را باز می کرد و زمانی که آن را از دست می داد، باید شعاع حرکتی حریف را تا حد امکان محدود می کرد.

 

 

 

 

 

کرویف نیز به عنوان برگ برنده آنها پیروز شدن را تنها در ارائه کامل و صحبح این سبک از بازی می دانست و این فلسفه تا حدی در بازی آژاکس تنیده شد که یوهان کرویف در یک دیدار، ضربه پنالتی اعلام شده را به یسپر اولسن پاس داد و او نیز دوباره کرویف را صاحب توپ کرد تا شماره 14 گلزنی کند.

 

 

 

 

توتال فوتبال، نه تنها در آژاکس، بلکه در تیم ملی هلند نیز شکل گرفت و احتمالا آنها بهترین تیم تاریخ فوتبال بودند که موفق به فتح جام جهانی نشدند. البته در فینال جام جهانی 1974، آنها بازی بسیار زیبایی به نمایش گذاشتند و حتی موفق شدند در دقیقه 1 بازی و هنوز زمانیکه ژرمن ها یک بار نیز توپ را لمس نکرده بودند، دروازه سپ مایر را باز کنند.

 

 

 

 

در نهایت، یوهان کرویف در سال 1984 و در حالیکه موفق شد در برابر حریف قدرتمندی مانند فاینورد، فاتح همه جام های داخلی سرزمین لاله ها شود، از دنیای فوتبال خداحافظی کرده و افکار خود را به عرصه مربیگری انتقال داد.

 

 

 

 

کرویف در عرصه مربیگری نیز شروع درخشانی داشت و موفق شد در قامت هدایت آژاکس، در سال 1987 جام های داخلی هلند را درو کرده و فاتح جام برندگان جام اروپا نیز بشود.

 

 

 

 

 

اما کرویف نبوغ خود در زمینه مربیگری را در بارسلونا به نمایش گذاشت و بعد از نیم قرن، پایه های تیمی مقتدر و پرافتخار را بنا گذاشت که شاید بعد از رئال مادرید دهه 50، بتوان لقب تیم رویایی را به آن مقطع از تاریخ بلوگرانا اهدا کرد.

 

 

 

 

کرویف در بارسلونا نیز افتخارات زیادی را به عنوان سرمربی کسب کرد و موفق شد 4 بار فاتح لالیگا شده و با شکست سمپدوریا، برای اولین بار بارسلونا را فاتح معتبرترین تورنمنت باشگاهی در سراسر دنیا کند.

 

 

 

 

افکار او هنوز هم الهام بخش بسیاری از بازیکنان و سرمربیان مطرح فوتبال دنیا مانند میشل لادروپ، اریک کانتونا و حتی آرسن ونگر بوده است و پپ گواردیولا، معمار افتخارات بزرگ بارسلونا در هزاره جدید نیز اعتراف کرد که سبک ارائه شده توسط او الهام گرفته از افکار یوهان کروف هلندی بوده است.

 

با این تفاسیر، باید اعتراف کرد که 15 نوامبر را باید روز تغییر همیشگی سبک فوتبال قلمداد کرد.

کد مطلب: 58004| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۶ ۱۳:۹:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.