یک کارشناس بازار سرمایه با نگاهی به انتخابات آمریکا عنوان کرد:

برنده روزهای پر هیاهوی بازار کیست؟

بورس و اصل 44 - فرازنیوز: اغلب تحلیلگران احتمال برد هیلاری کلینتون را بسیار بیشتر از ترامپ ارزیابی می کردند و بازار سرمایه ایران نیز بر این اعتقاد بود که حضور کلینتون در کاخ سفید، برای ایران، منافع بیشتری نسبت به ترامپ خواهد داشت. تا قبل از انتخابات، با توجه به سنگین بودن وزنه آرا به نفع کلینتون، جو بازار سرمایه آرام و مثبت بود. اما روز چهارشنبه، بازار شروعی هیجانی و البته نزولی داشت.
کد مطلب: 58169| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲ ۱۵:۲:۱۰| نسخه چاپی
برنده روزهای پر هیاهوی بازار کیست؟

بیش از ده روز از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد و بر خلاف آنچه اغلب مردم و تحلیلگران سیاسی می پنداشتند، هیلاری کلینتون نتوانست اولین رئیس جمهور زن آمریکا باشد و دونالد ترامپ 70 ساله راهی کاخ سفید شد.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: شاید آن قدر که مردم ایران اخبار مربوط به انتخابات آمریکا را دنبال کرده و در مورد آن حساسیت به خرج می دادند، موضوع برای مردم آمریکا مهم نبود. همان طور که پیش بینی می شد واکنش ها به نتایج انتخابات آمریکا به شکلی افراطی خود را در بازار سرمایه ایران نشان داد.

وحید محمدی در ادامه افزود: اغلب تحلیلگران احتمال برد هیلاری کلینتون را بسیار بیشتر از ترامپ ارزیابی می کردند و بازار سرمایه ایران نیز بر این اعتقاد بود که حضور کلینتون در کاخ سفید، برای ایران، منافع بیشتری نسبت به ترامپ خواهد داشت. تا قبل از انتخابات، با توجه به سنگین بودن وزنه آرا به نفع کلینتون، جو بازار سرمایه آرام و مثبت بود. اما روز چهارشنبه، بازار شروعی هیجانی و البته نزولی داشت. با مشخص شدن بخشی از آرا و پیشتاز بودن ترامپ در انتخابات، صف های فروش میلیونی در بازار چیده شده و همه به دنبال فروش سهام خود بودند.

وی تاکید کرد: در این بین چیزی که جالب توجه بود این بود که اغلب فروشندگان با این استدلال اقدام به صف نشینی کردند که "پیروزی ترامپ برای ایران بد است!" و حتی نوع بد بودن آن نیز مشخص نبود که چرا بد است و چرا اگر هیلاری پیشتاز بود، برای ایران بهتر بود. همانطور هم که انتظار می رفت، هرچه به پایان بازار نزدیک تر می شدیم، رفته رفته سهامداران متوجه اشتباه خود می شدند و اوج این ندامت در صف های خرید روز شنبه به نمایش گذاشته شد.

محمدی گفت: مس جهانی از 4943 دلار در 4 نوامبر، به 5044 دلار در 8 نوامبر رشد کرده و روز 9 نوامبر به 5335 دلار بر هر تن رسید. این رشد حتی تا نزدیکی 6 هزار دلار نیز پیش رفت. سرب از 2071 دلار در 4 نوامبر، به 2073 دلار در 8 نوامبر و سپس به 2127 دلار در 9 نوامبر رشد پیدا کرد. فلز روی به دلیل روند رشدی که از قبل در پیش گرفته بود، روز نسبتا آرامتری را گذراند.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: هیاهوی اخبار در بازار سرمایه به قدری زیاد است که سرمایه گذاران فرصت نگاه کردن به خود سهم را ندارند. درست است که انتخابات آمریکا نه تنها برای ایران، که برای تمام جهان تأثیرگذار است و می تواند آینده این غول اقتصادی دنیا و به تبع آن آینده اقتصاد جهانی را عوض کند؛ اما به اندازه ای نیست که سهامداری، همان سهمی را که روز چهارشنبه در صف فروش، فرخته است، در اولین جلسه معاملاتی بعدی به صف خرید بنشیند. مگر از فاصله بین چهارشنبه تا شنبه چه اتفاقی افتاده که اینگونه نظر بازار عوض می شود و پس از آن نیز تمام هفته را متعادل و مثبت می گذراند!

وی افزود: اگر روی کار آمدن ترامپ برای ایران و جهان ناگوار است که این عقیده در فاصله بین چهارشنبه تا شنبه نباید تغییری کند، چرا که ترامپ یک شبه عوض نخواهد شد و اگر اینگونه نیست، پس این رفتار هیجانی برای چیست؟

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه گفت: معاملات چهارشنبه 9 نوامبر تا شنبه 12 نوامبر، تنها به سود سهامداران و نوسان گیرانی بود که فارغ از هیاهوی اخبار و رسانه ها، شخصاً به تحلیل انتخابات آمریکا پرداخته و از اشتباه خیل عظیمی از سرمایه گذاران به نفع خود بهره بردند.

کد مطلب: 58169| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲ ۱۵:۲:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶  ,   February 17, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.