مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران :

تاسيس بهاران دانش آموزي به دنبال درخواست آموزش و پرورش

آسیب های اجتماعی - فرازنیوز: مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به تجربه موفق بهاران در پايتخت گفت: بنابه درخواست وزارت آموزش و پرورش براي بهبودي کامل تعدادي اندکي از دانش آموزان که معتاد به موادمخدر هستند، به دنبال آن هستيم تا بهاران دانش آموزشي را نيز تاسيس کنيم.
کد مطلب: 58456| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۵ ۱۳:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
 تاسيس بهاران دانش آموزي به دنبال درخواست آموزش و پرورش

به گزارش"فرازنیوز" رضا قديمي صبح امروز با حضور در جمع اصحاب رسانه با بيان اينکه بيش از سه ماه است که مسووليت سازمان خدمات اجتماعي را برعهده گرفته ام، اظهارکرد: تجربه نشان مي دهد که حوزه آسيب هاي اجتماعي پيچيدگي ها وحساسيت هاي خود را دارد و کوچکترين انحراف و خطا دراين مورد مي تواند آثار زيان بار بسياري را با خود به همراه داشته باشد. البته در صورت جهت گيري درست موفقيت در حوزه کاهش آسيب هاي اجتماعي بسيار تدريجي است و در اين مورد نبايد انتظار معجزه داشته باشيم.


وي افزود: تجربه بسياري از کشورهاي دنيا نشان مي دهد که نقش سازمان ها براي کاهش آسيب هاي اجتماعي تنها 30 درصد است و 70 درصد باقي مانده برعهده شهروندان و مشارکت آنان است.
مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به مشکل حاشيه نشيني در تهران گفت: متاسفانه تعداد زيادي از مردم به سوداي سود اقتصادي بيشتر در زندگي بهتر به پايتخت مي آيند و به دليل وجود مشکلات مجبور به حاشيه نشيني مي شوند که اين امر خود مشکلاتي همچون اشتغال، سکونت و تقابل فرهنگي را به دنبال دارد.


قديمي با تاکيد بر اينکه اعتياد از ديگر آسيب هاي اجتماعي مهم در شرايط امروز کشور است، تصريح کرد: طبق قانون شهرداري بايد زيرساخت ها را فراهم کند اما واقعيت موجود اين است که به دليل مشکلات عمده اي که در بحث تامين بودجه برخي وزارت خانه ها و سازمان ها وجود دارد، بخشي از اقدامات مغفول مانده است. به همين دليل ما امروز شاهد شهري هستيم که عليرغم تمام زيبايي ها چهره زشت آسيب هاي اجتماعي را در خود منعکس کرده است.


وي با يادآوري اقدامات شهرداري در راستاي کاهش تعداد معتادان متجاهر در تهران عنوان کرد: بنابرجلسه اي که با حضور شهرداري ، بهزيستي و دادستاني و... برگزار شد قرار بود که 6هزار نفر ظرفيت براي ساماندهي معتادان متجاهر راه اندازي شود که شهرداري مسووليت فراهم آوري زيرساخت براي 2هزارنفر را برعهده داشت. البته مديريت شهري موفق شد 2هزار و500 نفر ظرفيت براي اقامت معتادان براي دوره سه ماه فراهم کند.
به گفته وي تاکنون 7 هزار و 500 نفر در سامانسراهاي شهرداري براي دوره هاي سه ماه نگهداري شده اند و افراد داوطلب براي تکميل روند درمان به مراکز بهاران منتقل مي شوند.
مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه در تمامي دنيا درمان کامل معتادان و بازگشت آنان به زندگي بين 7 تا 10 درصد است، افزود: شهرداري تهران تاکنون 24 مرکز بهاران را با ظرفيت 2 هزار و 600 نفر فراهم کرده است تا افراد پس از اتمام دوره سه ماهه ترک دراين مراکز حضور پيدا کنند. البته يکي از مشکلات ما اين است که بسياري از خانواده ها فرد بهبود يافته را نمي پذيرند. بر اين اساس جلسات مددکاري متعددي را براي خانواده ها برگزار مي کنيم تا افرادي که به طور مثال 102 بار ترک کرده اند و دوباره لغزش داشته اند را پذيرا باشند .


مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران در ادامه با بيان اينکه در مرحله اول طرح انضباط اجتماعي 2 هزار و 500 معتاد متجاهر به سامانسراها منتقل شده اند، گفت: ازاين تعداد هزار نفر به طور داوطلبانه خواهان حضور در بهاران بودند که دوره بهاران اين افراد به تازگي به اتمام رسيده و حدود 442 نفر بعداز اتمام بهاران به جامعه بازگشتند .
قديمي با اشاره به درخواست وزارت آموزش و پرورش براي راه اندازي بهاران دانش آموزي به دنبال تجربه موفق بهاران در پايتخت عنوان کرد: بنا به درخواست وزارت آموزش و پرورش براي بهبودي کامل تعدادي اندکي از دانش آموزان که معتاد به موادمخدر هستند، به دنبال آن هستيم تا بهاران دانش آموزشي را تاسيس کنيم.


وي راه اندازي 19مددسرا در تهران با ظرفيت 5هزار نفر را از ديگر اقدامات شهرداري تهران عنوان و تصريح کرد: آمارهاي ما نشان مي دهد که حدود 80 درصد کارتن خواب ها معتاد هستند و براثر اعتياد کارتن خواب شده،  20 درصد نيز به دليل مشکلاتي همچون ورشکستگي ، شکست عشقي و ... کارتن خواب روي آورده اند.
مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه در شب هاي سرد هفته گذشته هر شب 5 هزار نفر در مددسراها حضور داشتند، خاطرنشان کرد: برخي از کارتن خواب ها به دليل مصرف موادمخدر ، نگهداري ضايعات و ... تمايلي به حضور در مددسراها نداشتند به همين دليل 50 اتوبوس گرم را درميادين و خيابان هاي اصلي پايتخت مستقر کرديم تا از سرما و يخ زدگي مصون بمانند البته از سوي ديگر که هفته ديگر نيز سرما وجود دارد اين طرح در آينده نيز ادامه پيدا خواهد کرد.


به گفته قديمي 50 اتوبوس و ميني بوس گرم متعلق به بخش خصوصي و هر شب تمامي امکانات از جمله وسايل گرمايشي ضدعفوني مي شوند.
قديمي در بخشي ديگر از سخنانش در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درخصوص هزينه ساخت بهاران در ساماندهي معتادان متجاهر در قالب طرح انضباط شهري گفت: برخي از زيرساخت ها از گذشته به شهرداري تعلق داشته و براي تبديل به بهاران تغيير کاربري داده اند. در مورد هزينه نگهداري مددجويان نيز بخشي از هزينه ها برعهده شهرداري است و بخشي بر عهده خيرين قرارداشت. به طور مثال طبق پروتکلي که با برخي ازسازمان مردم نهاد داشتيم 30 تا 40 درصد از مددکارها از سوي سمن ها به طور رايگان در مراکز بهاران حضور پيدا مي کنند و تمامي پزشکان حاضر نيزبا همکاري وزارت بهداشت به طور کاملا رايگان به طور شبانه روزي خدمات رساني مي کنند .


وي در خصوص انتقاد برخي از اعضاي شورا در مورد موفقيت طرح تصريح کرد: درصحبت هاي دوستان به موفقيت 10 درصدي طرح انضباط شهري اشاره شده بود که ما اين مساله را افتخاري براي خود مي دانيم چرا که در تمامي دنيا نرخ موفقيت 7 تا 10 درصد است.
وي گفت: در خصوص زنان معتاد نيز شهرداري مجوزي براي ورود ندارد و اين کار بر عهده بهزيستي است. البته اگر دوستان درخواست کمک داشته باشند ما حاضريم که در اين مورد نيز اقدامات لازم را انجام دهيم .
به گفته مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران انتظار اين است که مسوولان يا خود در خصوص ساماندهي کودکان و زنان معتاد مورد پيدا کنند يا به شهرداري مجوز ورود به اين موضوع را بدهند.


طبق اين گزارش، قديمي همچنين به اجراي طرح خانه به خانه براي بررسي آسيب هاي اجتماعي در منطقه 12 پرداخت وگفت: هفته گذشته قريب به 600 نفر را در همين منطقه جمع اوري کرديم و طي ماه هاي گذشته 70 خانه پلاک قرمز در اين محدوده شناسايي شد که 25 تاي آنها تخريب و مابقي آنان پلمپ شدند و گرداننده آنان نيز به زندان منتقل شدند .


وي با تاکيد بر اينکه مشارکت هاي مردمي و اقدامات اجتماعي سازمان ها مانند شمشير دولبه است که مي تواند پيامدهاي مختلفي به همراه داشته باشند، اظهارکرد: به دليل حضور همراهان بيمار در اطراف بيمارستان هاي بزرگ و برپايي چادر شهرداري تصميم بر اين گرفت تا همراه سراها را راه اندازي کند. به طوري که هر شب 400تا 600 نفر درهمراه سراهاي ما حضور دارند و به مدت 10  روز به طور رايگان از اين افراد پذيرايي مي شود. با اينکه اين اقدام، اقدام بسيار مثبتي است اما ما در بررسي هايمان متوجه شديم برخي با وجود اينکه بيماري در بيمارستان ندارند همين که خبر راه اندازي همراه سراها را شنيدند از شهرستان ها به تهران آمدند تا در اين اماکن حضور داشته باشند و امکانات رايگان را دريافت کنند .


مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران از شهروندان خواست تا در طرح يلداي مهرباني شرکت کنند و هداياي خود از جمله اجيل و ... را به مددجويان مددسراها اهدا کنند .  
قديمي در ادامه از حضور دور دوم معتادان متجاهر در مراکز بهاران خبرداد و گفت: پس از آنکه 9 ماه اول گروه قبل تمام شد گروه ديگر که شامل 2600 نفر مي باشند از داخل کمپ ها وسامان سراها به مراکز بهاران منتقل مي شوند .


وي افزود: به تازگي کميته اي از نماينده سازمان بهزيستي، سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران و ناجا براي رتبه بندي سازمان هاي مردم نهاد و انتقال بهاران ها به اين سازمان ها تشکيل شده است .


قديمي از تماس 4هزار نفر از شهروندان براي ساماندهي کارتن خواب ها طي هفته گذشته خبرداد و گفت: تقاضاي ما از مردم اين است تا کمک هاي خود را از طريق بهزيستي و شهرداري به اين افراد اهدا کنند . بايد بدانيم که خيابان محل کمک به افراد نيست و نتيجه اي جز استثمار بيشتر زنان و کودکان ندارد. دليل آن هم اين است که ما مردان را جمع آوري مي کنيم اما درخصوص کودکان و زنان مجوزي نداريم بنابراين سرباندها ترجيح مي دهند تا به سمت استثمار کودکان بروند.


وي در پايان با تاکيد بر اينکه سياسي کردن آسيب هاي اجتماعي کار بسيار کثيفي است و مردم را بدبين مي کند، عنوان کرد : براي اثربخشي طرح جمع اوري متکديان دو مرکز را در شمال و جنوب تهران ويژه خانم ها و آقايان راه اندازي کرديم تا امکان بازگشت به زندگي اين افراد به تدريج فراهم شود .
 

کد مطلب: 58456| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۵ ۱۳:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 21, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.