بانک های ملی، صادرات و ملت رکورددار صدور کارت

بانک و بیمه - فرازنیوز: بررسی آمار عملکرد اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی نشان می‌دهد ۱۹بانک و موسسه اعتباری اطلاعات به‌روز در زمینه پرداخت‌ها و تراکنش‌های الکترونیکی را منتشر نمی‌کنند.
کد مطلب: 58474| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۶ ۱۳:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
بانک های ملی، صادرات و ملت رکورددار صدور کارت

گزارش ۶ ماهه سال 95 آمار اداره نظام پرداخت بانک مرکزی در شرایطی منتشر شده است که حکایت از عدم همراهی برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری برای کسب اطلاعات کامل کارت‌ها و وسایل الکترونیکی موجود در بازار بانکداری الکترونیک دارد به‌طوری که بررسی آمار عملکرد اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی نشان می‌دهد 19بانک و موسسه اعتباری اطلاعات به‌روز در زمینه پرداخت‌ها و تراکنش‌های الکترونیکی را منتشر نمی‌کنند و به عبارتی از ۳۱ بانک و موسسه اعتباری تنها ۱۲بانک و یک موسسه اعتباری اطلاعات به‌روز در این آمار ارائه داده‌اند.
بررسی آمارهای6 ماهه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از تعداد کل کارت‌های صادره شده شبکه بانکی تا پایان شهریورماه 95 نشان می‌دهد، تعداد کارت‌های برداشت به 227میلیون و 872هزار و 53 عدد، تعداد کارت‌های اعتباری یک‌میلیون و 49هزار و 41عدد، تعداد کارت‌های خرید یا هدیه 121میلیون و 156هزار و 160عدد و تعداد کارت‌های پول الکترونیک که توسط 3بانک ملت، صادرات و شهر صادر شده به 2میلیون و 198 هزار و 871 عدد رسیده است.
این در حالی است که هیچ آماری از عملکرد بانک قرض‌الحسنه رسالت، موسسه اعتباری عسکریه و موسسه اعتباری کوثر در آمار ارائه شده از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی مشاهده نمی‌شود.
کارت برداشت
جمع کل کارت‌های برداشت صادر شده در شهریورماه سال جاری برابر با ۲۲۷میلیون و۸۷۲هزار و ۵۳۳ عدد است که با وجود اینکه آمار ۱۸بانک در این اطلاعات به‌روز نیست و برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز تاکنون آماری در این بخش ارائه نکرده‌اند، در نتیجه می‌توان انتظار داشت که میزان کارت‌های صادر شده در این بخش بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام شده است.
بر اساس این داده‌ها بانک صادرات با صدور ۴۲میلیون و858هزار و 969، بانک ملت با صدور ۳۵میلیون و ۲۹هزار و ۷۱۷ و بانک ملی نیز با صدور ۳۰میلیون و ۸۱۸هزار و۸۱۵فقره کارت برداشت به ترتیب در رتبه اول تا سوم قرار دارند و بانک خاورمیانه نیز با صدور ۲۵هزار و۴۶۹ فقره کارت برداشت در رتبه آخر قرار دارد. همچنین بانک سپه با صدور ۲۳میلیون و ۱۱۹هزار و ۶۶۴، بانک اقتصاد نوین با صدور ۷میلیون و ۲۸۴هزار و ۵۶۵، بانک پاسارگاد با صدور۳میلیون و ۴۶۶هزار و۱۷، بانک سینا با صدور ۳میلیون و ۴۴۰هزار و ۵۱۹، بانک توسعه تعاون نیز با صدور ۲میلیون و۳۶۲هزار و ۳۶۱، بانک سامان با یک‌میلیون و۴۰۸هزار و۸۷۱، بانک گردشگری با صدور۲۹۴هزار و ۷۱۶، بانک کارآفرین نیز با صدور۲۱۶هزار و۸۰۰، موسسه اعتباری توسعه با صدور ۹۴هزار و۸۱۸ فقره کارت و بانک خاورمیانه نیز با صدور ۲۵ هزار و ۴۶۹  فقره کارت برداشت به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

کارت اعتباری
به نوشته تعادل، در بخش کارت اعتباری نیز در کل یک میلیون و ۴۹ هزار و ۴۱۰ فقره کارت اعتباری صادر شده که باز هم به دلایلی که پیش‌تر گفته شد آمار واقعی باید بیشتر از این رقم باشد بانک صادرات با صدور ۳۷۰ هزار و ۳۵۳ فقره، بانک ملی با صدور ۱۲۷ هزار و ۳۱۷ فقره و بانک ملت با صدور ۱۲۷ هزار و ۲۶۱ فقره کارت اعتباری به ترتیب در رتبه اول تا سوم قرار دارند.
نکته قابل‌ توجه درخصوص بانک ملت این است که تعداد کارت‌های اعتباری در شهریورماه 95 نسبت به ماه قبل 4.7 برابر شده و در طول تنها یک ماه به میزان بیش از 100 هزار کارت اعتباری در این بانک صادر شده است و تعداد آن از ۲۶ هزار و ۹۷۹ فقره در پایان مردادماه سال جاری به ۱۲۷ هزار و ۲۶۱ فقره کارت در شهریور 95 رسیده است.
بانک اقتصاد نوین با صدور ۴۸ هزار و ۱۱۴کارت در مقام چهارم، بانک پاسارگاد با ۱۰ هزار و۴۶۰ فقره کارت در مقام پنجم، بانک توسعه تعاون با 8هزار و ۳۶۶ فقره کارت در مقام ششم، بانک سینا با 3هزار و ۸۶ فقره کارت در مقام هفتم، بانک سامان با ۵۱۶ فقره کارت مقام هشتم و بانک سپه نیز با صدور ۲۳۱ فقره کارت اعتباری در مقام آخر قرار دارد. همچنین بانک خاورمیانه هیچ کارت اعتباری در شهریورماه سال ۹۵ صادر نکرده و میزان صدور کارت‌های اعتباری در بانک‌های کارآفرین، گردشگری و موسسه توسعه در آمار اداره نظام پرداخت بانک مرکزی نیز مشخص نیست.
همچنین در تمام بانک‌ها این روند افزایشی بوده به‌ غیر از بانک پاسارگاد که صدور کارت اعتباری در این بانک با افت یک هزار ۱۸۰ فقره‌ در پایان شهریورماه نسبت به ماه گذشته مواجه شده و در بانک سپه نیز این مقدار ثابت مانده و افزایشی نداشته است.

کارت هدیه و خرید
در بخش کارت‌های هدیه و خرید در کل ۱۲۱ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۱۶۰ فقره کارت صادر شده که از این رقم بانک ملت با صدور ۲۰ میلیون و ۹۶۲ هزار و ۹۸۲ فقره کارت بر سکوی نخست، بانک صادرات با صدور ۱۸ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۴۹۴ فقره کارت هدیه و خرید بر سکوی دوم و بانک پارسیان با صدور ۱۴ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۴۴۶ فقره کارت بر سکوی سوم قرار دارد، همچنین بانک ملی در رتبه چهارم قرار می‌گیرد.

کارت‌پول‌های الکترونیک
همچنین در بخش کارت‌پول‌های الکترونیک تنها 2بانک صادرات و ملت دارای رکود ثبت‌شده هستند که بانک ملت با صدور ۶۰۱ هزار و ۹۷ فقره کارت‌پول‌های الکترونیک در تهران و یک‌میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۱۴ فقره کارت در سایر شهرستان‌ها در کل 2میلیون و ۱۹۳ هزار و ۴۱۳ فقره کارت در این بخش صادر کرده که نسبت به ماه گذشته روند افزایشی داشته است و بانک صادرات نیز با صدور ۵۹۴ کارت‌پول الکترونیک در تهران و 2هزار و ۱۸۵ فقره کارت در شهرستان‌ها در کل 2هزار و۷۷۸ فقره از این نوع کارت را در شهریور سال ۹۵ صادر کرده که این آمار نسبت به ماه پیش ثابت بوده است.

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی
تعداد کل تراکنش‌های شبکه بانکی کشور در شهریورماه ۱۳۹۵ در بخش خودپرداز برای ۱۲ بانک و یک موسسه معادل ۴۲۸ میلیون و ۷۷۲ هزار تراکنش به ارزش ۱۲۹ تریلیون و ۷۱۱ میلیارد و ۲۷۹ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۹۵۷ تومان بوده است همچنین مبلغ کل تراکنش‌ها در بخش پایانه شعب برای این بانک‌ها مبلغ ۵۱ تریلیون و ۳۴۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۷۱۶ تومان است.
در آمار تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی کشور که از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی منتشرشده تا شهریورماه سال جاری از ۳۱ بانک و موسسه اعتباری تنها ۱۲ بانک و یک موسسه اعتباری اطلاعات خود را ارائه کرده‌اند. تعداد کل تراکنش‌های شبکه بانکی کشور در شهریورماه ۱۳۹۵ در بخش خودپرداز معادل ۴۲۸ میلیون و ۷۷۲ هزار تراکنش است به ارزش ۱۲۹ تریلیون و ۷۱۱ میلیارد و ۲۷۹ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۹۵۷ تومان است که تنها بانک ملی با اختصاص ۱۲۰ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۴۲۵ تراکنش در رتبه نخست، بانک صادرات با ۶۴ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۸۷۷ تراکنش در رتبه دوم و بانک ملت نیز با ۴۹ هزار و ۷۰۱ هزار و ۶۰۸ تراکنش، رتبه سوم را کسب کرده است.
بانک سپه با ۲۹ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۴۲۹ تراکنش در رتبه چهارم، بانک پاسارگاد با ۱۹ میلیون و ۶۴ هزار و ۶۸۷ تراکنش در رتبه پنجم، بانک اقتصاد نوین با
۷ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۲۴۰ تراکنش در رتبه ششم، بانک سامان با 6میلیون و ۳۲۱ هزار و ۸۴۹ تراکنش در رتبه هفتم، بانک سینا با 4میلیون و ۷۰۵ هزار و ۶۹۲ تراکنش در رتبه هشتم، بانک توسعه تعاون با 3میلیون و ۶۴۴ هزار ۷۱۰ تراکنش در رتبه نهم، بانک گردشگری با 2میلیون و ۴۶۶ هزار و ۸۴۶ تراکنش در رتبه دهم، بانک کارآفرین با ۸۹۳ هزار و ۵۵۲ تراکنش در رتبه یازدهم، موسسه توسعه با ۳۸۴ هزار و ۹۲۷ تراکنش در رتبه دوازدهم و بانک خاورمیانه با ۱۰۳ هزار و ۸۲۱ تراکنش در جایگاه آخر قرار دارد.

مبلغ تراکنش‌ها
 بر اساس داده‌هایی که از آمارهای اداره نظام پرداخت بانک مرکزی استخراج‌شده در بخش مبلغ تراکنش نیز بانک ملی در جایگاه اول، بانک ملت در رتبه دوم، بانک صادرات در مقام سوم، بانک سپه در جایگاه چهارم، بانک پاسارگاد در مقام پنجم، بانک اقتصاد نوین در رتبه ششم، بانک سینا در رتبه هفتم، بانک توسعه تعاون در جایگاه هشتم، بانک گردشگری در مقام نهم، بانک سامان در رتبه دهم و بانک کارآفرین بر سکوی یازدهم و موسسه توسعه و بانک خاورمیانه به ترتیب در جایگاه دوازدهم و سیزدهم قرار دارند.  همچنین این آمار نشانگر این نکته است که تعداد و مبلغ تراکنش‌ها در شهریورماه سال ۹۵ نسبت به ماه قبل از آن در بیشتر موارد روند افزایشی یک الی ۱,۵ درصدی را تجربه کرده و تنها در 2بانک از منظر تعداد تراکنش‌ها کاهش کمتر از یک‌دهم درصدی و در بخش مبلغ تراکنش‌ها نیز یک بانک با کاهش کمتر از یک‌دهم درصد مواجه بوده است.

پایانه شعب
تعداد کل تراکنش‌های شبکه بانکی کشور در شهریورماه ۱۳۹۵ در بخش پایانه شعب معادل ۲۳ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۶۹۱ تراکنش است که از این رقم تنها بانک ملی ۹ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۵۴۹ تراکنش را به خود اختصاص داده و بر سکوی اول قرار دارد، بانک صادرات با 3میلیون و ۴۹۱ هزار و ۲۸۶ پایانه شعب بر سکوی دوم و بانک سپه با ۶۳۰ هزار و ۶ تراکنش بر سکوی سوم قرار دارد. بانک ملت با ۳۳۰ هزار و ۱۹۲ تراکنش، توسعه تعاون با ۲۸۸ هزار و ۹۴۲ تراکنش، بانک اقتصاد نوین با ۲۱۶ هزار و ۸۹۱ تراکنش، پاسارگاد با ۱۱۱ هزار و ۲۷۳ تراکنش و بانک سینا با ۱۰۳ هزار و ۶۵۸ تراکنش در پایانه شعب تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ به ترتیب در جایگاه چهارم تا هشتم قرار می‌گیرند.
مبلغ کل تراکنش‌های شبکه بانکی کشور در شهریورماه ۱۳۹۵ در بخش پایانه شعب مبلغ ۵۱ تریلیون و ۳۴۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۷۱۶ تومان است که از این رقم ۱۵ تریلیون و ۲۲۵ میلیارد و ۳۲۸ میلیون و ۶۶۰ هزار و 994.8تومان به بانک ملی اختصاص دارد و این بانک در صدر قرار دارد و بانک صادرات با 8 تریلیون و ۱۸ میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۹۸۸ تومان در مقام دوم و بانک ملت با 5 تریلیون و ۶۳۶ میلیارد و ۱۵۸ میلیون و ۹۰ هزار و ۸۸۱ تومان در رتبه سوم، بانک سپه با ۳ تریلیون و ۴۰۴ میلیارد و ۲۰۸ میلیون و ۶۲۰ هزار و 570 تومان در رتبه چهارم و بانک اقتصاد نوین با ۸۶۰ میلیارد و ۱۲۱ میلیون و ۶۳۹ هزار و 529تومان مقام پنجم قرار دارد./احسان شمشیری

کد مطلب: 58474| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۶ ۱۳:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 22, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.