معاون فرهنگی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد:

برای بین المللی شدن «مدهامّتان» تلاش می کنیم

دين و مذهب - فرازنیوز: طاهریان؛ معاون فرهنگی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، با اشاره به روند برگزاری مسابقات قرآنی مدهامّتان، گفت: در تلاش برای اخذ مجوزهای لازم برای بین المللی شدن این مسابقات هستیم.
کد مطلب: 58708| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۱ ۱۳:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
برای بین المللی شدن «مدهامّتان» تلاش می کنیم

به گزارش"فرازنیوز" ، مرتضی طاهریان در نشست خبری «یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامّتان» که امروز 21 آذر در محل ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد، با بیان اینکه این جشنواره تحت نظارت ستاد عالی مسابقات قرآن کشور برگزار می‌شود، گفت: تلاش ما ایجاد هماهنگی میان این جشنواره با سایر مسابقات قرآنی و در راستای تقویم سالیانه برگزاری مسابقات قرآنی است، به همین دلیل جشنواره مدهامّتان هر ساله در ایام هفته وحدت و ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

 

اهداف برگزاری جشنواره‌ مدهامّتان

وی با بیان اینکه مساجد در حوزه‌های مختلف از جمله فعالیت های قرآنی دارای ظرفیت‌های مختلف هستند، افزود: دبیرخانه جشنواره‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، جشنواره‌ مدهامّتان را با اهداف مهمی برگزار می کند که آن ها عبارتند از شناسایی ظرفیت‌های قرآنی مساجد، ایجاد عرصه رقابت میان مسجدی‌ها و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری تا مقدمه هدایت نخبگان قرآنی به مراحل کشوری و بین‌المللی شود و ارتقای سطح فنی و کیفی شرکت‌کنندگان در آن.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به اینکه آیین‌نامه یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامّتان، اوایل خرداد 95 به تمام استان‌ها ارسال شد، خاطرنشان کرد: مسوولان استان‌ها استان‌ها سه ماه فرصت داشتند تا مراحل استانی این جشنواره را برگزار کنند، بر این اساس  باید آن ها را تا پایان آبان ماه، برگزار می‌کردند، هرچند برخی از آن ها مسابقات را اوایل آذر برگزار کردند.

 

طاهریان اضافه کرد: آرمانی‌ترین حالت، برگزاری جشنواره مدهامّتان به این صورت است که به ترتیب در سطح کانون‌ها، شهرستان ها، استان ها و سرانجام در مرحله کشوری برگزار شود، یعنی مسابقات مدهامّتان را ابتدا میان اعضای جوان و نوجوان یک مسجد برگزار کنیم، هرچند انجام این موضوع به دلیل کمبود اعتبارات مالی، فعلا ممکن نیست.

 

برگزاری مسابقات قرآنی روستایی در هرمزگان

وی با بیان اینکه نخستین دوره مسابقات قرآنی ویژه روستاییان، سال گذشته در روستای «روتان سیریک» هرمزگان برگزار شد، گفت: دومین دوره این مسابقات نیز، بهمن‌ماه سال جاری با حضور نمایندگان تمام استان‌ها در همان روستا برگزار می‌شود، ضمنا برگزیدگان روستایی استا‌ن‌ها در مسابقات ویژه روستاییان شرکت می‌کنند.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به برگزاری یازدهمین جشنواره قرآنی مدهامّتان در رشته‌های قرائت، حفظ (20 جزء و کل) و ترتیل قرآن،  اذان و تفسیر قرآن ویژه ائمه جماعات، ادامه داد: تمام این رشته‌ها در مراحل استانی و کشوری برگزار می‌شوند اما رشته‌های مفاهیم و صحت قرائت حمد و سوره و اذکار نماز صرفا به صورت استانی برگزار می‌شوند.

 

طاهریان گفت: مسابقه رشته‌های مفاهیم و نهج‌البلاغه با موضوع امر به معروف و نهی از منکر نیز هم به صورت اینترنتی  و هم حضوری، 12 آذر برگزار شد.

 

کاهش تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره مدهامّتان

وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار ثبت‌نام جشنواره مدهامّتان به صورت اینترنتی برگزار شد و به همین دلیل اندکی آمار شرکت‌کنندگان در آن کاهش یافت، افزود: در مجموع حدود 20 هزار نفر در این دوره از این جشنواره ثبت‌نام کردند، البته آمار تعداد شرکت کنندگان در برخی رشته‌ها مانند صحت قرائت حمد و سوره و اذکار نماز بسیار بالا است.

 

معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بیان کرد: در حالی که سال‌های گذشته از هر استان، یک نفر در رشته تفسیر شرکت می‌کرد، امسال به استان‌ها اجازه حضور 2 تا 3 برابر ظرفیت داده شده است که دلیل آن، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه تفسیر قرآن با محوریت اقتصاد مقاومتی بوده است.

 

وی ادامه داد: منبع رشته تفسیر قرآن، جلدهای 17 تا 21 تفسیر همراه و جلد 2 قاموس القرآن است.

 

شرکت تمام مسابقه دهندگان در آزمون مفاهیم قرآن

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه منبع آزمون مفاهیم قرآن ، درس‌های 290 تا 295 شامل سوره‌های «نبأ» تا «اعلی» است، گفت: این آزمون 10 نمره ارزیابی نهایی شرکت کنندگان در مرحله پایانی یازدهمین جشنواره مدهامّتان را دارد و تمامی آنان که 300 تا 350 نفر را شامل می شوند باید در این آزمون شرکت کنند.

 

طاهریان با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، خاطرنشان کرد: مسابقات قرآنی مدهامّتان، سال آینده در مشهد برگزار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه آرزوی ما، بین‌المللی‌شدن جشنواره قرآنی مدهامّتان است و امیدواریم روزی «مسابقات قرآنی جوانان مساجد جهان اسلام» را برگزار کنیم، اضافه کرد: مذاکراتی با مجمع جهانی اهل بیت (ع)، جامعه المصطفی العالمیه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای بین‌المللی شدن این جشنواره داشته‌ایم و امیدواریم سال 2017 این جشنواره دست‌کم با حضور بخشی از فعالان مسجدی جهان اسلام برگزار شود تا بر اساس پیش بینی هایی که انجام داده ایم بتوانیم در 5 سال آینده آن را در سطحی بین‌المللی، برگزار کنیم.

کد مطلب: 58708| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۱ ۱۳:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 20, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.