پاسخ عراق به ادعای عربستان درباره سردار سلیمانی

شعر و موسیقی - فرازنیوز: وزیر خارجه عربستان مدعی شد که سردار قاسم سلیمانی فرماندهی الحشد الشعبی را بر عهده دارد اما در پاسخ به این ادعا وزیر خارجه عراق تاکید کرد که قاسم سلیمانی فقط یک مستشار است و نقشش از دادن مشورت به نیروهای مسلح فراتر نمی‌رود.
کد مطلب: 58850| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۷ ۱۳:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
پاسخ عراق به ادعای عربستان درباره سردار سلیمانی

به گزارش ایسنا به نقل از الشرق، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان طی یک کنفرانس  مطبوعاتی با همتای اردنی‌اش ناصر جده در شهر الریاض مدعی شد: هماهنگی‌هایی بین کشور عربستان و اردن در رابطه با اوضاع موجود در سوریه و مساله فلسطین و همچنین مبارزه با تروریست‌ها وجود دارد.

وی در ادامه مدعی شد: ما از کشور اردن در مبارزه با تروریست ها و نابودی منابع پشتیبانی مالی آن‌ها حمایت  خواهیم کرد. از طرفی دیگر، ناصرجوده، وزیر خارجه اردن گفت: بین دیدگاه ‌های عربستان و اردن در رابطه با مسائل منطقه و همکاری های امنیتی تطابق وجود دارد و  با کل قوا با تروریست‌ها مقابله خواهیم کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، در رابطه با اوضاع موجود در عراق گفت: اگر بخواهیم کشور عراق به یک کشور متحد تبدیل شود باید نیروهای الحشد الشعبی را از بین ببریم.

وی در ادامه مدعی شد: نیروهای الحشد الشعبی شبه نظامی هستند و افسران ایرانی که در راس آن‌ها سردار قاسم سلیمانی قرار دارد، آن‌ها را رهبری می‌کنند.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات ایران هموراه تاکید کرده‌اند که حضور نیروهای مستشاری ایران در عراق به خواست و دعوت حکومت و دولت منتخب مردمی عراق بوده که این دولت با انتخابات آزاد به روی کار آمده است.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز در گفت‌وگو با الاهرام مصر پیرامون اینکه سوال‌هایی مبنی بر نقش سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در نبرد آزادسازی موصل و دیدار وزیر خارجه عراق با وی مطرح است، تاکید کرد: دوست دارم در این زمینه تاکید کنم که بسیج مردمی بخشی از نیروهای مسلح عراق است و رهبری آن بر عهده حیدر العبادی، نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است اما در مورد سردار قاسم سلیمانی باید بگویم که وی فقط یک مستشار است و نقشش از دادن مشورت به نیروهای مسلح فراتر نمی‌رود و بیشتر از این نیست و من اینجا این سوال را می‌پرسم که چرا این همه حساسیت نسبت به یک مستشار ایرانی وجود دارد در حالی که در عراق ده‌ها مستشار از ایالت متحده، انگلیس، کانادا و کشورهای دیگر هستند. به همین دلیل کمک گرفتن از مستشاران در عراق مساله محرمانه نیست و ما از مستشاران در زمینه خاصی کمک می‌گیریم و کاملا مقوله مداخله آنها در امور داخلی‌مان را که یک مساله دیگری می‌شود، رد می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به اینکه آیا عراق نیازمند دیدار سه جانبه‌ای میان روسیه، ترکیه و ایران است همانند آنچه که اخیراً در مورد سوریه صورت گرفت، گفت: زمانی که نیازی برای هماهنگی در سطح اطلاعاتی و امنیتی وجود داشته باشد ما در درخواست برای چنین دیداری تردیدی به خود راه نمی‌دهیم چراکه دشمنی وجود دارد که ما با آن رودررو هستیم که اصرار داریم نبرد با این دشمن را فیصله دهیم.

کد مطلب: 58850| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۷ ۱۳:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 18, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.