دستگیری ضارب سکه‌های تقلبی

ایران - فروشنده سکه‌های تمام‌بهار آزادی مردی بود که با نقشه‌ای حساب‌شده و تجهیزات قوی، سکه‌های تقلبی تهیه می‌کرد. این مرد سکه‌های تقلبی را آن‌قدر ماهرانه ضرب می‌کرد که توانست با همدستی دوستش، آنها را به صرافی‌های مطرح کشور بفروشد. پس از دستگیری این دو کلاهبردار، صرافی‌های معتبر زیادی شکایت خود را در پلیس پایتخت مطرح کردند.
کد مطلب: 58946| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۰:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
دستگیری ضارب سکه‌های تقلبی

به گزارش شهروند، روز ١٤ آذر امسال بود که نخستین مالک یک صرافی در صادقیه با شکایت خود این پرونده را پیش روی ماموران پلیس پایتخت قرار داد. این مرد در آن روز به کلانتری ١٣٤ شهرک قدس رفت و به ماموران اعلام کرد که فردی ده‌ها سکه تقلبی طلای تمام‌بهار آزادی به او فروخته و متواری شده است.

پس از اعلام این شکایت بود که پرونده‌ای با موضوع «بدل‌اندازی به شیوه ضرب سکه تقلبی» در این رابطه تشکیل شد و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ٣٦ تهران، برای رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

شاکی پرونده پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «از چند وقت پیش با مردی به نام مهدی آشنا شدم. او در چندین نوبت به صرافی من در منطقه صادقیه آمد و سکه‌های تمام‌بهار آزادی خود را به من فروخت. هربار چندین سکه طلا برایم می‌آورد و در این مدت مجموعا ٣٩ سکه تمام‌بهار آزادی وکیوم‌شده در بسته‌بندی‌های متعلق به صرافی‌های معتبر تهران و کشور، از سوی این شخص به من فروخته شد.»

شاکی پرونده درباره نحوه اطلاع از تقلبی بودن سکه‌ها گفت: «بعد از خرید این سکه‌ها، برای فروش آنها به صرافی یکی از همکاران رفتم. به پیشنهاد او اقدام به باز کردن وکیوم تعدادی از سکه‌ها کردم و در آن‌جا متوجه شدم که همه سکه‌ها تقلبی است.»

با آغاز رسیدگی به پرونده، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی با بهره‌گیری از بانک مجرمان سابقه‌دار موفق به شناسایی «مهدی» متولد ١٣٤٦ به‌عنوان یکی از مجرمان سابقه‌دار شدند که پیش از این بارها به اتهام کلاهبرداری و ضرب و جرح عمدی، دستگیر و روانه زندان شده بود.

با بهره‌گیری از اطلاعات به‌دست آمده از سوابق متهم، کارآگاهان اقدام به شناسایی مخفیگاه «مهدی» در منطقه مرزداران کردند. در مراجعه به این محل و انجام تحقیقات پلیسی اطلاع پیدا کردند که «مهدی» از این مکان جابه‌جا شده و هیچ‌گونه رد و نشان مشخصی نیز از خود به جای نگذاشته است. در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان موفق به شناسایی یک خودرو سواری MVM  نقره‌ای‌رنگ متعلق به مهدی شدند که بلافاصله دستور توقیف خودرو و دستگیری سرنشینان آن در سیستم جامع پلیس ثبت شد.

روز ٢٩ آذرماه ماموران گشت آشکار پلیس آگاهی تهران در منطقه جنت‌آباد موفق به شناسایی خودرو سواری MVM متعلق به «مهدی» شدند و با بررسی سوابق خودرو، اقدام به توقیف خودرو و دستگیری سرنشین آن کردند.

با انتقال راننده خودرو توقیفی به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران، «مهدی» شناسایی شد و در همان تحقیقات اولیه و پس از مواجهه حضوری با شاکی پرونده، به فروش سکه‌های تقلبی به شاکی و اطلاع داشتن از تقلبی بودن همه سکه‌های فروخته‌شده، اعتراف کرد.

«مهدی» در اعترافاتش به ماموران گفت: «سکه‌های تقلبی را از مردی به نام کامران در محدوده خیابان کریم‌خان تحویل می‌گرفتم و در ازای فروش هر سکه طلای تقلبی طرح تمام بهار‌آزادی، مبلغ ٤٠٠‌هزار تومان را برای خودم برمی‌داشتم. بقیه پول به دست آمده از فروش هر سکه را به کامران تحویل می‌دادم.»

در ادامه و با شناسایی محل فعالیت و تردد کامران در خیابان کریم‌خان، این مرد به هویت واقعی «محمد» ٥١ساله شناسایی، دستگیر و در همان بازرسی اولیه از وی یک سکه طلای تقلبی طرح تمام‌بهار آزادی کشف شد.

در ادامه و با شناسایی محل فعالیت «محمد» در پشت بام یک مجتمع تجاری در محدوده خیابان کریم‌خان، کارآگاهان موفق به شناسایی کارگاه ضرب سکه‌های تقلبی با استفاده از برند صرافی‌های معتبر کشور و تهران از سوی متهم اصلی پرونده یعنی محمد شدند.

سرهنگ سعدالله گزافی، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران، درباره این پرونده گفت: «در ادامه رسیدگی به این پرونده، همه تجهیزات مورد استفاده در ضرب سکه‌های تقلبی و همچنین بسته‌بندی آنها توقیف و همه این تجهیزات به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران منتقل شد.»

رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران با اعلام خبر طرح شکایت رسمی اتحادیه فروشندگان و تولید‌کنندگان طلا، جواهرات و سکه تهران از متهم پرونده گفت: «علاوه بر طرح شکایت صورت‌گرفته از سوی اتحادیه مربوطه، مالکان چندین صرافی مطرح کشور نیز به‌عنوان شکات خصوصی اقدام به طرح شکایت از متهم اصلی پرونده کردند و درحال حاضر، متهمان با قرار بازداشت موقت روانه زندان شده‌اند و پرونده آنها نیز در شعبه سوم بازپرسی دادسرای ناحیه ٣٦ تهران درحال رسیدگی است.»

کد مطلب: 58946| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۰:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 18, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.