تشدید عملیات برای یافتن مظنون اصلی

انتشار اولین تصویر از مهاجم حمله مرگبار استانبول

تحولات جهانی - پلیس ترکیه به عنوان بخشی از عملیات جستجو برای یافتن مهاجمی که ۳۹ نفر را در یک کلوب شبانه کشت در چند یورش جداگانه ۱۲ نفر را در استانبول دستگیر کرده است.
کد مطلب: 58958| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۳:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
 انتشار اولین تصویر از مهاجم حمله مرگبار استانبول

به گزارش بی بی سی، نومان کورتولموس معاون نخست وزیر ترکیه گفت مقام ها اثر انگشت و مشخصه های اولیه مظنون را یافته اند و قول شناسایی "سریع" او را داد.

در زمان حمله به کلوب رینا در ساعات نخست یکشنبه حدود ۶۰۰ نفر در آن بودند.

گروه داعش، مسئولیت آن حمله را به عهده گرفته است.

انتشار اولین تصویر از مهاجم حمله مرگبار استانبولعکس های پلیس ترکیه از مظنون

کورتولموس به خبرنگاران گفت: "اطلاعاتی درباره اثر انگشت و مشخصات ظاهری اولیه این تروریست به دست آمده است."

او افزود: "قدم بعدی تلاش برای شناسایی او در سریع ترین زمان ممکن خواهد بود. امیدواریم نه فقط این تروریست بلکه تماس ها و کسانی که در داخل و خارج کلوب به او کمک کردند را پیدا کنیم."

پیشتر بازداشت هشت نفر گزارش شده بود که بعدا ۴ نفر دیگر دستگیر شدند اما مظنون در میان آنها نبود.

پلیس ترکیه همچنین تصاویر تازه ای که گفته شد متعلق به مظنون است را منتشر کرد اما زمان و محل گرفته شدن این عکس ها را اعلام نکرد.

رسانه های ترکیه هم ویدئویی که ادعا می شود از مظنون در تاریخ و محلی نامشخص است را منتشر کردند. در این ویدئو مظنون مدارکی را تحویل یک مقام که پشت یک گیشه نشسته می دهد.

رسانه های ترکیه به نقل از منابع آگاه پلیس گزارش دادند که مظنون شاید اهل ازبکستان یا قزاقستان بوده باشد.

پلیس در این مورد تحقیق می کند که آیا مظنون عضو یک هسته داعش است که به خاطر حمله ماه ژوئن به فرودگاه آتاتورک در استانبول مقصر شناخته شد.

کورتولموس گفت حمله به این کلوب "پیامی" علیه عملیات ترکیه در سوریه است اما موثر نخواهد بود.

ترکیه در ماه اوت یک عملیات نظامی با هدف عقب راندن داعش و نیروهای کردی از نزدیکی مرزهایش را شروع کرد که بعضی از شدیدترین درگیری ها در این عملیات در اطراف شهر کوچک الباب روی داده است.

در بیانیه داعش در مورد این حمله آمده است که یکی از "سربازان شجاع خلافت اسلامی" به یکی از مشهورترین کلوبهای شبانه حمله کرده "که مسیحیان مرتد در آن جشن می‌گیرند".

این گروه ترکیه را متهم به ریختن خون مسلمانان "با حملات هوایی و خمپاره ای" در سوریه کرد.

براساس گزارش رسانه‌های ترکیه حمله که در حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد اول ژانویه ۲۰۱۷ به وقت محلی (۲۲:۳۰ به وقت گرینویچ) رخ داد، حدود ۷ دقیقه طول کشید.

براساس جزئیات تازه از این حادثه، مهاجم با تاکسی به محل این کلوب شبانه رفت و سپس آنچه که به نظر می‌رسد سلاحی خودکار بوده باشد را از صندوق عقب ماشین بیرون آورده و اقدام به حمله کرد. او با کشتن دو نفر در مقابل در ورودی این کلوب شبانه به داخل رفته و حاضران را به رگبار بست.

گفته شده است که او حدود ۱۸۰ گلوله شلیک کرده و سپس با استفاده از هرج و مرج پس از حمله، موفق شده با رها کردن اسلحه خود از مهلکه فرار کند.

در همین حال، بن‌علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه، تاکید کرده است که برخلاف گزارش‌ها اولیه، مهاجم لباس پاپا نوئل بر تن نداشته است. موضوعی که در تصاویر ویدئویی منتشر شده از مهاجم هم مشهود است.

 

انتشار اولین تصویر از مهاجم حمله مرگبار استانبول

انتقال پیکر قربانیان
درهمین حال پیکر قربانیان اهل ترکیه روز دوشنبه به خاک سپرده شد.

در این حمله ۳۹ نفر جان خود را از دست دادند که ۲۵ نفر اتباع کشورهای دیگر نظیر روسیه، آمریکا و لبنان بودند.

همزمان، یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی لبنان پیکر سه شهروند این کشور را که در این تیراندازی کشته شدند، به بیروت بازگرداند. مجروحان این حملۀ تروریستی نیز از سوی سعید حریری، نخست وزیر لبنان مورد استقبال قرار گرفتند.

در برلین نیز، طی مراسم گرامیداشت یاد قربانیان این حمله، دروازۀ براندنبورگ به پرچم ترکیه مزین شد. در این تیراندازی که در شب سال نوی میلادی رخ داد، دو شهروند آلمانی نیز کشته شده اند.

کد مطلب: 58958| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ ۱۳:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 18, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.