مستطيل شيشه اي تالار

ما گاو نیستیم!

بورس و اصل 44 - به نظر می رسد در شرایطی که اغلب اهالی بازار سرمایه، تحلیلگران و کارشناسان نسبت به عملکرد متولیان این بازار در خصوص مواردی همچون نگهداری شاخص کل بورس، توقف نمادها و معاملات اوراق بدهی در بازار سهام انتقاد و اعتراض می کنند اما مقامات مسئول در سازمان بورس عملکرد خلاف خواسته سهامداران از خود به نمایش می گذارند.
کد مطلب: 58982| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۶:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
ما گاو نیستیم!

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 95.10.15 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 2 واحد افزایش به رقم 56030 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 33 واحد افزایش عدد 168328 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 2 واحد افزایش به رقم 27791 واحد رسيد.

همچنین در این روز "فولاد" با 39 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "وغدیر" با 11 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 5 واحدکاهش به رقم 845 واحد رسید.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 5184 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1523 میلیارد ریال رسید.

معاملات آخرین روز از هفته جاری همچون روزهای گذشته با روند منفی اغلب سهام شرکت ها در بازار سرمایه همراه شد و در حالی روند نزولی گریبان گیر اغلب گروه ها و نمادها شد که علیرغم فشار فروش سهام در بورس و افت ارزش سهام شرکت ها، اما شاخص کل بورس به واسطه معاملات بلوکی در نمادهای "فولاد"، "فخوز" و "فارس" حدود هفت واحد مثبت باقی ماند.

علاوه بر این، در شرایطی ارزش معاملات روز جاری بازار بورس حدود 518 میلیارد تومان محاسبه می شود که بخش عمده ای از این رقم یعنی حدود 400 میلیارد تومان به معاملات اوراق مشارکت شهرداری مشهد اختصاص دارد که البته معاملات روز جاری این اوراق ابطال شد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، به نظر می رسد در شرایطی که اغلب اهالی بازار سرمایه، تحلیلگران و کارشناسان نسبت به عملکرد متولیان این بازار در خصوص مواردی همچون نگهداری شاخص کل بورس، توقف نمادها و معاملات اوراق بدهی در بازار سهام انتقاد و اعتراض می کنند اما مقامات مسئول در سازمان بورس عملکرد خلاف خواسته سهامداران از خود به نمایش می گذارند و به نوعی می توان گفت با بی تفاوتی و لج بازی نسبت به آنچه که افرادی از دل بازار سرمایه خواستار آن هستند شرایطی را در بورس ایجاد کرده اند که به طور قطع تبعات منفی آن در ابعاد مختلف نمایان خواهد شد.

در این شرایط اما شاهد آن هسیتم که با گسترش سیل اعتراضات سهامداران در خصوص تخلفات صورت گرفته در معاملات برخی از نمادها همچون "آکنتور" یا "ورناح" مسائل و مشکلات بازار سرمایه به مراجع و دستگاه هایی کشانده شده که ارتباط چندانی با بازار سرمایه ندارند. از این رو بهتر به نظر می رسد تا مسئولان با کنار گذاشتن رویه فعلی مشکلات و چالش های بورس را درون خود سازمان بورس حل و فصل کنند و اجازه ندهند مشکلات بورس همچون تخلفات شرکت کنتورسازی ایران به مجلس شورای اسلامی یا سایر سازمان ها و نهادها کشانده شود. چرا که این مشکلات در درون سازمان بورس رخ داده و می بایست در همین مکان رفع گردد. در غیر این صورت سیستم نامنظمی در بازار سرمایه شکل خواهد گرفت که به موجب آن هر سهامداری بلافاصه پس از رشد یا افت سهام شرکتی اقدام به اعتراض می کند و گلایه های خود را به مکانی بجز سازمان بورس انتقال می دهد. بر این اساس بهتر به نظر می رسد تا متولیان بازار سرمایه با توجه کردن به خواسته ها و انتقادهای اغلب اهالی بازار فاصله ای که میان آنها ایجاد شده را کمتر کنند و به موجب آن روندی منطقی در بورس شکل بگیرد.

بر اساس این گزارش امروز یعنی 15 دی ماه، روز به یاد ماندنی برای اهالی بازار سرمایه است، روزی که در سال 92 خاطره تلخی را برای آن ها رقم زد. آنچنان که درست زمانی که سهامداران سرمست و شاد از روند صعودی بورس سرمایه گذاری می کردند اما به یکباره بواسطه برخی از تصمیمات خلق الساعه متولیان بازار سرمایه و نمایندگان مجلس همچون افزایش چند برابری نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی روند نزولی در بازار سرمایه شکل گرفت که هر روز معامله گران و تحلیلگران این روند نزولی را اصلاح بازار بر می شمردند، غافل از آنکه این روند اصلاحی به مدت چهار سال به طول می انجامد و از سال 92 تاکنون ادامه دارد.

در مقابل اما، 15 دی ماه سال 94 خاطره خوشی را در ذهن اهالی بازار بوجود آورده که البته چندان تداوم نداشت. چرا که 15 دی ماه سال گذشته روند صعودی مقطعی به واسطه افزایش تقاضا در گروه خودرو و رشد قیمتی آنها ناشی از توسعه همکاری های مشترک آنها با خودروسازان خارجی شکل گرفت که اگرچه این روند صعودی کلیت بازار سرمایه در مسیر رونق و رشد قرار داد و برای مدتی مرهمی بر دل سهامداران بود اما روند رو به رشد بورس در سال گذشته به همان سه ماهه پایانی سال ختم شد و با شروع سال 95 بار دیگر روند منفی بر کلیت بازار حاکم شد. از این رو خاطره تلخ دوران رکود و نزول در بازار سرمایه آنچنان قابل توجه و عمیق است که خیلی زود خاطره خوش روند مثبت سه ماهه پایانی سال گذشته را در ذهن سهامداران کمرنگ کرد.

بر اساس اطلاعات موجود، در این مدت یعنی از 15 دی سال 92 تا 15 دی ماه جاری شاخص کل بورس از بالاترین مقدار خود در 15 دی ماه 92 یعنی 89 هزار واحدی به انتهای مدار 78 هزار واحدی رسید و حدود 11 هزار واحد کاهش یافت. در این مدت پایین ترین رقمی که نماگر بازار سرمایه به خود دید 61 هزار واحدی بود که در 12 مهر ماه سال 94 به ثبت رسیده است.

بر این اساس در شرایطی که سهامداران در روزهای طلایی و شکوفایی بورس هر روز به تحلیل و بررسی ارزندگی سهام شرکت ها می پرداختند و برای قرار گرفتن در صف تقاضا برای خرید سهام تقلا می کردند، اما امروز روند نزولی در بازار سرمایه شکل گرفته که نه تنها از صف خرید در نمادها خبری نیست بلکه رخوت و سکونی در بازار سهام حاکمیت می کند که در اغلب نمادها فشار فروش سهام برتری می کند.

بر اساس این گزارش، روند فعلی بازار سرمایه مفاهیم بازار گاوی و خرسی را در ذهن اهالی تالار شیشه ای تداعی می کند. همواره در بازار سرمایه مفاهیمی همچون بازار گاوی و خرسی در توصیف وضعیت کلی بازار شنیده شده است. بطوریکه هنگامی که بازار روند صعودی و رو به رشدی به خود گرفته، گفته می شود که بازار گاوی است و بر عکس اگر روند معاملات در مسیر نزولی باشد و رکود بر آن حاکم گردد گفته می شود که بازار خرسی است. این در حالی است که روند فعلی بازار سرمایه مدت هاست که روند نزولی متداومی را سپری می کند که هیچ مقام مسئولی در فکر راهکارهای خروج آن از رکود نیست.

خواسته اهالی بازار سرمایه این نیست که روند معاملات در مسیر صعودی طلق باشد. چرا که اهالی تالار خواهان بازار گاوی نیستند، سهامداران معتقدند که بازار سرمایه نیز پس از تجربه روند صعودی نیاز به اصلاح و استراحت دارد و می بایست روند منطقی را سپری کند. این در حالی است که شرایط فعلی حاکم بر بورس منطقی به نظر نمی رسد، بلوک زنی در نمادهای اثر گذار جهت نگهداری شاخص کل در محدوده ای مثبت و انجام معاملات اوراق بدهی با حجم بالا در جریان معاملات روزانه بورس درست و منطقی تلقی نمی شود.

اگرچه در بازار سرمایه و اقتصاد کشورمان برخی از رویدادها و اتفاق ها از اختیار وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس خارج است اما این مقامات می توانند اقدامات و برنامه هایی را در این بازار به اجرا در آورند که بورس را از وضعیت رکودی فعلی برهاند. بر این اساس، چه خوب است که مقامات مسئول و متولیان بازار سرمایه هر آنچه که در توان دارند و هر اقدامی که می توانند انجام دهند تا بازار سرمایه از رکود فعلی خارج شود.

بار دیگر به متولیان بازار سرمایه گوشزد و یادآوری می کنیم که اهالی تالار شیشه ای خواستار بازارگاوی و سراسر سبز در تمام روزهای معاملاتی نیستند، بلکه سهامداران می خواهند تا روند منطقی در بورس ایجاد شود و از انجام برخی از برنامه های نابخردانه و ناکارآمد جلوگیری شود، از این رو، اهالی بازار سرمایه نمی خواهند تا گاو باشند، اما از خرس بودن نیز خسته شده اند!

کلید واژه ها: بازار سرمایه بورس گاو خرس
کد مطلب: 58982| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۱۶:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶  ,   September 24, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.