بندپی گفت:

رشد 35 درصدی سقط جنین در ایران

اجتماعی - فرازنیوز: رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اعلام افزایش سقط‌های جنین قانونی در کشور به مسئله جمع‌آوری کودکان خیابانی از سوی شهرداری پرداخت.
کد مطلب: 59830| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۴ ۱۵:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
 رشد 35 درصدی سقط جنین در ایران

به گزارش ایکنا؛ انوشیروان محسنی‌بندپی، رئیس سازمان بهزیستی در حاشیه دیدار با نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش سقط‌های قانونی در طول امسال نسبت به سال ۹۴ اظهار کرد: این سقط‌ها ۳۵ درصد رشد داشته که به منظور جلوگیری از معلول‌زایی صورت گرفته است؛ سال گذشته به ۱۳۵۰ مورد سقط در سال رسیدیم و در ۹ ماهه امسال بیش از هزار و ۴۰۰ سقط قانونی داشتیم که این موضوع باعث شده جان مادر و نوزاد کمتر تهدید شود. این سقط‌ها با توجه تأییدیه‌های شرعی و اظهارنظر پزشکی قانونی صورت گرفته است.

بندپی با بیان اینکه افزایش مهارت‌های زندگی و فرزندپروری از اهداف سال آینده این سازمان است، عنوان کرد: سامانه ثبت الکترونیکی طلاق در خراسان رضوی راه‌اندازی شده تا افراد قبل از ورود به دادگاه و ثبت درخواست بتوانند از خدمات آموزشی، روانشناسی، و مددکاری استفاده کنند. این سامانه در ۱۱ استان کشور قرار است راه‌اندازی شود.

وی همچنین از توسعه اورژانس اجتماعی در ۱۴۰ شهر بالای ۱۵۰ هزار نفر خبر داد و عنوان کرد: هدف‌گذاری تا پایان برنامه ششم پوشش غربالگری شنوایی، چشم و غیره است که به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید.

معاون وزیر رفاه اعلام کرد: از امسال عیدی مددجویان تحت پوشش بهزیستی به صورت مستقیم از سوی وزارت رفاه پرداخت می‌شود.

‌بندپی همچنین در مورد بسته امنیت غذایی این سازمان برای مددجویان تحت پوشش عنوان کرد: هیچ کدام از مددجویان سازمان بهزیستی که در لیست‌ بوده‌اند حذف نشده است. در حال حاضر بخشی از بسته امنیت غذایی توزیع شده و ما به سامانه وزارت رفاه تمامی مددجویان تحت پوشش خود را که ۵۱۰ هزار خانوار هستند معرفی کرده‌ایم.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از اجرای پایلوت دادگاه درمان‌مدار برای معتادان ماده ۱۶ در ۵ استان کشور خبر داد و تصریح کرد: قرار است ۵ استان استان‌های قزوین، البرز، سیستان و بلوچستان، تهران و گیلان به صورت پایلوت از طریق دادگاه درمان‌مدار تحت پوشش قرار گیرند. معتادان در این برنامه مجرم تلقی نمی‌شوند بلکه حرفه‌آموزی در کنار تیمی از مددکار اجتماعی، روانشناس و غیره قرار می‌گیرد.

وی افزود: حدود ۱۰۰ نفر از معتادان به صورت پایلوت در این برنامه خواهند بود. مشکلی برای تامین اعتبار نداریم و قوه قضائیه از نظر قضایی و حقوقی به جمع‌بندی لازم رسیده است.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین در پاسخ به پرسش ایکنا کشور در مورد جمع‌آوری کودکان خیابانی اظهار کرد و خلأ‌های قانونی حق والدین برای بازپس‌گیری این کودکان اعلام کرد: این که والدین حق پس گرفتن این کودکان را دارند یا خیر باید مشکلات خانواده‌هایشان بررسی شود. به همین منظور تیم مددکاری فعال شده تا اگر مشکلات مالی دارند برطرف شود. اما اگر این کودکان مورد سوءاستفاده دیگر قرار می‌گیرند با کمک قوه قضائیه در حال بررسی این هستیم که آیا پس از ۳ بار گرفتن و بازگشت این کودکان به خیابان، آیا حضانت از این خانواده‌ها سلب می‌شود یا خیر؟

کد مطلب: 59830| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۴ ۱۵:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶  ,   August 23, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.