بحران سالمندی ۱۵ سال دیگر گریبانگیر جامعه می شود

آسیب های اجتماعی - فرازنیوز: معاون امور مشارکت‌های آسایشگاه‌ کهریزک: آمارها نشان می‌دهد در حال رسیدن به سالمندی هستیم و طبق بررسی‌ها، در سال ۱۴۱۰ با بحران سالمندی روبه‌رو می‌شویم به بیان دیگر ۱۵ سال فرصت داریم و اگر برنامه‌ریزی مناسب نکنیم، با چالش روبرو می‌شویم.
کد مطلب: 59956| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۱۵:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
بحران سالمندی ۱۵ سال دیگر گریبانگیر جامعه می شود

به گزارش "فرازنیوز" نادر مرادی معاون امور مشارکت‌های آسایشگاه‌ خیریه کهریزک در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان آنکه کهریزک در سال 51 توسط شادروان حکیم‌زاده بنیان گذاشته شده و به صورت هیأت‌مدیره، خیریه و غیرانتفاعی اداره می‌شود. گفت: در این آسایشگاه 1750 معلول و سالمند در واحد تهران بستری هستند و 800 سالمند، معلول و کودک معلول نیز در واحد البرز نگهداری می‌شوند.

 

وی با بیان آنکه علاوه بر بستری ثابت این مددجویان، تیم‌های تخصصی ازسوی آسایشگاه به منازل سالمندان و معلولان مراجعه می‌کنند گفت: برخی خدمات روزانه نیز در واحد البرز آسایشگاه ارائه می‌شود.

مرادی هم چنین ضمن بیان اینکه به دنبال ایجاد مراکز روزانه سالمندان در پارک‌ها هستیم، گفت: در واحد کرج نیاز به کمک‌هایی داریم که بخش‌های نیمه‌تمام را تجهیز کنیم.

 

معاون امور مشارکت‌های آسایشگاه‌ کهریزک گفت: مهمتر از اینکه به کمک مردم نیاز داشته باشیم، باید نیاز فردای جامعه را که رسیدگی به سالمندان است مدنظر قرار دهیم، چون آمارها نشان می‌دهد در حال رسیدبه به جامعه سالمندی هستیم و طبق بررسی‌ها، در سال 1410 با بحران سالمندی روبه‌رو می‌شویم به بیان دیگر 15 سال فرصت داریم و اگر برنامه‌ریزی مناسب نکنیم، با چالش روبرو می‌شویم.

 

وی با تاکید برآنکه ما به دنبال سالمند شاد، سالم، مستقل و امیدواریم گفت: به همین دلیل شاید در برنامه خندوانه موضوع سالمند شاد را مطرح می‌کنیم و اگر از این فرصت‌ها استفاده نکنیم در آینده با قشر عظیمی از سالمند روبرو می‌شویم که بی‌پناه خواهند بود.

معاون آسایشگاه کهریزیک در عین حال تاکید کرد: فرهنگ احترام به سالمند در جامعه رو به کمرنگ شدن است که باید احیا شود.

 

مرادی در ادامه با بیان آنکه پنج گروه سالمندی در آسایشگاه کهریزک نگهداری می‌شود، گفت:‌ افراد بی‌بضاعتی که کسی نیست از آنها نگهداری کند، سالمندانی که در منازل هستند و آسایشگاه به کمک آنها می‌رود، سالمندانی که از مراکز روزانه استفاده می‌کنند، نیکوکارانی که حدود 300 نفرند و ملک‌شان را اهداء می‌کند و بعد از فوت، خانه آنها به کهریزک اهداء می‌شود و سالمندان نیکوکاری که در سوئیت‌های محمدشهر کرج زندگی می‌کنند، از جمله جامعه هدف ماست.

 

معاون امور مشارکت‌های آسایشگاه‌ کهریزک ادامه داد: هزینه هر مددجو در سال 2 میلیون و 500 هزار تومان است، ما 2500 مددجو را تحت پوشش داریم که هزینه امسال آسایشگاه 75 میلیارد تومان شده است.

 

وی گفت: از مردم قدردانی می‌کنیم، چرا که حتی اگر مشکل‌شان بیشتر شده، اما کمک‌های نقدی و غیرنقدی آنها به کهریزک کم نشده است، به طوری که در پنج سال گذشته، درآمدها و میزان هزینه‌های آسایشگاه نشانگر رشد تصاعدی درآمدهای کهریزک است.

 

مرادی تصریح کرد: در سال 90، 28 میلیارد تومان درآمد و 25 میلیارد تومان هزینه شده، در سال 91، 40 میلیارد درآمد و 29 میلیارد هزینه، درسال 92، 52 میلیارد درآمد، 37 میلیارد هزینه، در سال 93، 64 میلیارد درآمد و 50 میلیارد هزینه شده و در سال 94، 74 میلیارد تومان درآمد و 63 میلیارد تومان هزینه آسایشگاه شده است.

 

وی در ادامه گفت: از میزان درآمد سال 94 کهریزک، 28 درصد مربوط به کمک‌های نقدی، 12 درصد کمک‌های غیرنقدی، 14 درصد از سوی بهزیستی و کمیته امداد، 3 درصد از مددجویان، 2 درصد از اجناس دست دوم مردمی، 4 درصد مراکز درمانی، 7 درصد اقلام دیگر و 28 درصد املاک اهدایی به آسایشگاه بوده است.

معاون امور مشارکت‌های آسایشگاه‌ کهریزک ادامه داد: هزینه هایی که در سال گذشته شده نیز 54 درصد هزینه پرداخت پرسنل، 37 درصد هزینه‌های عمرانی مثل تهیه مواد غذایی، مصرفی، لباس و ...، 5 درصد استهلاک و 4 درصد کمک به سایر مراکز خیریه بوده است.

 

مرادی در خاتمه با بیان اینکه کمک‌های غیرنقدی بیشتری نیاز آسایشگاه است اظهار کرد: آسایشگاه در نقدینگی همیشه مشکل داشته است به عنوان مثال در پرداخت حقوق، بیمه و پرداخت قبوض که یکباره افزایش یافته ، بدهی زیادی داریم و نیازمند کمک هستیم. دولت فقط 14 درصد بودجه ما را پرداخت می‌کند و ما برای پرداخت این هزینه‌ها مخصوصاً پرداخت قبوض نیاز به تسهیلات بیشتری داریم. این کمک‌های دولت حدود 12 میلیارد تومان می‌شود.


 

کد مطلب: 59956| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۱۵:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 19, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.