در موزه علوم وفناوری برگزارشد؛

اولین نشست خبری موزه علوم وفناوری در سال 96 برگزار شد

تازه های علمی - فرازنیوز: نشست خبری سالانه موزه علوم وفناوری، با محوریت بررسی عملکرد یک ساله موزه وبا حضور رئیس موزه علوم و فناوری ودبیران جشنواره علم برای همه وهمایش سار،روز دوشنبه 23مرداد ماه در موزه علوم وفناوری برگزار شد.
کد مطلب: 60136| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۳ ۱۶:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
اولین نشست خبری موزه علوم وفناوری در سال 96 برگزار شد

به گزارش "فرازنیوز" دکتر سیف الله جلیلی، رئیس موزه علوم وفناوری، گزارشی از عملکرد یک ساله موزه از جمله فعالیت های موزه در جهت علاقه مند کردن مردم به علم وفناوری گفت: از سال 1384 که موزه علوم وفناوری تاسیس شد، این موزه برنامه های متنوعی را در جهت ایجاد ارتباط میان عامه جامعه وعلم انجام  داده است.

 

ایشان خاطر نشان کرد: باید بگویم موزه علوم وفناوری چندسال پیاپی به عنوان موزه برتر معرفی شد.بهترین اتفاقی که برای ما در سال 95 افتاد،اضافه شدن صفت ملی به اسم موزه ما بود، یعنی موزه ملی علوم وفناوری.

دکتر جلیلی در ادامه سخنان خود به برخی مشکلات ومحدودیت های موزه نیز اشاره کرد وگفت: مکان موزه علوم بسیار قدیمی و جز بناهای تاریخی است. ما نمی توانیم به راحتی دستاورد های علمی را با توجه به محدودیت مکانی به نمایش بگذاریم.باید مکانی درخور موزه به آن اختصاص داده شود.

رئیس موزه علوم وفناوری از اتفاقات خوب هم خبر داد و افزود: البته باتوجه به این مشکلات، تفاهم نامه هایی میان شهرداری و وزارت علوم امضاء شده است که طبق آن بخشی از بوستان ولایت به زمین موزه ما اضافه شده است. همچنین ایشان خاطر نشان کرد:در سال گذشته بودجه عمرانی از سوی دولت به موزه تعلق گرفته است.و طبق این تفاهم نامه ها ما منتظر مجوز برای ادامه ساخت وساز ها هستیم.

ایشان درباره ارتباط با کشور های خارجی گفت:ما با کشور های آلمان وفرانسه تفاهم نامه هایی امضاء کرده ایم وخود من هم به زودی از موزه های معروف  وبه نام این کشور ها در زمینه علم وفناوری دیدن خواهم کرد.

 

رئیس موزه علوم درباره آمار بازدید موزه گفت:متاسفانه باید بگويم آمار ما در مقایسه با موزه های معروف دنیا وکشور های دیگر خیلی پایین است.اما آمار بازدید از موزه علوم وفناوری نسبت به سال های گذشته،سیر صعودی داشته است. این امید هست که بهتر هم بشود.

ایشان از خبر خوشی هم برای همه مردم دادو گفت: اگر خدا بخواهد وباتوجه به مجوزها وتفاهم نامه ها طی 5 سال آینده ساختمان جدید موزه علوم وفناوری ساخته خواهد شد.

دکتر جلیلی در پایان سخنان خود، سال 95را سال خوبی برای موه علوم وفناوری تلقی کرد و گفت:خداروشکر ما در سال 95 تغییرات بنیادین در موزه ایجاد کردیم از جمله تغییر چارت سازمانی وتغییر لوگو وآرم.  ایشان افزود: در پایان از شما خبرنگاران وصاحبان قلم می خواهم در گزارش های خود موزه علوم وفناوری را به همه اقشار جامعه معرفی کنید و در ایجاد انگیزه برای مردم در جهت فعالیت های علمی پویا باشید.

در ادامه دکتر زهرا اجاق،دبیر همایش درباره جشنواره «علم برای همه» گفت:با توجه به این که در کشور ما وجه زیادی به تاریخ وموزه نمی شود، این رسالت ماست که فضایی تعاملی برای خانواده ها و دانش آموزان واستادان علمی ایجاد کنیم.

 

ایشان خاطر نشان کرد: خدارا شكر موزه علوم ارتباط خوبی با آموزش وپرورش و دانشگاه ها دارد. اما امسال در این جشنواره سعی کردیم،نقش میانجی میان علم وجامعه را ایفا کنیم.دکتر اجاق با تاکید بر وابستگی علم وجامعه ونقش حیاتی هر دوی آن ها در پیشرفت جامعه گفت:اکنون باید بیش از پیش به برگزاری فستیوال ها وجشنواره های این چنینی توجه کنیم ما در این جهت اقداماتی نیز انجام داده ایم که برای جشنواره امسال به خارج از کشور هم فراخوان زده ایم وشرکت کنندگانی از خارج هم داشته ایم ودر داخل هم فراخوان زده ایم که تا 31 مرداد همه علاقه مندان آثار خود را ارسال کنند.

دکتر اجاق در پایان گفت: ما در این جشنواره سعی داریم،فضای تعاملی و بسیار ساده واسان برای مردم عادی واساتید علمی ایجاد کنیم تا مردم هم اهمیت علم وفعالیت های علمی را دریابند.

در بخش آخر نشست خبری نیز، دکتر آقابابایی،دبیر جشنواره «علم برای همه» درباره امور اجرایی این جشنواره توضیحاتی ارائه داد وگفت:امسال بخش های بسیار ویژه ای در جشنواره برای خانواده ها و کودکان در نظر گرفته ایم. همایش ما دارای  دو بخش رقابتی(ارسال آثار) و بخش نمایشگاهی(غیر رقابتی) است.

دکتر اجاق در ادامه افزود:طبق فراخوان جشنواره، خانواده ها می توانند آثار خود را تا 20 مهر ارسال کنند تا آثار برتر در سالن برج میلاد به نمایش گذاشته شود.

دبیر همایش خاطرنشان کرد: باتوجه به مصادف بودن زمان جشنواره با هفته علم،ما برنامه های زیادی را تهیه دیده ایم که مهمترین آن ها اهدای تندیس به خانواده هایی است که اثرشان برتر است.

 

علاوه براین دکتر آقابابایی افزود:ما بخش های ویژه ای مخصوص کودکان ترتیب داده ايم، مثل بخش شعر وداستان که امیدوارم این برنامه ها در ترغیب کودکان به فراگیری علم،موثر باشد. درپایان نشست خبری نیز سخنرانان به سوالات برخی  خبرنگاران وحضار پاسخ دادند.

کلید واژه ها: موزه علوم و فناوری
کد مطلب: 60136| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۳ ۱۶:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶  ,   August 23, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.