(عکس) نیش این ماهی اثری مثل هروئین دارد

اجتماعی - محققان دانشکده طب گرمسیری دانشگاه لیورپول و دانشگاه کوئینزلند موفق به رمزگشایی از گزش بی درد گونه‌ای ماهی مرجانی شده‌اند.
کد مطلب: 60206| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
(عکس) نیش این ماهی اثری مثل هروئین دارد

به گزارش «همشهری آنلاین»، اين ماهي كوچك كه از دندان‌هاي نيش بزرگي برخوردار است، در زمان گزيدن هيچ دردي ايجاد نمي‌كند و همين موضوع تا به امروز به معمايي بزرگ تبديل شده‌ بود.

 
 (عکس) نیش این ماهی اثری مثل هروئین دارد

اكنون محققان دريافته‌اند که ماهي بلني نيش‌دار، گونه‌اي رنگارنگ از ماهي‌هاي مرجاني گرمسيري از زهري برخوردار است كه داراي مواد شيميايي تسكين‌دهنده درد است. به گفته محققان اين كشف نمونه‌اي بي‌نظير از داروهايي است كه در دل طبيعت پنهان باقي مانده‌اند.

در شرايطي كه نيش‌هاي دردناك و زهرآگين در جهان زير آب امري رايج و عادي به شمار مي‌رود اما نيش اين ماهي كوچك هيچ دردي از خود به جا نمي‌گذارد و دانشمندان اكنون دريافته‌اند زهر اين ماهي اثري هروئين‌مانند از خود به جا مي‌گذارد.

زماني كه ماهي بلني مورد حمله قرار مي‌گيرد، نيش آغشته به مواد شبه مخدري خود را وارد بدن شكارچي كرده و باعث گيجي او مي‌شود و به اين شكل مي‌تواند به راحتي فرار كرده و به زندگي خود ادامه دهد.

با توجه به سير روزافزون تخريب صخره‌هاي مرجاني در اعماق اقيانوس‌ها به واسطه تغييرات اقليمي و فعاليت‌هاي انساني، محققان معتقدند از بين رفتن اين صخره‌ها به معني از بين رفتن اسرار ناشناخته پزشكي است كه تاكنون در اعماق دريا پنهان باقي مانده‌اند.
کد مطلب: 60206| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶  ,   February 17, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.