در صورت حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها :

تمام بیمه نامه ها 9 درصد ارزان می شود

بانک و بیمه - فرازنیوز: اگر شرکت‌های بیمه نخواهند به طور جدی نرخ فنی بیمه‌های درمان را اجرا کنند نرخ پایه در این رشته ها اعمال می شود.
کد مطلب: 60211| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۳:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
 تمام بیمه نامه ها 9 درصد ارزان می شود

به گزارش "فرازنیوز"  عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی روز سه شنبه 15 فروردین ماه 96 در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران در ابتدا گزارش از عملکرد یکساله بیمه مرکزی در سال گذشته و سپس به مهمترین برنامه های بیمه مرکزی در سال 96 اشاره  کرد و در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

رئیس کل بیمه مرکزی گفت:صنعت بیمه در سال گذشته موفقیت های خوبی را پشت سر گذاشت  هرچند که کم و کاستی هایی بود اما در کل صنعت بیمه جایگاه و رشد قابل توجه ای را در سال 95 تجربه کرد.

وی ادامه داد :با اعلام سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، بیمه هم می تواند فعال شود، البته ایجاد اشتغال در دنیا به سمتی پیش رفته که بخش خدمات فعال باشد؛ در عین حال هم اکنون 500 هزار نفر از جمعیت کشور از صنعت بیمه ارتزاق می کنند.

 

همتی افزود: با توجه به روش های جدید در فروش بیمه می توان روی استارتاپ های این بخش تمرکز کرد؛ این در حالی است که بیمه جزو خدمات مولد است که به رفاه و توسعه کمک می کند.

وی تصریح کرد: یکی از موارد تحقق فرمان مقام معظم رهبری توجه به صنعت بیمه است، البته در سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد که از جمله آن می توان به رشد 22 درصدی صنعت بیمه اشاره کرد و این رشد کمک کرد که ضریب نفوذ بیمه بالای 2 درصد تثبیت شود.

 

به گفته همتی، باید ضریب نفوذ را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم البته میانگین ضریب در منطقه منا 1.8 درصد است که ایران بالاتر از این میانگین است ولی باید خودمان  را با دنیا مقایسه کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ظرف دو ماه آینده آیین نامه های بیمه شخص ثالث نهایی و ابلاغ می شود به خصوص نرخ ها و جریمه ها اگر ابلاغ شود، به زودی اجرایی خواهد شدکه البته الحاقیه بیمه نیز منتفی شده است.

 

وی اظهار داشت: تاکید بر ذخیره گیری لازم برای خسارت معوق شخص ثالث، در قانون جدید در نظر گرفته شده است و اجازه ندادیم یک شرکت بیمه ای در صورت نیاز به ذخیره گیری، سود اعلام کند. البته این بحث نظارت مالی است و امید داریم انباشت خسارت معوق را نداشته باشیم.

 

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در سال های گذشته حداقل سرمایه شرکتهای بیمه بدون توجه به امکان تامین آن، ( برای شرکت های  بیمه ای مستقیم 250 ملیارد تومان و بیمه های اتکایی 400 میلیار تومان )در نظر گرفته شده بود که امکان تامین آن از سوی شرکت های بیمه امکان پذیر نبود ولی اکنون حداقل سرمایه شرکتهای بیمه مستقیم 150 میلیارد تومان شد و بیمه های اتکایی 250 میلیارد تومان  که تا پایان سال 96 باید تامین شود.

 

همتی با بیان اینکه شرکتهایی که تا پایان سال نتوانند سرمایه لازم را تامین کنند ادغام یا پروانه فعالیت در رشته های بیمه ای را محدود خواهیم کرد گفت: البته مجوز شرکت بیمه مختلط ارایه نخواهد شد.

 

وی افزود: در بیمه های عمر جدیت کافی را در نظارت داریم،در عین حال واگذاری برخی پروژه ها به خارجی ها آغاز شده و اکنون تفاهم نامه های خوبی انجام شده؛ البته شرکتهای بزرگ بیمه ای دنیا قصد همکاری با ایران را دارند؛ با توجه به اینکه مبادله با بانکهای بزرگ سخت است ولی با بیمه های بزرگ خارجی توانستیم همکاری های خوبی داشته باشیم .

 

همتی در خصوص آخرین وضعیت بیمه توسعه نیز گفت: بیمه مرکزی  با همکاری بیمه ایران تاکنون  توانسته از محل دارایی های شرکت بیمه توسعه نزدیک به 650میلیارد تومان از خسارت این شرکت را پرداخت کند و مابقی نیز در حال انجام است و برای بخش پرداخت شده نیز، وثایق و املاک لازم اخذ شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه افزود: در سال گذشته نمایندگی های بیمه ها و شبکه فروش پالایش شدند و برخی دو شغله ها هم در این میان شناسایی شده اند و مجوز آنها ابطال شد.

 

همتی در ادامه افزود: در صورت تصویب لایحه حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها توسط نمایندگان مجلس که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز وعده آن را داده  است که تا ٤ ماه آینده کار تصویب نهایی می شود  تمام بیمه نامه ها 9 درصد ارزان می شود.

 

رئیس کل بیمه مرکزی با یادآوری تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه حوادث همگانی در برابر بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله در سال گذشته  گفت: با توجه به چند ایراد جزئی که شورای نگهبان به این مصوبه داشته، به نظر می رسد تا پایان فصل بهار این ایرادها برطرف شود.

 

همتی تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی را در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با ابلاغ قانون، تاسیس این صندوق که می تواند مشکل بزرگی را در کشور برطرف کند، به سرعت پیگیری می شود زیرا در صورت بروز حوادث می تواند مشکل مالی آسیب دیدگان را تا حدودی برطرف کند.

 

وی یادآور شد که حرکت شرکت های بیمه به رعایت این استانداردهای بین المللی از سال گذشته آغاز شده است و امسال با جدیت بیشتری پیگیری می شود زیرا چند شرکت خارجی قصد دارند با خرید سهام بیمه های ایرانی به صنعت بیمه ایران ورود کنند که لازمه آن بین المللی شدن صورت های مالی این شرکتها است.

 

همتی گفت: قرار است تا نیمه نخست امسال شرکت های بیمه گزارش های خود را بر مبنای صورت های ملی IFRS به بیمه مرکزی ارایه کنند و با سازمان حسابرسی نیز رایزنی ها و هماهنگی های لازم برای این کار انجام شده است.

وی به الزام برنامه ششم توسعه برای افزایش سهم بیمه عمر از صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در پایان سال 95 سهم بیمه عمر از صنعت بیمه 14 درصد بود، باید در پایان برنامه ششم این سهم به 21 درصد افزایش یابد.

 

همتی پیش بینی کرد که با توجه به رشد نزدیک به 40 درصدی بیمه عمر در سال 95 اهداف تعیین شده در برنامه ششم محقق شود.

رئیس کل بیمه مرکزی پیگیری توسعه روابط صنعت بیمه با شرکت های خارجی و جذب سرمایه گذاری خارجی در این صنعت را از دیگر اهداف سال 96 بیمه مرکزی برشمرد.

 

وی گفت: تقویت زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری صنعت بیمه به ویژه سامانه سنهاب در دستور کار است تا همانطور که اطلاعات بیمه شخص ثالث به شکل آنلاین در این سامانه ثبت می شود، برای بقیه رشته ها نیز اعمال شود.

 

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه از این پس به سمت جذب سرمایه در صنعت بیمه حرکت خواهیم کرد گفت: طبق قانون خارجی ها تا 49 درصد می توانند در صنعت بیمه ما سرمایه گذاری کنند که تصور ما این است که این موضوع در سال 96 اتفاق بیفتد.

 

همتی با بیان اینکه باید به صندوق های بازنشستگی نظارت کرد گفت: باید نهاد ناظری وجود داشته باشد که بر عملکرد این صندوق ها نظارت کنند؛ البته در همه جای دنیا ناظری که بر بیمه ها نظارت عالیه دارد، بر صندوق های بتزنشستگی هم نظارت دارند؛ البته اگر قرار باشد بیمه مرکزی نظارت کند بر صندوق های جدید و تاسیس شده نظارت کند چراکه نظارت از صندوق های فعلی از بحث نظارت گذشته است و باید ابتدا آنها را ساماندهی کرد.

 

وی از اعلام آمادگی بیمه مرکزی برای انتشار صورتهای مالی در سایت کدال خبر داد و گفت: صورتهای مالی بیمه مرکزی کاملا شفاف است و مرتب گزارش آن منتشر می شود.

همتی از اولتیماتوم به شرکت‌های بیمه برای توقف نرخ‌شکنی در رشته بیمه تکمیلی درمان خبر داد و افزود: با توجه به اینکه ضریب خسارت در رشته بیمه درمان به نزدیک 100 درصد رسیده است، شرکت های بیمه باید از امسال نرخ های فنی بیمه نامه های درمان را رعایت کنند وگرنه بیمه مرکزی اقدام به برقراری تعرفه در این رشته خواهد کرد.


وی گفت: معنی ندارد که شرکت ها، بیمه نامه هایی را بفروشند که 100 درصد آن صرف پرداخت خسارت می شود و از این رو در دیدار نوروزی با مدیران این شرکت ها که هفته آینده برگزار می شود به آنها اولتیماتوم خواهم داد که نرخ ها را رعایت کنند وگرنه نرخ های پایه ای برای این رشته برقرار خواهد شد.

 

رئیس کل بیمه مرکزی یادآور شد: پارسال بیمه مرکزی در رشته بیمه شخص ثالث که زیان ده بود، ورود و نرخ های تخفیف را در این رشته طبق قانون کنترل کرد اما اکنون باید نگران باشیم که رشته درمان به پاشنه آشیل شرکت های بیمه تبدیل نشود.

 

همتی درباره ورود صنعت بیمه برای صدور اوراق بهادار که سال گذشته از آن رونمایی شد، اظهار داشت: هرچند پژوهشکده بیمه مطالعات بسیاری در این زمینه انجام داده ولی هنوز زود است که بخواهیم این اوراق را منتشر کنیم.

 

وی توضیح داد: در تمام دنیا این اوراق از سوی شرکت های بیمه اتکایی و برای مواردی صادر می شود که شدت ریسک آن بالا و در عین حال دفعات بروز حادثه بسیار اندک است و همیشه اتفاق نمی افتد.

 

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: اگر این اوراق در ایران منتشر شود و ریسک ویژه ای نداشته باشد که آن را برای خریداران جذاب کند، به نتیجه نمی رسد و لذا باید اجازه دهیم زمان مناسب صدور این اوراق فراهم شود.

  

کد مطلب: 60211| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۳:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 19, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.