توسعه استفاده ازتكنولوژي‌هاي روزدنيا دررويه هاي آسفالتي جاده‌ها کشور

راه و مسکن - فرازنیوز: کارگاه تخصصی تکنولوژی‌های جدید رویه‌های آسفالتی جاده‌هاي كشوربا حضور مسئولین و دست اندركاران سازمان راهداری وحمل‌ونقل جاده‌اي، کارشناسان و اساتیدی ازفرانسه برگزار شد.
کد مطلب: 60800| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۵ ۱۱:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
توسعه استفاده ازتكنولوژي‌هاي روزدنيا دررويه هاي آسفالتي جاده‌ها کشور
به گزارش "فرازنیوز" در آیین افتتاحیه این مراسم حیدر مطاعی مدیرکل دفتر نگهداری راه‌هاي این سازمان هدف از برگزاری این دوره را استفاده هرچه بيشترازدانش و تکنولوژی روز دنیا و استفاده از تجربیات آنها در کشور يادکرد و افزود: به‌کارگیری روش‌های سنتی دیگر تمام نیازهای امروز را در راهداری پاسخگو نیست و لاجرم باید از روش‌های نوین جهت افزایش کمی و کیفی راه‌ها استفاده کرد كه درسال هاي اخير موردعمل قرارگرفته و بايد با قوت ادامه يابد.
 
 وي افزود : به همین دلیل باید روش‌ها و متدهای جدید رویه آسفالتی را بررسی و روش مناسب برای کشور را انتخاب کرد. در اين راستا کارگاه بررسی روش‌های نوین رویه‌های آسفالتی و استفاده از روش‌های جدید حفاظتی در صنعت بهسازی راهها برگزار شده است .
 
 
مطاعي با اشاره به سیاست‌های اخیر سازمان راهداری و حمل ونقل جاده اي درخصوص نگهداری و حفاظت از راه‌ها گفت: براين اساس سازمان اقدام به مستند سازی جمع‌آوری اطلاعات وضعیت رویه راه‌ها کرده و بانک جامعی از وضعیت راه‌ها ایجاد و پیاده سازی نموده است، که مبنای علمی و فنی،  اساس تصمیم‌گیری‌ها در تعریف پروژه‌های جدید  دفتر نگهدرای راهها بوده است.
 
مطاعی با اعلام اینکه بر اساس پروژه ایجاد و پیاده سازی سامانه مدیریت روسازی راهها(PMS) در کشور،که در سال 95  بصورت رسمی رونمایی شده است، راههای شریانی بصورت مکانیزه برداشت شده و بر اساس تحلیل سامانه PMS مقاطع مستعد حفاظتی بمنظور انجام تست های تکمیلی مشخص شد.
 
 وی افزود : امروز با بهره گیری از توان داخلی کشور سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای با همکاری مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی ، آزمایشگاه فنی مكانيك خاک و شرکت های مشاور داخلی،  به دانش استفاده از سامانه مدیریت روسازی دست یافته و در نظر دارد در همین راستا حرکت نماید.
 
 اين مقام مسئول با بیان این مطلب که ظرف مدت یکسال کار گروهی و فشرده، دستاوردهای ارزشمندی در پی داشته و تحقیقات و بررسی‌ها به همین نقطه محدود نشده و ادامه خواهد داشت و تاکنون جلسات فنی و کارشناسی زیادی برگزار شده و همچنان هم این جلسات ادامه‌دارند وي خواستار مشارکت فعال و دقت مضاعف در این زمینه  از گلیه مسئول و کارشناسان استان شد و افزود : 56 تا 57 درصد از راه‌ها نیازمند بهسازی، 28 درصد از شریان ها نیازمند اقدامات پیشگیرانه هستند و باقی راه‌ها نیز از وضعیت مناسبی برخوردارند. 
 
 
 مطاعی دربخشي ديگري ازسخنان خود ادامه داد: براساس تحقیقات به‌عمل‌آمده 14 هزار کیلومتر از جاده‌های کشور نیازمند اقدامات پیشگیرانه است و برای حصول به روش های بهینه و همچنین کاهش هزینه‌ها در اجرای این طرح، کلیه تست های مکمل بر اساس آزمایشاتی مانند اسکنر سطحی ، FWD ، کرگیری ، RSP و ... به آزمایشگاه فنی مکانیک خاک سفارش داده شده است و با تکمیل این پروژه اطلاعات فنی در روزهای آینده به استانها ابلاغ خواهد شد. 
 
وی در ادامه ،  مدیران کل ادارت استانی راهداری وحمل‌ونقل جاده‌اي را متولیان اصلی نگهداری و اجرای پروژه‌ها دانست و از آنها خواست بيش از پيش، در انجام پروژه‌ها از روش های تحقیقاتی مناسب جهت دستیابی به روش های مناسب استفاده کنند و دقت لازم را در صرفه‌جویی اعتبارت به خرج دهند.
 
 
مديركل دفتر نگهداري راه وابنيه فني سازمان راهداري وحمل‌ونقل جاده‌اي با اعلام این نکته كه ادارات كل استان باید در خرید آسفالت و قیر که مواد اصلی نگهداری و بازسازی راه‌ها هستند، دقت لازم را داشته باشند و تنها از تولیدکنندگانی که داراي نشان  استاندارد هستند خرید کنند. 
 
 
مطاعی با اعلام اینکه درحال حاضر در کشور ،  PGفقط برای قیر مطرح شده اما این شاخص برای مواد امولسیونی نیز قابل تسری است، پیشنهاد مشارکت و فعالیت مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در این زمینه با توجه به رشد روز افزون استفاده از خانواده بزرگ آسفتالت های حفاظتی و سرد، بازیافت و ... ، توسعه این شاخص برای  امولسیون ها،  رامطرح نمود .
 
گفتنی است در این کارگاه آموزشي كه به مدت يك روز باحضورمعاونين راهداري، روساي ادارات نگهداري وكارشناس ذيربط ادارات كل راهداري وحمل‌ونقل جاده‌اي سراسركشور و به پیشنهاد دفتر نگهداري راهها ، و باهمكاري دفتر پیارک ایران  سازمان راهداري‌وحمل‌ونقل جاده‌اي در محل آموزشكده  اين سازمان برگزار شد، شركت كنندگان با مباحثی چون سیاست های نگهداری شبکه راه، امولسیون قیر-کلیات- تک کت- پریم کت، امولسیون قیر- کاربرد در نگهداری جاده‌ها، امولسیون قیر- بازیافت سرد- نواکول-والورکول- امولسیون قیر- آسفالت‌های سرد- کومپوماک، آسفالت اصلاح‌شده- کاربرد در توپکا، آسفالت‌های با مقاومت بالا و سیاست نوآوری کولاس توسط اساتید فرانسوی پزاس، لوبوتلیه، لورکی و لوفوور آشنا شدند.
کد مطلب: 60800| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۵ ۱۱:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶  ,   August 18, 2017

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.