کشمش سر حضانت "کلاه قرمزی"؟!

فرهنگ و هنر - خبر حضور مجموعه «کلاه قرمزی» در شبکه نمایش خانگی، اتفاق ناخوشایندی برای فرزند و بیست و شش ساله تلویزیون بود. پس از اینکه این مجموعه در نوروز 96 روی آنتن نرفت، تهیه‌کننده اعلام کرد که «کلاه قرمزی» به شبکه نمایش خانگی خواهد رفت. اما این تصمیم نیز متوقف شد. تلویزیون اعلام کرد که حق رایت این مجموعه عروسکی متعلق به صداوسیماست و جز در تلویزیون جای دیگری نمی‌تواند عرضه شود. همین مسئله باعث تعویق در پخش مجموعه «کلاه قرمزی نوروز 96» شد.
کد مطلب: 60901| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۷ ۱۱:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
کشمش سر حضانت

خبر حضور مجموعه «کلاه قرمزی» در شبکه نمایش خانگی، اتفاق ناخوشایندی برای فرزند و بیست و شش ساله تلویزیون بود. پس از اینکه این مجموعه در نوروز 96 روی آنتن نرفت، تهیه‌کننده اعلام کرد که «کلاه قرمزی» به شبکه نمایش خانگی خواهد رفت. اما این تصمیم نیز متوقف شد. تلویزیون اعلام کرد که حق رایت این مجموعه عروسکی متعلق به صداوسیماست و جز در تلویزیون جای دیگری نمی‌تواند عرضه شود. همین مسئله باعث تعویق در پخش مجموعه «کلاه قرمزی نوروز 96» شد.

تلویزیون خانه اصلی کلاه قرمزی است
حالا محمدرضا جعفری‌جلوه مدیر شبکه دو سیما، در توضیح عدم توافق سیما با سازندگان «کلاه قرمزی» و عدم پخش آن، مشکلات مالی را رد می‌کند و خواست نامتناسب تهیه‌کننده را دلیل اصلی می‌داند. جعفری‌جلوه درخصوص حضور این مجموعه روی آنتن شبکه می‌گوید: «هیچ زمانی درهای تلویزیون به سمت کلاه قرمزی بسته نبوده است و این مجموعه متعلق به تلویزیون است و تلویزیون، خانه اصلی کلاه قرمزی است. مطالبی تحت عنوان یاری نرساندن تلویزیون و یا مشکلات مالی اصلا درست نبوده است و ما از این نظر هیچ مشکلی نداشتیم».

تهیه‌کننده نتوانست اسپانسر جذب کند ما قول پرداخت دادیم
مدیر شبکه دو با اشاره به همراهی سیما برای پرداخت هزینه‌های تولید این مجموعه، توضیح می‌دهد: «در مقطعی که مشخص شد باید تلویزیون هزینه‌های تولید این مجموعه را پرداخت کند، دوستان تهیه‌کننده در جذب اسپانسر موفق نبودند و این وظیفه آنها بود. در همان زمان ما با کمال میل اعلام کردیم که هزینه‌های این برنامه را پرداخت خواهیم کرد، اما به تناسب و به درستی و نه فراتر از قیمت واقعی و هزینه‌های تولید! اما اگر میزان منطقی مبلغ پیشنهادی در آنها وجود داشت، قبول می‌کردیم. ما حتی حاضر بودیم ۵۰ درصد بالاتر از سری اخیر این مجموعه در سال ٩٤ پرداخت کنیم. این در حالی بود که هزینه سری آخر به مراتب فراتر از هزینه‌های تولید آن دوره بود، اما پرداخت دو برابر هزینه‌های تولید تناسبی منطقی بود و مطالبه بیش از این خارج از قواعد بوده و مشکل بوجود مى‌آید».

مطالبات سری قبل را پرداخت کردیم
وی درباره پرداخت دستمزدها به تعویق افتاده که یکی از دلایل نارضایتی گروه تولیدکننده مجموعه «کلاه قرمزی» بود، بیان کرد: «تهیه‌کننده به صورت کلی نسبت به هزینه‌های سری گذشته اقدام کرد و یکی از پرداخت‌های قابل توجه که همزمان با شروع تولید سری جدید (۹۶) با پیگیری خودم اتفاق افتاد، پرداخت مطالبات باقی مانده تهیه‌کننده از سری قبل بود که رقم بسیار قابل توجهی بود و آن را پرداخت کردیم. در حقیقت این امر برای ابراز حسن نیت و پشتیبانی از کار صورت گرفت».

مشکل مالی برای پخش مجموعه نداشتیم
اما جعفری‌جلوه درخصوص تسویه نشدن سری جدید این مجموعه با عوامل چنین اظهار کرد: «این مسئله تهیه کننده است. تهیه کننده‌ای که در شکلی منطقی و متناسب با رسانه‌ به تفاهم نمی‌رسد که بتواند منابعی را از رسانه دریافت کند، طبیعی است که خود به شخصه نمی‌تواند منابعی داشته باشد،‌ اما او موظف بوده تا هزینه‌های تولید را برای کسانی که از آنها دعوت به همکاری و استفاده کرده را پرداخت کند. ما هیچ مشکل مالی برای در اختیار گرفتن این پروژه نداشتیم و بی تردید تهیه کننده باید از خواسته هاى خارج از تناسب و مقتضیات مجموعه کوتاه بیاید».

شبکه نمایش خانگی بهانه خداحافظی از تلویزیون
جعفری‌جلوه درحالی چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کند که تهیه‌کننده مجموعه «کلاه قرمزی» پس از لغو پخش سری جدید برنامه‌اش در نوروز 96 در شبکه دو از مشکلات مالی تلویزیون گفته بود. مشکلاتی که دلیل حذف این برنامه از کنداکتور پخش شده بود. تهیه‌کننده این مجموعه که پیش‌تر نیز از عدم پرداخت مالی تلویزیون به گروه گفته بود، این‌بار این مشکلات را بهانه‌ای برای خداحافظی با تلویزیون قرار داد و اعلام کرد که این مجموعه در شبکه نمایش خانگی توزیع خواهد شد.

حق رایت واگذار شده، تلویزیون همچنان مدعی است
هرچند آنونس این مجموعه برای عرضه در شبکه نمایش خانگی پخش شد و زمان توزیع نیز مشخص شد، اما مدیران سیما از این اتفاق جلوگیری کردند. شبکه دو به صورت رسمی اعلام کرد که حق رایت این مجموعه در اختیار این شبکه است و سازندگان «کلاه قرمزی» در صورت درخواست برای حضور در شبکه نمایش خانگی موظف‌اند هماهنگی‌های لازم را برای کسب مجوز از صداوسیما انجام دهند. اما حسین پارسایی، مدیرکل دفتر نمایش خانگی سازمان سینمایی اعلام کرد تمامی حقوق عروسک‌های «کلاه قرمزی» مردادماه سال ۸۸ طی قراردادی از سوی شبکه دو سیما به تهیه‌کننده این مجموعه واگذار شده است بنابراین صدور هرگونه مجوز از منظر حقوقی صرفا با توجه به قراردادهای ارائه شده و مستندات موجود خواهد بود.»

اظهارنظر امروز محمدرضا جعفری‌جلوه، مدیر شبکه دو سیما همچنان خبر از عدم توافق تهیه‌کننده مجموعه و سیما درخصوص پخش در سیما و یا دریافت حق رایت از تلویزیون دارد. به همین سبب سرنوشت مجموعه «کلاه قرمزی» ویژه نوروز 96 تا واکنش جدید تهیه‌کننده مبهم و نامشخص است.

کد مطلب: 60901| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۷ ۱۱:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶  ,   February 21, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.