نتایج اولیه همه‌پرسی در "کاتالونیا"

رای 90 درصدی کاتالان‌ها به استقلال

تحولات جهانی - فرازنیوز: مقامات منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که در همه پرسی روز یک شنبه، 90 درصد شرکت کنندگان از استقلال این منطقه حمایت کرده اند.
کد مطلب: 61397| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۰ ۱۷:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
رای 90 درصدی کاتالان‌ها به استقلال

به گزارش فرازنیوز، شب گذشته مرکز شهر بارسلونا شاهد جشن و پایکوبی مردمی بود که علی رغم سرکوب و خشونت های روز یک شنبه پلیس که تلاش داشت مانع رای دادن مردم شود، پای صندوق های رای رفتند. مردم شرکت کننده در این جشن شعار می دادند: «ما رای دادیم.»

 
بر اساس ارقام منتشر شده میزان مشارکت در این همه پرسی 42.3 درصد بوده است که بر اساس آن 2.26 میلیون نفر توانسته اند علی رغم سرکوب پلیس رای خود را به صندوق بیاندازند. حدود 5.34 میلیون نفر در منطقه کاتالونیا واجد شرایط رای دادن بودند.
 
کارلوس پوجدمان رهبر منطقه کاتالونیا بعد از اعلام نتایج گفت که این منطقه حق استقلال را کسب کرده است.
 
وی خطاب به مردم کاتالونیا گفت: «در این روز رنج و امید، شهروندان کاتالونیا حق داشتن یک دولت مستقل در قالب یک جمهوری را بدست آوردند. از این رو دولت من در چند روز آینده نتیجه رای گیری امروز را به پارلمان کاتالونیا می فرستد، جایی که محل تبلور حق حاکمیت مردم است تا بر اساس قانون همه پرسی اقدام شود.» 
 
قانون همه پرسی که از سوی مادرید خلاف قانون اساسی تفسیر شده است می تواند 48 ساعت پس از رای گیری بطور یکجانبه استقلال این منطقه را اعلام کند. این قانون مشخص نکرده است که حداقل تعداد شرکت کنندگان در همه پرسی باید چه تعداد باشد تا نتیجه همه پرسی معتبر تلقی شود. 
 
در همین حال روزنامه گاردین گزارش داد، شماری از تشکل‌ها و انجمن‌های کاتالان خواهان اعتصاب و تظاهرات مردمی در کاتالونیا در اعتراض به «تعرض به حقوق و آزادی‌های افراد» در جریان برگزاری متشنج این همه‌پرسی شده‌اند.
 
وی پیش از این گفته‌ بود: شهروندان کاتالونیا حق داشتن حکومتی مستقل به شکل یک جمهوری را به دست آوردند.
 
انتشار این نتایج در حالی صورت می‌گیرد که ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در یک سخنرانی تلویزیونی درباره این همه‌پرسی گفت: در حال حاضر می‌توانم به صراحت چیزی را که همگی می‌دانید و شاهد بوده‌اید، به شما بگویم. امروز ما رفراندومی برای خودمختاری در کاتالونیا نداشتیم. آنچه رخ داد، تلاشی برای بر هم زدن نظم و آرامش کشور بود.

 

کد مطلب: 61397| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۰ ۱۷:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷  ,   March 21, 2018

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.