کاشت ۱۵۰۰۰ نهال در بوستان جنگلی سرخه حصار

شهرداری حمل و نقل - فرازنیوز :به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درخت و درختکاری، آیین کاشت ۱۵۰۰۰ نهال و رونمایی از کتابچه مدیریت و بهره برداری بوستان جنگلی سرخه حصار با حضور استاندار تهران و جمعی از مدیران و معاونان شهرداری برگزار شد.
کد مطلب: 63119| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ ۱۷:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
کاشت ۱۵۰۰۰ نهال در بوستان جنگلی سرخه حصار
به گزارش "فرازنیوز"   به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درخت و درختکاری، آیین کاشت ۱۵۰۰۰ نهال و رونمایی از کتابچه مدیریت و بهره برداری بوستان جنگلی سرخه حصار با حضور دکتر محسن بندپی - استاندار تهران، مجتبی یزدانی - معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، صدر اعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، شهربانو امانی - عضو شورای اسلامی شهر تهران، طاهری - مدیر کل منابع طبیعی استان تهران، علیپور - رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران، روحانیون، مدیران شهری، اعضای شورایاری محلات، فعالان محیط زیست و دوستداران طبیعت به میزبانی و دعوت مرتضی رحمان زاده - شهردارمنطقه ۱۳ - در پیاده راه سلامت بوستان جنگلی سرخه حصار برگزار شد.
 
لزوم هم افزایی برای حفظ طبیعت
 
انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - با حضور در این مراسم با بیان اینکه استان تهران به لحاظ عرصه منابع طبیعی و جنگل کاری فقیر است، گفت: این در حالیست که برای کاهش میزان آلایندگی نیاز به جنگل کاری بیشتری داریم.
 
وی هم‌افزایی در موضوع درختکاری را ضروری خواند و اظهارکرد: در میان اعضای شورای شهر و شهردار تهران یک نگاه تخصصی زیست محیطی ایجاد شده است. از طرف دیگر در سازمان منابع طبیعی نیز تلاش‌های خوبی صورت می‌پذیرد البته علاوه بر همه اینها به یک هم افزایی بزرگ نیاز داریم. همچنین بیشتر بیماری‌های نوپدید نظیر اوتیسم ناشی از آلودگی هوا است و باید تهران را با توجه به آسیب پذیر بودنش در برابر آلودگی هوا با کاشت درخت و توسعه جنگل‌کاری از این نوع بیماری‌ها مصون کنیم.
 
محسنی بندپی ادامه داد: در رفع مسائل زیست محیطی اجتماعی کردن این فرآیند و مشارکت دادن مردم و ترویج فرهنگ درختکاری راهگشا است. از طرفی آلودگی هوا و خاک و دفع پسماند و آلودگی صوتی در راس چالش‌های زیست محیطی استان تهران است.
 
بوستان جنگلی سرخه حصار، ثروت ملی و واقعی ماست
 
در این مراسم مرتضی رحمان زاده - شهردارمنطقه ۱۳ - در این مراسم با اشاره به نامگذاری ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به نام هفته درختکاری و منابع طبیعی در اهمیت و جایگاه مهم این هفته افزود: اصولاً کاشت نهال یک نماد و عملی دلنشین و خوشایند است. پس هزاران درود به گذشتگان ما که الحق همه دوستدار واقعی طبیعت بودند، نهال، درخت و جنگل کاشتند و قرن‌ها نگهبان دلسوز و افتخاری و بدون مراسم هفته درختکاری بودند.
 
وی افزود: ما امروز به شکرانه این نعمات خدادادی و به پاس حق شناسی در این ساعات، میهمان این کوه‌ها، گیاهان و جانداران این بوستان جنگلی زیبا هستیم.
 
شهردار منطقه با ذکر حدیثی از رسول اکرم (ص) در خصوص ثواب درختکاری تصریح کرد: از خاطرمان نرود که پیامبر رحمت در فتح شهر مکه به لشکرش دستور داد هیچ درختی را قطع نکنند. این یک فرمان مترقی و کاملاً دوستدار طبیعت بود.
 
وی ادامه داد: درختان آنقدر قرب و منزلت دارند که با بهترین نام‌ها و عناوین نامگذاری و کاشته می‌شوند مانند کاشت درختان به یاد و نام شهدای گمنام، کاشت درختان به یاد و نام مبارک مادران شهدا.
 
شهردار منطقه ۱۳ افزود: یادمان باشد ثروت ما فقط حساب‌های بانکی و یا چاه‌های نفت و.. نیستند، ثروت ملی و واقعی ما همین جاست، همین بوستان جنگلی سرخه حصار با ۲۵۰ هزار اصله درخت که از سال ۹۶ تا ۷۶ بعد از تشکیل شورای اسلامی پنجم و انتخاب شهردار تهران، ۲۵ هزار اصله نهال دیگر هم به آن اضافه شده است.
 
وی خاطر نشان کرد: دفترچه مدیریت بهره‌برداری و نگهداری سرخه حصار بعد از یک دوره ۳۰ ساله در دوران شهرداری وقت با وزیر کشاورزی امضا شده، در سال ۹۸ به اتمام می‌رسد. بیش از ۴۰ جلسه کارشناسی و مدیریتی و بازدید توسط شهردار منطقه و اداره کل منابع طبیعی صورت گرفته و منجر به امضای دفترچه مدیریت بهره برداری و نگهداری سرخه حصار توسط کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی و کمیته فنی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور شده و به مدت ۳۰ سال دیگر جهت نگهداری و بهره برداری به شهرداری تهران واگذار شده است.
 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، در پایان مراسم، ضمن کاشت نهال، از کتابچه مدیریت و بهره برداری بوستان جنگلی سرخه حصار رونمایی کردند.
کد مطلب: 63119| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ ۱۷:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸  ,   April 23, 2019

آخرین مطالب

سرویس ها:
دسترسی سریع:
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فرازنیوز بوده و استفاده از مطالب تنها با ذکر نام منبع بلامانع می باشد.